Atrasti vēsturiskie Rīgas 1. slimnīcas vārti

22. Septembris, 2016

Uz Rīgas 1. slimnīcas vārtiem tiks atgriezts dekors, kas brīnumainā kārtā paglābts no nodošanas metāllūžņos. 40 gadus lietais metāla elements glabājies pie slimnīcas bijušā darbinieka. Sagaidījis savu laiku. Un tagad tas tiks restaurēts.


Noslēgumam tuvojas slimnīcas galvenā korpusa fasādes renovācijas darbi. Galvenais nopelns ir tā restauratorei Kristīnei Gulbei (strādājusi arī Latvijas Nacionālajā mākslas muzejā), kura, neskatoties uz rudenīgo vakaru un tumsu, iesāktos darbus turpina arī vēlajos sestdienas vakaros. Notīrīti un restaurēti ķieģeļi, apzeltītas lauvu galvas rotā Rīgas 1. slimnīcas fasādi. Tuvākajā laikā uz mazo vārtu fasādes tiks atgriezts augšējais dekors, kas pirms 40 gadiem tika paglābts no nodošanas metāllūžņos.

Kādreizējais Rīgas 1. slimnīcas ražošanas direktors Juris Antonovičs pirms 40 gadiem paglāba no iznīcības mazos fasādes vārtus, izvedot tos no slimnīcas teritorijas.

Foto: Rīgas 1.slimnīca

Padomju laikos šādām autentiskām lietām nebija nekādas vērtības. Nejauši Juris ar kundzi Āriju uzzināja, ka tieši šo vārtu fragmentu meklē slimnīcas restauratori. Un nu vēsturiskajā vietā atgiezies gan bijušais slimnīcas darbinieks Juris Antonovičs, gan viņa saglabātais vārtu dekors.

Atgriešanās moments bijis tik emocionāls, ka daudzi no klātesošajiem nespēja valdīt asaras.

Foto: Rīgas 1.slimnīca

Jāatzīmē, ka vēsturiskais vārtu dekors bija kvalitatīvi izgatavots, labi saglabāts. Tas tagad tiks atjaunots, pēc tā līdzības izkals lielo vārtu dekoru un 213 gadus vecā Rīgas 1.slimnīca iemirdzēsies kā jauna!

Foto: no Rīgas 1.slimnīcas arhīva