Atkritumu šķirošana: kā pareizi to darīt?

13. Marts, 2017

Pasaulē katru dienu tiek saražots miljardiem patēriņa preču. Skārdenēs tiek pildīti dzērieni, polietilēna iepakojumos – ielikta maize. Jebkuram produktam nepieciešams iepakojums. Un, jo labāk dzīvo cilvēki, jo vairāk atkritumu.


XX gadsimta vidū civilizētā pasaule apzinājās risku nonākt atkritumu gūstā, tāpēc nolēma rūpēties par apkārtējās vides saglabāšanu. Tieši tobrīd cilvēki sāka šķirot un pārstrādāt atkritumus. Uzņēmuma „Clean R” (līderis Rīgā un viens no līderiem Latvijā) izpilddirektors Valerijs Stankevičs pastāstīja, kā pareizi šķirot atkritumus un kāpēc tas jādara.

Apjomi

Rīgā izvietoti aptuveni septiņi tūkstoši atkritumu šķirošanas konteineru.

Konteineri

Konteineri sadalīti pēc krāsām, un šāds dalījums pieņemts visā Eiropā. Zaļā vai melnā krāsā ir konteineri sadzīves atkritumiem, dzeltenā – plastmasai, zilā – papīram un kartonam. Zaļas krāsas konteineri ir paredzēti arī stiklam. Tie no pārējiem atšķiras ar speciālu atveri, caur kuru konteinerā parasti iespējams ievietot tikai pudeli. 

KONTEINERS PAPĪRAM/KARTONAM (zils)

DRĪKST izmest:

- laikrakstus;

- kartonu;

- rakstāmpapīru;

- grāmatas;

- izjauktas kartona vai papīra kastes.

NEDRĪKST izmest:

- slapju un netīru kartonu vai papīru;

- piena, kefīra u. c. pakas;

- izstrādājumus, kas satur foliju.

KONTEINERS PLASTMASAI (dzeltens)

DRĪKST izmest:  

-  plastmasas dzērienu pudeles (saplacinātā veidā);

- tīrus polietilēna maisiņus;

- plēvi.

NEDRĪKST izmest:

- eļļas pudeles;

- margarīna, krējuma, jogurta iepakojumus;

- rotaļlietas;

- sadzīves atkritumus;

- plastmasas lentes.

Kāpēc atkritumu savācēji bieži vien atkritumus no visiem konteineriem, ieskaitot arī sadzīves atkritumus, savāc kopā? Vai mēs velti tos šķirojam?

Diemžēl dažreiz šķirošanas konteinerā izmestie atkritumi      nav derīgi pārstrādei. Piemēram, dzīvojamā mājā ir 100 dzīvokļu. Iedzīvotāji no 99 dzīvokļiem ievēro visus noteikumus, taču viens ir izmetis slapju, netīru piena paku. Līdz ar to visu iedzīvotāju pūles bijušas veltas, un visu konteineru saturs tiek savākts vienkopus. Taču dažreiz viens atkritumu savācējs savāc gan dzeltenā, gan zilā šķirošanas konteinera saturu –atkritumi tiek pāršķiroti pēc tam bāzē.  

Foto:

Uzņēmuma „Clean R” izpilddirektors Valerijs Stankevičs:

„Ir tādi maršruti, kuros šķirošanas konteineros savāktie atkritumi gandrīz vienmēr ir neizmantojami. Visbiežāk tie ir konteineri, kas novietoti pie ļoti lielām mājām. Kāds gāja garām, iemeta ābolu dzeltenajā konteinerā, un viss – sašķirotie atkritumi tiek izvesti kopā ar sadzīves atkritumiem.”

Pie mājas nav izvietots šķirošanas konteiners. Kā to pasūtīt?

Daudzdzīvokļu nama iedzīvotājiem jāpieņem kolektīvs lēmums un jāiesniedz pieprasījums savā namu pārvaldē. Privātmāju iedzīvotājiem jāvēršas uzņēmumā, kas nodrošina atkritumu apsaimniekošanu, – tur tiks piedāvāti iespējamie varianti.

Kāpēc atkritumi jāšķiro?

Sašķirotie atkritumi tiek nogādāti pārstrādei, un tādējādi tie iegūst jaunu dzīvi – pārvēršas par tīru papīra lapu, olu iepakojumu un citu sadzīvē noderīgu priekšmetu. Turklāt atkritumu šķirošana ļauj saglabāt dabas resursus, naftas produktus, koksni nākamajām paaudzēm, samazina ūdens un energoresursu lietošanu. Jo mazāki sadzīves atkritumu apjomi, jo lētāka ir to izvešana. Turklāt šķirotos atkritumus izved bez maksas.