“Velniņš” un “Pasaka”: divu Juglas ezeru stāsts

22. Maijs, 2019

Tuvojas pats vasaras karstums un galvaspilsētas robežās esošās ūdenstilpes peldētgribētāju dēļ atdzīvosies pa īstam. Bet ir ezeri, kas ir kļuvuši par pilsētnieku dzīves neatņemamu sastāvdaļu jebkurā gadalaikā. Rīga.lv uzzināja, kā dzīvo ezeri Juglā, kas atrodas tieši pie daudzdzīvokļu māju pagalmiem, un kā Rīgas domes Mājokļu un vides departaments tos plāno attīstīt nākotnē.


Kāda cilvēka entuziasms jeb “Pasaka”

Dambjapurva ezera platība ir 2,7 ha, bet tā maksimālais dziļums pārsniedz 3 metrus. Tas ir viens no ezeriem, kas atrodas tieši daudzdzīvokļu mājas pagalmā, līdzās privātmājām un Šmerļa mežam. Vietējie iedzīvotāji šo ezeru sauc par “Pasaku”, un tas viss tikai tāpēc, ka viens no tuvējo māju iedzīvotājiem vēl padomju laikos ūdenstilpes krastos uzbūvējis pasaku pilsētiņu. No koka, riepām un citiem parocīgiem materiāliem tika uzbūvētas mājiņas, būda uz vistas kājām, dzīvnieku un rūķu figūriņas. Līdz mūsdienām viss ir satrunējis un likvidēts, bet tā vietā nākušas vietas, kas paredzētas grilēšanai, uzstādīti soliņi un bērnu laukumi. Cilvēkus šeit var satikt gandrīz visu diennakti jebkurā gadalaikā.

Foto: Riga.lv

“Šeit var novērot visu, ko sirds kāro. Jo īpaši pavasarī, kad vardes ūdenī nes savus bērnus. Viena, otrā, trešā, desmitā varde lec, bet viņai uz muguras sēž vardulēns. Ļoti savdabīga lieta, ko redzēt,” stāsta rīdzinieks Sergejs Saļņikovs, piemetinot, ka dzīvi Juglā, blakus ezeram, nekad nemainītu pret mājokli pilsētas centrā.

Foto: Riga.lv

Arī zvejnieki šajā ezerā nav nekāds retums. Šeit dzīvo 5 veidu zivis: karūsas, asari, līdakas, auslejas un spidiļķi. Taču vietējie zvejnieki saka, ka šajā ezerā ir sastopami arī līņi un rotani. Turklāt šajā ezerā, nesaskaņojot ar pašvaldību, regulāri tiek ielaisti mazuļi, tāpēc šeit sastopamas arī citu veidu zivis.

Foto: Riga.lv

Velnezers jeb vietējā oāze

 “Velniņš” ir ezers, kura krastā atrodas vesels daudzdzīvokļu māju masīvs. Šī ūdenstilpe ir praktiski kļuvusi par kulta atpūtas vietu ne tikai tai blakus esošo pagalma iedzīvotājiem, bet arī visas Juglas, Mežciema, un citu tuvāko apkaimju iedzīvotājiem.

Foto: Riga.lv

“Mans tēvocis piedalījās šo daudzdzīvokļu māju celtniecībā. 60. gados kad tās tika nodotas ekspluatācijā, mēs arī šeit ievācāmies. Bija laiks, kad nodzīvoju Nīcgales ielā, bet vienalga ar radiniekiem nācu šeit, tieši tad arī sāku novērtēt šīs vietas skaistumu un sapratu, ka nekur citur nevēlos dzīvot, kā tikai šeit, blakus ezeram,” stāsta Ļubova Rudenko, kura praktiski katru dienu nāk šeit, uz bērnu laukumu ar saviem bērniem.

Foto: Riga.lv

Ziemā “Velniņā” cilvēki aktīvi slido, vasarā krastā cep šašlikus un klausās mūziku. Tā ir vietējo iedzīvotāju atzīta vieta – pie šī ezera tiek pavadīta liela daļa vietējo iedzīvotāju brīvā laika.

“Arī brauciens uz jūru maksā naudu, bet te viss jau ir pie mājas. Dienas laikā var iziet halātā un viss. Uz šejieni brauc ļoti daudz cilvēku, tāpēc aktuāls ir ģērbtuvju jautājums. Tādas šeit ir, bet uzstādītas sen un jau ir bēdīgā stāvoklī,” saka Arina Zerkaļeva, kura dedzīgi stāsta, ka vēl viņas vecmāmiņa pārcēlusies uz šīm mājām, tepat, pie ezera.

Foto: Riga.lv

Interesanti, ka vēl pirms Velnezera apkārtnes un krasta apbūves galvaspilsētas iedzīvotāji devušies uz šejieni, lai mazgātu veļu. Iemesls – šajā ezerā ir ļoti maigs ūdens. Šeit dzīvo līdakas, asari, karpas, līņi un raudas. Šajā ezerā cilvēki ne tikai peldas visu cauru diennakti, bet arī ķer zivis. Ezera dziļums šeit sasniedz 6 metrus, bet tā platība ir 3,5 hektāri.

Kas sagaida šos ezerus?

Par ūdens resursu apsaimniekošanu Rīgas teritorijā atbildīgs ir Rīgas domes Mājokļu un vides departaments. Šī iestāde izsniedz atļaujas jebkādu darbību veikšanai pie ūdens, tā izsniedz celtniecības atļaujas pie ezeriem un upēm, kā arī nodarbojas ar ūdenstilpju tīrīšanu un ekspluatācijas plānu izstrādi.

Foto: Riga.lv

Saskaņā ar departamenta plāniem, Dambjapurva ezera krastos tiek plānots ierīkot labiekārtotu vietu peldēm un sporta laukumu. Atbilstoši higiēnas un apkārtējās vides prasībām, atsevišķa uzmanība tiks piešķirta atkritumu savākšanas vietām un tualetēm. Tāpat tiek plānots izveidot nelielu promenādi, kurā būs ne tikai pastaigu celiņš, bet arī lapenes. Tāpat departamenta darbinieki plāno veikt regulārus ūdens kvalitātes mērījumus, par kuru rezultātiem tiks informēti vietējie iedzīvotāji.

Foto: Riga.lv

Kas attiecas uz Velnezeru, pēc departamenta speciālistu aprēķiniem, ezera popularitāte tikai augs, tāpēc nepieciešams aprūpēties arī par zaļo zonu un peldvietu labiekārtošanu, kā arī par tualešu ierīkošanu. Un arī šeit tiks veiktas regulāras ūdens kvalitātes pārbaudes. Pie pastaigu un sporta laukumiem, kas tiks ierīkoti pie ezera, plānots izveidot arī atpūtas vietas.