Bites vāc medu Vērmanes dārzā

27. Jūnijs, 2019

Rīgas centrā ievāktais medus ir gan garšīgs, gan tīrs, un to ir apņēmušies pierādīt Jelgavas novada Vilces pagasta biškopji Andris un Kārlis Bolmaņi. Viņi uz Rīgas Latviešu biedrības nama jumta ir novietojuši trīs stropus, un viens no tiem jau ir medus pilns.


Kas ir tur, uz jumta?

 Bites čakli pastrādājušas un abi bitenieki lēš, ka tuvākajās dienās Vērmanīša liepu medus būs jāpilda burciņās.

Rīgas Latviešu biedrība jau otro gadu uz savas ēkas jumta izmitina trīs bišu saimes. Pagājušajā gadā Rīgas Latviešu biedrības jumta bišu medū analīzes uzrādīja negaidītu ziedputekšņu daudzveidību: liepu, baltā un sarkanā āboliņa, zalkšu sūrenes, rudzupuķu un pat griķu ziedputekšņus. Tika ievākti 64 kilogrami medus, un Latvijas biškopības biedrības konkursā šis medus tika atzīts par otro gardāko Latvijā. Pirmajā vietā bija Rīgā, Āgenskalnā, ievākts medus.

Foto: Riga.lv

 “Mūs iedvesmoja Parīzes piemērs, kur vistīrākais medus tika ievākts tieši Parīzes centrā,” saka Rīgas Latviešu biedrības jumta bišu projekta vadītāja Marija Heislere - Celma. Bitenieki Bolmaņi piebilst, ka skeptiķus par Latvijas galvaspilsētas centrā ievāktā medus kvalitāti viņi nomierinās ar analīzēm, un bišu vākums tiks pārbaudīts arī uz smago metālu klātbūtni.

Foto: Riga.lv

Arī 2018. gadā ievākto bišu medu Rīgas Latviešu biedrība pārbaudīja pat divas reizes – analīzes tika veiktas Vācijā un Latvijas Universitātes laboratorijā. Medū nebija kaitīgu piemaisījumu. Kārlis un Andris Bolmaņi uzreiz saka – viņi nevēlas pretnostatīt laukos un pilsētās ievāktā medus kvalitāti. Tā nu gan nevarot teikt, ka tikai pilsētu medus ir labāks un gardāks. Medus garšu un kvalitāti ietekmē dažādi faktori, arī pašu bitenieku attieksme pret darbu, ko viņi dara, un produkciju, ko sagatavo.

 Jau daudzās pasaules pilsētās tiek attīstīta urbānā biškopība. Brāļi Bolmaņi uzsver, ka bites nevāc neko sliktu un kaitīgu. Pilsētās vākts medus ir tīrāks, jo tur nelieto pesticīdus.

Foto: Riga.lv

 Bites: mīti un fakti

Daudzi uzskata, ka bites ir agresīvas. Tas ir ļoti izplatīts mīts. Kad tās ceļas spārnos, lai lidotu ievākt ziedputekšņus, bitītes lido virs cilvēku galvām. Tāpēc saskriešanās ar cilvēku ir maz iespējama. Pat ja bite iepinas kādam matos, tās mērķis nav iedzelt – ir jāsaglabā miers un jāpalīdz kukainītim izpiņķerēties. Tomēr bitēm nepatīk asas smakas, arī zāles pļaušana un tad gan medus vācējas var sadusmoties. Abiem biteniekiem Jelgavas centrā privātmājas pahgalmā ir novietoti pieci stropi, un kaimiņi nesūdzas, ka viņiem bitītes traucētu.

Dažādi aizspriedumi un aplami stereotipi mudināja Rīgas Latviešu biedrību iesaistīties projektā, kas sabiedrību izglīto par biškopību, dabas aizsardzību un situāciju Latvijā un pasaulē. Šogad tiek pētīti bišu paradumi pilsētvidē. Sadarbībā ar Latvijas biškopības biedrību ir plānots salīdzināt katra stropa ievāktos ziedputekšņu paraugus medū, izsekot katras saimes izvēlētajiem maršrutiem Rīgas centrā, kas nekad iepriekš nav pētīts.

Foto: Riga.lv

Pērn ievāktais Rīgas Latviešu biedrības jumta bišu medus katrā no stropiem garšojis citādāk.

Brāļi Bolmaņi priecājas, ka var piedalīties šajā projektā un viens no ieguvumiem esot tas, ka viņiem ir iespējams salīdzināt teorētiskās zināšanas ar realitāti. Piemēram, vienā no trim stropiem medus ir daudz vairāk. Kāpēc tā? Tas atkarīgs no stropu novietojuma. Bitītes sajauc stropus un aizlido uz tuvāko, jo uz jumta tām trūkst orientieru, kādus var atrast dabā. Bitenieki smej, ka turpmāk vajadzētu stropus iezīmēt ar kādu meiju vai citu zīmīgu objektu, lai medus vācējas neapmaldās trijos stropos. Starp citu, bites atšķir krāsas.

 Pagājušogad uz Rīgas Latviešu biedrības ēkas jumta strādāja Cēsu puses bites, šogad – Jelgavas novada bitītes, bet projekta turpinājumā varētu iesaistīties pārējo Latvijas novadu bitenieki.

 BITES TIEŠRAIDĒ

Bišu darbošanos tiešraidē var vērot: http://www.ldf.lv/lv/tiesraide.