Atkritumu vads dzīvojamajā mājā: vai no tā var atbrīvoties?

20. Februāris, 2019

Daudzi jautā: kāpēc gan to darīt? Ir ļoti ērti istabas čībās iziet kāpņu telpā, lai sadzīves atkritumus izmestu atkritumu vadā. Taču atkritumu vads kāpņu telpā nesagādā ērtības vien – tas rada pastāvīgu smaku un netīrumus gan kāpņu telpā, gan mājai blakus. Atteikšanās no atkritumu vadiem kāpņu telpās uzlabo mājas sanitāro stāvokli un paaugstina dzīvokļu vērtību.


Ideju par mājām ar atkritumu vadiem PSRS 50. gados aizguva no Meksikas, kur šādas mājas tiek ekspluatētas vēl aizvien. Šāds “atkritumu izmešanas” veids ir aktuāls pilsētās, kurās blīvi sabūvētas augstceltnes un kurās nav iespējams izbūvēt laukumus atkritumu konteineriem ārpus mājas. Taču tas nav Latvijas gadījums. Vēl jo vairāk, vairākās ES valstīs, tostarp Vācijā un Islandē, mājas ar atkritumu vadiem ir aizliegts būvēt pavisam.

Pieeju atkritumu vadam var slēgt nama apsaimniekotājs. “Caurule” tiks izmazgāta, dezinficēta un atveres noslēgtas. Lai veiktu šādus darbus, mājas dzīvokļu īpašniekiem jāsasauc sapulce (mutiski vai ar anketēšanas palīdzību) un jāiegūst balsu vairākums (50% +1) par šādu lēmumu. Sapulces (vai aptaujas) protokolā jānorāda šo darbu finansēšanas avots. Tie var būt mājas uzkrājumi vai papildus uzkrājums tieši šīs procedūras veikšanai.

Taču nāksies risināt vēl vienu problēmu, jo atkritumi kaut kur tomēr ir jāizmet. Nāksies atrast vietu mājai blakus esošā teritorijā, kur uzstādīt konteinerus un kurai brīvi varēs piekļūt atkritumu izvedēji. Bieži vien pagalmos šādas teritorijas jau ir. Un tad mājas iedzīvotājiem, kuri ir noslēguši atkritumu vadu, tiks piegādāti konteineri. Ja laukuma nav, tad tas jāierīko. Lai ierīkotu laukumu, nepieciešams atsevišķs projekts. Arī par tā izstrādi un celtniecību nāksies maksāt dzīvokļu īpašniekam. Tas ir, nāksies pieņemt lēmumu gan par laukuma izbūvi, gan par projekta finansēšanas avotiem.

Ja zemes gabals, kur plānots uzstādīt konteineru, ir dzīvokļu īpašnieku pārvaldībā, tad par lēmumu jānobalso ne mazāk kā trim ceturtdaļām īpašnieku, ja zemes gabals ir citu personu īpašumā, tad arī konteineru uzstādīšana ir jāsaskaņo ar tām.

Sapulces protokolu veidlapas kā arī teritoriālo nodaļu adreses, kur vērsties pēc palīdzības, pieejamas uzņēmuma “Rīgas namu pārvaldnieks” mājaslapā.