2019. gada sākumā Centrāltirgū parādījušies videi draudzīgi plastmasas maisiņi

23. Janvāris, 2019

Likumprojekts «Grozījumi Iepakojuma likumā» paredz, ka no 2019. gada 1. janvāra tirdzniecības vietās plastmasas iepirkumu maisiņus patērētājiem vairs neizsniedz bez maksas. Ierobežojumi attiecas ne tikai uz vieglās plastmasas iepirkumu maisiņiem, bet uz visu veidu plastmasas maisiņiem, neatkarīgi no to materiāla biezuma. Atkāpe paredzēta tikai attiecībā uz ļoti vieglas plastmasas iepirkumu maisiņiem, kuru materiāla biezums nesasniedz 15 mikronus un kuri nepieciešami higiēnas nolūkos vai paredzēti vaļējas pārtikas primārai iepakošanai, kad to izmantošana palīdz novērst pārtikas izšķērdēšanu. Šie maisiņi arī turpmāk tirdzniecības vietās patērētajiem būs pieejami bez maksas.


Atbalstītais grozījumu projekts paredz arī pienākumu tirgotājiem tirdzniecības vietās aizvietot vieglās plastmasas iepirkumu maisiņus ar iepakojumu no dabisko šķiedru un bioplastmasas izejmateriāliem. Tāpat nepieciešams informēt patērētājus par plastmasas maisiņu patēriņa samazināšanas nepieciešamību un alternatīviem iepakojuma veidiem.

Saskaņā ar Valsts vides dienesta sniegto informāciju, 2016. gadā tirdzniecības vietās tika realizēti vai izplatīti 1,73 miljoni tonnu tādu plastmasas maisiņu, kuru viena maisiņa svars nepārsniedz 0,003 kilogramus; savukārt maisiņi, kuru svars pārsniedz 0,003 kilogramus, tika izplatīti 2,11 miljonu tonnu apmērā. 2017. gadā šie skaitļi attiecīgi bija 1,73 miljoni un 1,97 miljoni tonnu. Ir nepieciešams ierobežot plastmasas vienreizlietojamo maisiņu pieejamību tirdzniecības vietās un izsniegt tos tikai pēc pircēja lūguma vai pie kases, piemērojot maksu par tiem, kā arī veicināt papīra iepakojuma izmantošanu plastmasas maisiņu vietā.

AS “Rīgas Centrāltirgus” ir sociāli atbildīgs uzņēmums. Viena no uzņēmuma prioritātēm ir mazināt ietekmi uz vidi un atbalstīt nelietderīgi iztērētu resursu samazināšanu. Domājot par ekoloģisku saimniekošanu un sekojot līdzi likumdošanas izmaiņām, Centrāltirgus jau laikus sagatavojies pārmaiņām. Redzot, ka pieprasījums pēc biomaisiņiem pakāpeniski aug, šobrīd aktīvi tiek strādāts, meklējot dažādas videi draudzīgas iepakojuma alternatīvas tirgū pārdotajām precēm.

Aicinām arī ikvienu tirgotāju un nomnieku atbalstīt likumprojekta iniciatīvu un padarīt mūsu tirgu zaļāku!