„100 gadi esības vējos” – Rīgā pirmizrādi piedzīvojusi filma par Latvijas vienaudžiem

15. Novembris, 2018

Latvijas valsts simtgades jubilejas priekšvakarā kinoteātra „Splendid Palace” Lielajā zālē notika dokumentālās filmas „100 gadi esības vējos” pirmizrāde. Filmas varoņi ir Latvijas iedzīvotāji vecumā no 100 līdz 106 gadiem. Septiņi no viņiem savu bērnu, mazbērnu un mazmazbērnu pavadībā ieradās uz pusotru stundu garās filmas pirmizrādi un piedalījās sarunā pirms filmas.


Pirms dokumentālās filmas demonstrēšanas tika organizēta neliela tikšanās ar vairākiem filmas varoņiem – Latvijas valsts vienaudžiem – un radošās komandas pārstāvjiem, kuri veidoja filmu.

Kā pastāstīja montāžas režisore Gunta Ikere, par 16 filmas varoņiem tika uzfilmēts 200 stundu garš materiāls. Filmēšana tika uzsākta 2015. gadā, vēl trīs gadi bija vajadzīgi scenārija saskaņošanai, montāžai un filmas sagatavošanai ekrānam.

Nelielās preses konferences laikā valsts vienaudži, kuru dzīve, tāpat kā valsts dzīve, noritēja ļoti dažādos laikos, izteica savus vēlējumus Latvijai:

  • Alise Lauva: „Dzīvot mūžu mūžos!"
  • Jānis Apinis: „Censties stingri turēt rokās savas valsts karogu un neļauties provokācijām!"
  • Kārlis Dumbrais: „Esmu dzimis vienā gadā ar Latviju. Protams, ka filmā nevar pastāstīt visu par savu dzīvi. Bet šī filma, parādot konkrētu cilvēku likteni, sniedz nākamajām paaudzēm priekšstatu par gadsimtu, par pārbaudījumiem, kas tika uzlikti Latvijai un tās iedzīvotājiem. Neaizmirstiet vēsturi!”
  • Lidija Sīmane: „Simtiem gadu ilgu dzīvi! Un lai visi Latvijas iedzīvotāji rūpējas par savu valsti, un tā mirdz kā saule debesīs!"
  • Elvīra Baldiņa: „Es novēlu, lai piepildās visu Latvijas iedzīvotāju laba vēlējumi savai valstij!”
  • Ēriks Tomsons (jau agrāk filmējies) uzsvēra, ka viņš ļoti mīl savu dzimteni un novēl visai tautai būt stiprai!
  • Vilma Kalnbunde no Limbažiem citēja lūgšanas vārdus: „Dievs, sargi mūsu tēvu zemi, lai tā ir ziedoša un stipra!"

Atgādināsim, ka dokumentālā filma „100 gadi esības vējos” ir radīta pilsoniskās iniciatīvas rezultātā un tā ir veltīta Latvijas valsts simtgadei. Tā tika iekļauta Nacionālās kino balvas „Lielais Kristaps" ārpuskonkursa programmā.