10 pasākumi, kuri noteikti jāapmeklē Rīgas svētku laikā

9. Augusts, 2017

18., 19. un 20. augustā Rīgā noritēs tradicionālie pilsētas svētki. Svētkos gaidāma vērienīga programma, kurā iekļauti vairāk nekā 50 pasākumi, sākot ar burātāju festivālu un ugunīgām dejām, beidzot ar fizkultūras treniņiem parkos un zvaigžņu vērošanu naksnīgajās debesīs. Portāls Riga.lv ir apkopojis 10 spilgtākos gaidāmo svētku pasākumus.


Kad gaidāms Rīgas svētku salūts?

1.VĒSTURISKO BURINIEKU FESTIVĀLS „BALTIC SAIL RIGA 2017”

Foto: publicitātes

Kad? 18. augustā 10.00 - 19.30 19. Augustā 10.00-00.00, 20. Augustā 10.00-17.30

Kur? Daugavā, pie Vanšu tilta, Pilsētas jahtkluba akvatorijā

„Baltic Sail Riga 2017” ir starptautisks Baltijas jūras vēsturisko burinieku festivāls, kas popularizē jūrniecības vēsturi un tradīcijas un jau vairāk nekā 20 gadus notiek dažādās Baltijas jūras ostās. Līdz šim tā mājvieta bijusi tādas ostu pilsētas kā Klaipēda, Gdaņska, Karlskrona, Ščecina, Nīsteda un Rostoka. Šogad festivāls notiek Rīgā.

„Baltic Sail Riga 2017” festivāla laikā no 18. līdz 20. augustam „Pilsētas jahtklubā” Ķīpsalā būs pieejami vairāki vēsturiskie burinieki bezmaksas apskatei, kā arī maksas izbraukumiem pa Daugavu. Festivāla programmā sestdien plkst. 17.30 Pilsētas jahtkluba akvatorijā plānota vēsturisko kuģu kauja, kuru varēs vērot ikviens interesents, bet pēc tās Daugavā notiks vēsturisko kuģu parāde. Interesentiem būs iespēja vērot Rīgas svētku uguņošanu, atrodoties uz kuģa klāja Daugavā, kā arī doties vienas stundas izbraukumā pa Daugavu ar kādu no vēsturiskajiem buriniekiem. Atpūtas izbraukuma laikā viesi varēs piedalīties buru uzvilkšanā un izmēģināt spēkus pie burinieku stūres rata. Biļetes izbraucieniem ir pieejamas „Biļešu servisa” kasēs.

www.balticsail.lv

2.LATVIJAS NACIONĀLĀ ARHĪVA DOKUMENTĀRO LIECĪBU IZSTĀDE „PASTAIGA VĒRMANES DĀRZĀ”

Foto: publicitātes

Kad? 18., 19., 20. augustā 00.00 - 00.00

Kur? Latvijas Nacionālā arhīva ēkas izstāžu logos, Šķūņu ielā 11

Dokumentāro liecību izstāde veltīta Rīgas vienam no senākajiem parkiem un rīdzinieku iecienītākajai atpūtas vietai – Vērmanes dārzam. Mainās laiki, varas un modes, bet dārzs arvien ir dzīvības pilns un viesmīlīgs, īsta miera oāze pilsētas straujajā ritmā.

Tā tapšana saistās ar traģiskiem notikumiem Rīgas vēsturē, pirms 200 gadiem, kad 1812. gada vasarā Napoleona armijas daļas bija sasniegušas Iecavu. Tas radīja lielu satraukumu Rīgā, pilsētā bija izsludināts karastāvoklis; lai apgrūtinātu ienaidnieka piekļūšanu pilsētai, tika pieņemts lēmums nodedzināt tās priekšpilsētas. Ienaidnieks līdz Rīgas vaļņiem tā arī nenonāca, bet gandrīz 7000 rīdzinieku palika bez pajumtes un mantības.

Pēc kara beigām, 1814. gadā, pilsētas valde uzsāka darbus priekšpilsētu atjaunošanai. Viens no nozīmīgākajiem projektiem bija priekšpilsētu apstādījumu komisijas projekts pilsētas apzaļumošanai. 1815. gadā tika apstiprināta vieta angļu parka ierīkošanai un uzsākta ziedojumu vākšana. Pilsētas vecākā Kristiana Heinriha Vērmaņa atraitne Anna Ģertrūde Vērmane šim mērķim ziedoja sev piederošo zemes gabalu un ievērojamu naudas summu, tādēļ viņas vārds tika iemūžināts parka nosaukumā. Vērmanes parka svinīga atklāšana un nodošana publiskajai lietošanai notika 1817. gada 8. jūnijā. Iesākumā dārzs bija 0,8 hektārus plašs, iekļāva rozāriju, restorānu, estrādi un daudzus eksotiskus un retus augus.

Latvijas Nacionālais arhīvs aicina apmeklēt izstādi „Pastaiga pa Vērmanes dārzu”, lai ieraudzītu iecienīto atpūtas vietu gadsimta garumā fiksētos foto mirkļos dažādos laikos un dažādos gadalaikos. Izstāde būs apskatāma līdz 31. augustam.

3.RĪGAS SVĒTKU IESKAŅAS KONCERTS „SAPNIS VASARAS NAKTĪ”

Foto: publicitātes

Kad? 18. augustā 20.00 - 22.00

Kur? Vērmanes dārza estrādē

Rīgas svētku ieskaņas koncerta „Sapnis vasaras naktī” ideja ir radīta tieši Vērmanes dārza estrādei. Kā zināms, Rīgas pilsētas vecākā K. H. Vērmaņa atraitne Anna Ģertrūde Vērmane (Woehrmann) 1817. gadā ierīkoja savā zemesgabalā publisku parku un ar testamentu to uzdāvināja Rīgas pilsētai, lai rīdziniekiem būtu atpūtas vieta.  

Koncertā „Sapnis vasaras naktī” klausītājiem tiek piedāvāta programma ar 19. gadsimta pirmajā pusē sacerētu mūziku – Johana Štrausa kompozīcijām un romantisku opermūziku, kas bija populāra Rīgā laikā, kad Vērmanes dārzs tika atvērts rīdziniekiem. Koncertā skanēs Riharda Vāgnera, Volfganga Amadeja Mocarta, Džoakīno Rosīni, Gaetāno Doniceti, Džuzepes Verdi un citu autoru operu fragmenti.

Kopā ar orķestri „Rīga” un diriģentu Valdi Butānu koncertā piedalīsies solisti-vokālisti Dināra Rudāne, Inga Šļubovska-Kancēviča, Andris Ludvigs, Rihards Mačanovskis. Koncertu vadīs mūzikas žurnāliste Liene Jakovļeva un aktieris Juris Jope.

4.VAKARS AR ZVAIGŽŅU VĒROŠANU ZUNDA DĀRZĀ

Foto: publicitātes

Kad? 18. augustā 19.00 - 02.00

Kur? Zunda dārzā, Durbes ielā 2

Zunda dārzs Rīgas svētkos aicina rīdziniekus atslēgties no pilsētas ņirboņas un sākt Rīgas svētku svinības relaksējošā vidē, nedaudz tuvāk iepazīstoties ar zvaigžņoto debesi, kas ir virs mums. Dārzs vērsies vaļā ar vakara pikniku no plkst. 19.00, bet no deviņiem vakarā līdz pus vienpadsmitiem Anna ar kolēģiem no astronomijas popularizēšanas un sabiedrības izglītošanas astronomijā kolektīva „StarSpace” vadīs lekciju par astronomiju, skaidros parādības, ko iespējams ieraudzīt naksnīgajās debesīs gan ar neapbruņotu aci, gan dažādiem palīglīdzekļiem.

Pēc lekcijas, jautājumu un atbilžu brīža, līdz pat diviem naktī mūzikas un draudzīgā „StarSpace” kolektīva vadībā pasākuma apmeklētāji, izmantojot binokļus un teleskopus, varēs lūkoties zvaigžņotajās debesīs un izzināt kosmosa noslēpumainās dzīles.

5.RĪGAS SVĒTKI ZOODĀRZĀ – BRUŅRUPUČU PĒTNIEKA TAKA

Foto: publicitātes

Kad? 18., 19. augustā 10.00 - 18.00

Kur? Rīgas Nacionālā zooloģiskā dārza teritorijā

Rīgas svētku laikā zooloģiskā dārza apmeklētāji varēs doties nesteidzīgā pastaigā un iepazīt bruņrupučus, pirms tam saņemot kasēs vai izdrukājot no zooloģiskā dārza mājas lapas izveidoto jauno ceļvedi „Bruņrupuču pētnieka taka”. Pasākuma dienās 18., 19. un 20. augustā zooloģiskā dārza ieejas biļešu pamatcenām ir atlaide 1,00 EUR (biļete pieaugušiem maksās 5,00 EUR; bērniem, studentiem un pensionāriem 3,00 EUR). Pasākuma laikā spēkā esošās atlaides ar citām uz to brīdi pieejamām atlaidēm vai atlaižu kartēm nesummējas.

6.AVIĀCIJAS SALIDOJUMS „RIGA FLY-IN 2017”

Foto: publicitātes

Kad? 19. augustā 12.00 - 19.00

Kur? Lidlaukā „Spilve”, Daugavgrīvas ielā 140

Pasākuma laikā lidlauks „Spilve” būs atvērts publikai, tajā rīdzinieki un pilsētas viesi varēs apskatīt ielidojušos gaisa kuģus, iepazīties ar tehniku un pilotiem, kā arī vērot lidojumu paraugdemonstrējumus debesīs. Paraugdemonstrējumus veiks gan pašmāju labākie piloti, tai skaitā ar Latvijā būvētām lidmašīnām, gan Lietuvas sportisti, kas ir vieni no pasaules augstākās pilotāžas elites meistariem. Svētkos piedalīsies arī pilotāžas grupa „Baltic Bees”, varēs vērot gaisa balonu, izpletņlēcēju, lidmodeļu un pūķu laišanas paraugdemonstrējumus.

Nozīmīga lidojumu paraugdemonstrējumu sastāvdaļa ir NBS aviācijas un Robežsardzes aviācijas helikopteru priekšnesumi, šajā jomā gaidāms arī kāds pārsteigums. Kopumā publika tiks iepazīstināta ar aviācijas tehniskajām iespējām, kas ir pieejamas mūsu valstī katastrofu vai nelaimes gadījumu novēršanai, kā arī mūsu robežu apsardzībai.

Uz salidojumu ir uzaicināti piloti no visas Eiropas, viesu vidū būs piloti no Lietuvas, Igaunijas, Polijas, Somijas, Zviedrijas u.c. Tas ļaus gan vietējai pilotu sabiedrībai, gan interesentiem uzzināt par aktualitātēm aviācijā aiz Latvijas robežām.

Pasākuma programmu var apskatīt šeit.

Iebraukšana teritorijā ar automašīnu 2.00 EUR.

Nelabvēlīgu laika apstākļu gadījumā pasākums notiks 20. augustā. Aktuālajai informācijai lūgums sekot līdzi tīmekļa vietnēs spilve.org un facebook.com/AerodromeSpilve, kā arī variet to iegūt, zvanot pa telefonu 29827198

7.PLENĒRS „GLEZNO RĪGU”

Foto: publicitātes

Kad? 19. augustā 12.00 - 16.00, 20. augustā 12.00 - 16.00

Kur? Kultūrtelpa „Strops. Mans Mežaparks”, Atpūtas alejas un Janševska prospekta krustojumā

        Kultūrtelpa „Strops. Mans Ķengarags”, Mazjumpravas muižas teritorijā

Kultūrtelpā „Strops. Mans Mežaparks” Rīgas svētku laikā visi interesenti aicināti piedalīties atvērtajā mākslinieku plenērā „Glezno Rīgu Mežaparkā”, kura ietvaros ikviens varēs ne vien vērot, kā apkaimes ainava pārvēršas mākslas darbos, bet arī piedalīties zīmējumu un gleznojumu radīšanā profesionālu mākslinieku vadībā.

Mežaparka priežu sili ir zaļa un ainaviska Rīgas vieta, kas ir kā radīta, lai taptu iemūžināta mākslas darbos.

Plenērā Mežaparkā piedalīsies un apmeklētājiem palīdzēs grafiķes Inese Lieckalniņa un Ilgnese Avotiņa.

Kultūrtelpā „Glezno Rīgu Ķengaragā” Rīgas svētku laikā visi interesenti aicināti piedalīties atvērtajā mākslinieku plenērā „Glezno Rīgu Ķengaragā”, kura ietvaros varēs ne vien vērot, kā apkaimes ainava pārvēršas mākslas darbos, bet arī piedalīties zīmējumu un gleznojumu radīšanā profesionālu mākslinieku vadībā.

Ķengaraga promenāde ar Daugavas piekrasti ir zaļa un ainaviska Rīgas vieta, kas ir kā radīta tam, lai taptu iemūžināta mākslas darbos.

Plenērā Ķengaragā piedalīsies un apmeklētājiem palīdzēs gleznotāji Jānis Purcens un Ansis Butnors. 

8.DOMS BĒRNIEM 2017

Foto: publicitātes

Kad? 19. augustā 11.00 - 16.00

Kur? Rīgas Domā un Doma dārzā

Svētku dienā Rīgas Doma baznīca atvērs durvis mazajiem apmeklētājiem, lai bērni kopā ar vecākiem aktīvā un radošā veidā iepazītos ar Rīgas Domu – kultūras, vēstures un kristīgo vērtību nesēju. Dažāda vecuma bērni tiks aicināti caur mūziku, mākslu un spēli gūt pozitīvās vērtībās balstītu pieredzi. Prasmīgu meistaru vadībā bērni gleznos, veidos vitrāžas un māla ciļņus, mācīsies senatnes gudrības, kā pareizi „siet” ķieģeļus, izmēģinās dažādus mūzikas instrumentus, radīs tērpus un rotas, veidos multfilmu par Pūķi un Piedzīvojumu takās meklēs Doma noslēpumus. Daļa no teju 20 radošajām darbnīcām, kā arī Rīgas Skolēnu pils folkloras kopas „Kokle” organizētais sadziedāšanās un sadancošanās pasākums notiks Doma „zaļajā saliņā” – Doma dārzā.

Šogad luteriskā Baznīca visā pasaulē svin Reformācijas 500. jubileju, līdz ar to „Doms bērniem” šī gada tēma būs saistīta ar formām, to dažādību, formēšanu, atjaunošanu, domāšanas maiņu, skaidrojot notikuma vēsturisko kontekstu vienkāršā, bērniem saprotamā veidā.

9.ZAĻĀS RĪGAS ZAĻIE STĀSTI

Foto: publicitātes

Kad? 20. augustā 13.00 - 18.00

Kur? 11. novembra krastmalā

11. novembra krastmalas otrās dienas programmu atklās Rīgas māmiņas un tēti ar saviem mazuļiem, kuriem parki ir galvenā pastaigu vieta. Ratiņu parādes dalībnieki dosies gājienā cauri Daugavmalas parka alejai līdz lielajai skatuvei. Mazos bērnus, kā katru gadu, iepriecinās „Lielo leļļu un talismanu svētki”, tiks atklāts Latvijas festivāls pagalma "klasīšu" spēlē un notiks lielā burbuļu ballīte. Paralēli ģimeņu aktivitātēm visas dienas garumā tiks stāstīti Rīgas parku un dārzu stāsti: 117 parki 117 stāstos, kā arī būs iespēja līdzdarboties aktīvā tūrisma centra „Eži” sagatavotajās atrakcijās.

Dienas norises plānu 11. novembra krastmalā var apskatīt šeit.

10.„LATVIJAS MATCH RACE ČEMPIONĀTA 2017” RĪGAS KAUSA IZCĪŅA

Foto: publicitātes

Kad? 20. augustā 10.00 - 17.00

Kur? Daugavā starp Vanšu un Akmens tiltu

Starptautiskās sacensības „Latvijas Match Race Čempionāta 2017" Rīgas kausa izcīņa norisināsies Daugavā pretī Vecrīgai un šogad tajās spēkosies sešas augstākā līmeņa „Match Race” burātāju komandas no Lietuvas, Latvijas, Krievijas, Igaunijas un Polijas. Atbilstoši noteikumiem pirmajā dienā izslēgšanas posmā katra komanda sacentīsies ar katru, attiecīgi pusfināls un fināls notiks otrajā dienā. Latviju pārstāvēs kapteinis Matīss Alviķis ar komandu. 

„Match Race” burāšanas sacensības ir cīņa starp divām identiskām jahtām, kas sacenšas viena pret otru īsā distancē. Katra komanda sastāv no četriem cilvēkiem – pie stūres ir kapteinis, kura uzdevums ir vadīt komandu un manevrēt, pie grotburas blakus kapteinim ir taktiķa pozīcija, kura uzdevums ir stratēģija un kontrole, tad seko „škoteris”, kura uzdevums ir nodrošināt maksimālu ātrumu distancē, regulējot fokburu. Visbeidzot laivas priekšgalā ir cilvēks, kura uzdevums ir kantēt un strādāt ar spinkera buru.

Katra komanda šajās sacensībās ir tieši tik stipra, cik stiprs ir tās vājākais posms, tāpēc „Match Race” sacīkstēs ļoti reti var uzvarēt vājas komandas.

Pilnu “Rīgas svētku 2017” pasākumu programmu iespējams apskatīt šeit.