Atzīmējam Latvijas simtgadi: ārsta padomi

16. Novembris, 2018

Mēs, pilsētas iedzīvotāji, neesam pieraduši stundām ilgi staigāt ārā – desmit minūtes līdz mašīnai vai sabiedriskajam transportam, un jau atkal esam siltumā. Taču svētku laikā pat kaislīgākie mājās sēdētāji maina savu ikdienu un cenšas nepalaist garām svētku pasākumus, kas galvenokārt norit pilsētas centrā. Kādi ir galvenie ieteikumi, kas jāņem vērā, dodoties garā pastaigā pa pilsētu?


Ģērbieties atbilstoši laika apstākļiem

“Rīgas veselības centra” ģimenes ārste Žanna Raka iesaka galvenokārt pievērst uzmanību nepastāvīgajiem laika apstākļiem. Ja no rīta spīd saule, tad nav izslēgts, ka vakarā līs lietus vai pūtīs ledains vējš. Tāpēc priekšroka jādod siltam apģērbam. Vislabāk piemēroti būs vēja un ūdens necaurlaidīgas virsjakas. Var ņemt līdzi lietussargu vai lietusmēteli, kas ir ērtāks variants bērniem.

“Galvenais, lai siltumā ir galva un kājas. Tāpēc būtu vēlams vilkt galvassegu un ērtus apavus,” atzīmē ārste. Turklāt liela daļa svētku programmas norit krastmalā un Vecrīgā, kur ielas ir bruģētas, un šīs vietas nav piemērotas, lai uz tām dotos ar augstpapēžu kurpēm.

Tāpat ārste iesaka pēc iespējamības, ja pastaiga tiek plānota gara, apstāties un doties vietās, kur var iedzert siltu tēju vai vienkārši sasildīties. “Atgriežoties mājās, var izdzert pat vairākas krūzes siltas tējas ar citronu vai laimu, ingveru un dzērvenēm. Var pievienot C vitamīnu, lai uzmundrinātu imunitāti,” komentē Žanna Raka.

Silto dzērienu var ņemt arī līdzi termosā un ik pa laikam ar to sasildīties ārā.

Pareizi apģērbiet bērnus

Bērnus, kuri atrodas ratiņos, jāģērbj vienu slāni siltāk, kā ģērbjaties paši. Tos, kuri kustas – daudz skraida un staigā, ģērbiet tāpat, kā sevi. Ja nākas ilgāk stāvēt, nekā staigāt (piemēram, vērojot militāro parādi vai ziedu nolikšanu pie Brīvības pieminekļa), tad jāģērbjas siltāk, kā parasti.

“Tiem, kuri neplāno daudz kustēties un vispār reti staigā, neiesaku atrasties svaigā gaisā ilgāk kā divas stundas. Bet ja paredzēta intensīva pastaiga un organisms ir pieradis, tad pietiks ar 3-4 stundām,” saka daktere Raka.

Ar pavisam maziem bērniem uguņošanu un Gaismas festivāla spilgtākos objektus labāk vērot skatīt pa gabalu. “Tumsa uz ielas, troksnis un mirgojoša spilgta gaisma mazuli var nobiedēt, tāpēc jānovērtē bērna emocionālais un veselības stāvoklis: ja bērns baidās, neuzstājiet palikt un vērot pasākumu. Piemēram, ja bērnam ir epilepsija, labāk doties pastaigā tālāk no trokšņa un spilgtām gaismām,” skaidro ārste.

Vīrusi nesnauž

Kaut gan pašlaik ir vērojams novembrim neierasti silts laiks, Rīgā jau “uzglūn” daudz vīrusu, kas izraisa klepu un iesnas. Tāpēc, atrodoties sabiedriskās vietās, ir svarīgi ievērot higiēnu, piemēram, biežāk mazgāt rokas, izvairīties no lielas burzmas, bet, ja esat apslimuši, palieciet mājās, rūpējieties par sevi un neaplipiniet citus. Taču svaigā gaisā iespēja saslimt ir mazāka.

Ja esat pārēdušies vai iedzēruši par daudz

Svētki ir iemesls sapulcēties draugiem un radiem, lai kopīgi sēstos pie galda. Taču pārmērīga ēdelība vai pārspīlēta apreibinošo dzērienu lietošana svētku brīvdienas var sabojāt. Lai svētku dienās nenāktos vērsties pie mediķiem, galvenais svinību un mielastu noteikums ir – visu ar mēru. Bet, ja esat pārspīlējuši, jāatceras, ka vienmēr vispirms pēc palīdzības var vērsties pie diennakts dežūrārstiem, kuri sniedz konsultācijas pa tālruni 66016001, bet, ja nepieciešams, var vērsties pie neatliekamās medicīniskās palīdzības, zvanot uz 112.

Dežūrārstu darba laiks valsts svētku brīvdienās

Valsts svētku brīvdienu laikā - 17. novembrī un 19. novembrī - Rīgas veselības centra dežūrārsti nodrošinās ambulatorās pieņemšanas no plkst. 8.00 līdz plkst. 15.00. Filiālēs „Ziepniekkalns” un „Bolderāja” dežūrārstu pakalpojumi tiks nodrošināti kā pieaugušajiem, tā bērniem, filiālē „Iļģuciems” – tikai pieaugušajiem, bet filiālēs „Imanta” un „Ķengarags” – tikai bērniem. Vajadzības gadījumā filiāļu adreses un dežūrārstu tālruņa numurus meklējiet šeit.

Atgādinām, ka, saskaņā ar likumdošanas izmaiņām, no šā gada 1. septembra mājas vizītes dežūrārsti vairs nenodrošina.

Atgādinām, ka dežūrārsts nodrošina primāro veselības aprūpi ģimenes ārsta kompetences ietvaros ārpus ģimenes ārsta darba laika, neatkarīgi no tā, pie kura ģimenes ārsta pacients ir pierakstīts.

Lasiet arī: 

Latvijas simtgade: kurp doties un ko redzēt Rīgā?

10 “Staro Rīga” objekti, kuriem vajadzētu pievērst uzmanību