“YoungFolks” līderis: par nākotnes izglītību, ceļojumiem un finansiālo atbalstu pusaudžiem

13. Septembris, 2018

“YoungFolks” ir organizācija, kas ar draudzīgiem pārgājieniem un pasēdēšanām vairāku gadu laikā ir izaugusi līdz vērienīgai jauniešu kustībai ar bezmaksas kursiem, izbraucieniem, nometnēm un pasākumiem pusaudžiem un jaunāko klašu skolēniem. Tostarp kustība palīdz pusaudžiem iesniegt pieteikumus  Jauniešu iniciatīvu konkursam, kuru vairākas reizes gadā rīko Rīgas domes Izglītības, Kultūras un sporta departaments.


Kustības līderis Aleksandrs Morozovs pastāstīja, kā pusaudži var dalīties zināšanās ar saviem vienaudžiem, kāds apmācību formāts ir visefektīvākais, kā jāmācās plānot savu dzīvi un kā bērni patstāvīgi var rakstīt projektus un pat saņemt naudu to īstenošanai.

Viss sākās ar jaunāko brāli

- Es, tāpat kā daudzi citi mani tā laika vienaudži, kamēr vecāki bija darbā, pieskatīju savu jaunāko brāli. Lai viņam nebūtu garlaicīgi, nācās plānot viņa ikdienu. Reiz man radās ideja doties pārgājienā. Es paņēmu līdzi brāli, vairākus viņa draugus un devos gar Amatas upi. Zēniem tas tā iepatikās, ka nolēmām šādas tikšanās turpināt: devāmies ekskursijās, skatījāmies filmas, rīkojām tējas dzeršanas. Bet pēc pusotra gada kāds no viņiem piedāvāja: “Varbūt sarīkojam kaut ko mūsu jaunākajiem brāļiem un māsām?”. Es viņiem uzdevu jautājumu: “Ko jūs protat darīt?”. Izrādījās, ka viens no viņiem prot žonglēt, cits – veidot origami, viena no meitenēm gāja mākslas skolā un skaisti zīmēja, savukārt cita no četru gadu vecuma dejoja un sapņoja kļūt par horeogrāfu. Un pirmais, ko mēs sarīkojām, bija četras darbnīcas, sapulcējām uz tām 20 bērnus. Patika gan bērniem, gan pasniedzējiem (viņiem tobrīd bija 15 gadi).

Foto: Riga.lv

Ir pagājuši pieci gadi un mūsu organizācijā “YoungFolks” ir jau 450 cilvēku no dažādām skolām un universitātēm, ārvalstu brīvprātīgie un trīs filiāles – Jelgavā, Daugavpilī un Liepājā. Izveidojās īsta jaunatnes kustība.

Foto: Young Folks

Pašlaik mūsu komanda sastāv no 18 cilvēkiem vecumā no 14 līdz 25 gadiem. Tie ir radoši jaunieši, kuri ir gatavi dzīvot Latvijā un kaut ko darīt savas valsts labā. Pakāpeniski organizācijai pievienojas pieaugušie: ir izveidots vecāku klubs, pievienojas brīvprātīgie.

 “YoungFolks” skola: tas, ko nemāca parastā skolā

- Mēs savas nodarbības rīkojam trīs kategorijās. Pirmā ir “YoungFolks” skola bērniem no 5-6 līdz 11 gadu vecumam. Pirms vairākiem gadiem nonācām sociālās uzņēmējdarbības projektā “Reach for Change” ar ideju izveidot jaunatnes centru, kurā bērni varētu ar savu hobiju pasniegt nodarbības un saņemt naudu par to, ko viņi prot darīt.

Foto: Young Folks

Mūsu skolā ir dažādas nodarbības, kurās paši jaunieši var pasniegt un iegūt kādas prasmes – dejošana, veidošana, zīmēšana, valodas, mūzika. Piemēram, mums ir zēns vārdā Jegors. Kad viņam bija 11 gadu, viņš fanoja par hokeju. Un viņš piedāvāja: “Aiziet, braucam uz Minsku, lai justu līdzi komandām spēlē “Dinamo Minska”- “Dinamo Rīga”!”. Tas ir, iniciators var būt jebkura vecuma bērns!

Foto: Riga.lv

Ir viena lieta, kad tu ar kaut ko nodarbojies mūzikas vai mākslas skolā, un pavisam kaut kas cits, kad tu sāc to pasniegt citiem bērniem. Jaunieši ar savām programmām dalās ar citiem savās zināšanās un prasmēs. Piemēram, mums ir pasniedzēji, kuri ir pabeiguši Jāņa Rozentāla mākslas skolu. Viņi māca zīmēt citiem.  

Interešu klubs: rīko pasākumus pats!

- Otrā kategorija ir klubi. Tie tiek veidoti vecākiem jauniešiem (15 līdz 17 gadi). Tāpēc tika izveidota “YoungFolks” organizācija. Ir klubi fotogrāfiem, žurnālistiem, tiem, kuri vēlas nodarboties ar mārketingu, teātri, brīvprātīgo darbu, kulināriju, strādāt par frizieri, utt. Ja bērns aizraujas ar šahu, mēs varam viņam atrast domubiedrus un palīdzēt noorganizēt viņam pašam savu pulciņu.  

Tas ir pasākums jauniešiem, kuri jau uz organizāciju nāk bez vecākiem. Neviens vairs viņiem nesaka, ka viņiem tas ir jādara – viņi paši ir iniciatori.

Foto: Riga.lv

Man šķiet, ka tā arī ir nākotnes izglītība, kad tu vari izvēlēties to, ko vēlies mācīties. Piemēram, atnāk 12. klases skolnieks un saka “Klau, bet kas jums ir saistībā ar psiholoģiju?” Un tad es sociālajos tīklos rakstu pieaugušo pasaulei – kurš no brīvprātīgajiem varētu novadīt divas stundas garu lekciju ar noteiktu psiholoģijas tēmu. Galu galā pie mums nāk vadošie eksperti, kuri ar prieku novada bezmaksas semināru jauniešiem, kurus šī tēma aizrauj. Un tie nav simts nevajadzīgi priekšmeti, bet tas, ko viņiem ļoti gribas uzzināt vienas lekcijas ietvaros. Un nav svarīgi, vai viņi skatīsies zvaigznēs vai mācīsies spāņu valodu.

Foto: Young Folks

Erasmus+ iespējas, kad jaunieši paši veido savus projektus

- Atsevišķa kategorija ir ceļojumi. Viena no iespējām ir Erasmus+ projekti. Tā ir liela partneru saikne ar Eiropas valstu jauniešu organizācijām, iespēja bērniem no 13 gadu vecuma patstāvīgi rakstīt projektus par jebkuru tematu, saņemt finansējumu grantu veidā no ES fondiem un satikt domubiedrus – pusaudžus no dažādām valstīm. Erasmus+ projektos jaunieši piedalās pilnīgi patstāvīgi.

Mūsu bērni pirmo projektu īstenoja pirms četriem gadiem. Komandas no Rīgas 22., 10. un 40. vidusskolām saņēma finansējumu, uzaicināja jauniešus no Maķedonijas, Grieķijas, Itālijas un Azerbaidžānas. Sarīkoja kulinārijas meistarklasi: bērni gatavoja savus nacionālos ēdienus.

Foto: Riga.lv

Šajā programmā ietilpst dažādi projekti, tostarp brīvprātīgo darbs. Mums pašlaik ir trīs brīvprātīgie: Dāvids no Spānijas, Tikko no Gruzijas un Ira no Ukrainas. Pateicoties viņiem mums ir gruzīnu un spāņu klubi. Dāvids lieliski spēlē flamenko ģitāru. Ira ir atbildīga par mūsu organizācijas medijiem. Uz mūsu klubu var ierasties jebkurš pusaudzis un parunāt ar mūsu brīvprātīgajiem.

Foto: Riga.lv

Ceļošana – pats sev tūroperators

Ir arī patstāvīgi ceļojumi ar pusaudžiem. Kad tikko izveidojām organizāciju, man galvā iesēdās ideja: četras reizes gadā jāizbrauc no Latvijas. Tagad mēs uz ārzemēm dodamies 15-18 reizes gadā. Es jau vairs nepiedalos visos braucienos, bet esmu organizators, lai garantētu drošību.

Foto: Young Folks

Ceļotāju grupās ir dažādu vecumu jaunieši, bet galvenokārt vecums ir 13+ gadi. Divas reizes esam bijuši Norvēģijā, nakšņojām kalnos, teltī. Esam bijuši Gruzijā, Izraēlā, Dānijā. Iemīlējos Islandē – nedēļu ceļojām ar auto pa visu valsti. Unikalitāte slēpjas tajā, ka neesam piesaistīti stingram grafikam. Staigājām pa Barselonu, un kāds no jauniešiem teica: te ir lieliska vieta, ko sauc par bunkuru. Mēs “gūglējam”, mainām savu ekskursiju grafiku un vienkārši esam sajūsmā, jo izrādās, ka bunkurs izrādās ir augstākais punkts, kur visa pilsētas panorāma redzama pilnā krāšņumā. Tā arī ir atšķirība no skolas ekskursijām – esam paši sev gidi un plānotāji. Septembrī pie mums ieradīsies jaunieši no sešām valstīm. Jaunieši kopā gatavosies koncertam, kas noritēs Slovēnijas pilsētā Kraņā. Oktobrī plānojam doties uz Gruziju, bet ziemā – uz Maroku.

Mūsu paaudze ir audzināta citādi: mēs neesam pieraduši plānot savu dzīvi līdz pēdējam sīkumam. Attieksme ir tāda, it kā visu mums plānotu kāds cits, ejam pa straumi – skola, universitāte, darbs. Ar mūsu klubu mācām bērniem plānot savu dzīvi no tā, ko viņi paši vēlas.

Saņemt finansējumu no Rīgas domes, lai īstenotu sapni

- Sadarbojamies ar Rīgas domi, kas atbalsta un piedāvā iniciatīvas un dažādus konkursus skolām un jauniešu organizācijām, lai nodrošināt lietderīgu laika pavadīšanu pusaudžiem un bērniem. Viena no mūsu mīļākajām iniciatīvām norit pašlaik: jebkurš skolēns vecumā no 13 gadiem pasākumu organizēšanai vai jebkuras citas idejas īstenošanai var saņemt finansējumu 300 eiro apmērā no Rīgas domes. Sākot ar turnīru, pagalma talku, fotogrāfiju izstāžu rīkošanu, beidzot ar apkārtējās vides aizsargāšanu, debašu rīkošanu, foto kvestiem, velosipēdu darbnīcām vai tautas bumbas turnīriem.

Foto: Riga.lv

Jums nedos 300 eiro tāpat vien: ir jāraksta iesniegums, kurā norādīti mērķi un rezultāti. Naudu var tērēt materiāliem, taču ne algām vai telpu nomai. Anketa ir pietiekami vienkārša, to var aizpildīt jebkurš pusaudzis.

Mūsu jaunieši šajā programmā piedalās jau trīs gadus. No atmiņā paliekošiem projektiem ir “Draudzīga virtuve” – krievvalodīgo un latviešu skolu kopīgs projekts, projekts “Travel” – vasaras atpūtas vietu fotogrāfiju izstāde. Viens no pēdējiem projektiem ir plakāti, kuros pusaudži ir aprakstījuši problēmas, kas viņus nomāc, un kuras viņi atspoguļojuši zīmējumu veidā. Pēc tam tika veidoti plakāti digitālā formātā.

Galvenais ir nebaidīties un izmantot iespējas!

Foto: Riga.lv

Foto: Young Folks

Foto: Young Folks

Foto: Young Folks

Foto: Young Folks

Foto: Young Folks

Foto: Young Folks