Brīvdienās Rīgā valdīs “Baltā nakts”

3. Septembris, 2019

Jau šo sestdien notiks ikgadējais Mūsdienu kultūras forums “Baltā nakts”. Programmā ir iekļauti vairāk nekā 50 pasākumi, kas pārstāvēs plašu laikmetīgās kultūras piedāvājumu - mūziku, kino, video, dzeju, performances u.c. Mākslas projekti un koncerti koncentrēsies Rīgas centrā, Vecrīgā, Tallinas kvartālā, Pārdaugavā, Pļavniekos u.c.


Kas ir “Baltā nakts”?

“Baltā nakts” Rīgā ir daļa no starptautiska projekta “Eiropas Baltās naktis”, ko aizsāka piecas Eiropas galvaspilsētas – Brisele, Madride, Parīze, Rīga un Roma, šobrīd šim tīklam ir pievienojušās pilsētas visā pasaulē. “Baltās nakts” ideja ir padarīt laikmetīgo mākslu pieejamāku iedzīvotājiem, vienu nakti gadā iesaistot interesentus daudzveidīgās mākslas norisēs. Rīgā forumu “Balto nakti” organizē Rīgas dome, Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departamenta Kultūras pārvalde sadarbībā ar Latvijas kultūras organizācijām, iesaistot Latvijas un ārvalstu māksliniekus.

Ko varēs vērot galvaspilsētas centrā un parkos?

Festivāla “Baltā nakts” laikā Rīgas iedzīvotājiem un viesiem būs iespēja izbaudīt gan pašmāju, gan starptautisku mākslinieku projektus, kā arī jau par tradīciju kļuvušus pasākumus, piemēram, kluso diskotēku Latvijas Nacionālajā bibliotēkā, mākslas tramvajus, kas savienos vairākas notikumu vietas, minifestivālu “Skaņu mežs” un audiovizuālo projektu “Videogrāfija”. Programmu papildinās arī jauni projekti - sieviešu stendaps, kurā tiks apspēlētas īpaši sievietēm saistošas tēmas, emoji dzeja, performances Āgenskalna tirgū, meditācija tautasdziesmu noskaņās u.c.

Starptautiskajā programmā šogad redzēsim Francijas kompānijas “Picto Facto” gaismas objektus Vērmanes dārzā, un britu mākslinieka Lūka Džerama (Luke Jerram) konceptuālo mākslas instalāciju “Gaia” (Zeme). Festivālā būs iespējams skatīt Kanādas mākslinieka Robina Mūdija (Robyn Moody) audiovizuālo darbu “Wave Interference” (Viļņu traucējumi).

Rīgas cirks šogad piedāvā Baltijas īsfilmu programmu “2ANNAS” un dzejas performances, bet pie kinoteātra “Splendid Palace” būs skatāms vēl nebijis projekts, kurā kino klasika savijas ar mūsdienīgu laikmetīgu DJ mūziku, proti, filmu seansos tiks demonstrētas Čārlija Čaplina filmas, kas tapušas līdz 1920. gadam. Filmas orģinālmūziku aizstās DJ dzīvais izpildījums.

“Baltā nakts” Spīkeru, Tallinas un Briāna kvartālos

”Uz baltas lapas Baltajā Naktī” ir trīs izrāžu cikls, ko uz Spīķeru brīvdabas skatuves lieliem un maziem apmeklētājiem uzburs “Zīmējumu teātris”. “Zimejumu Teatris” ir profesionāls kamerteātris, kuram raksturīga unikāla teātra forma, kas apvieno zīmēšanu uz skatuves, mūziku, deju un aktierspēli. Apmeklētājiem būs iespēja noskatīties izrādes “Jatakas”, “Trīs labas lietas” un “Muzikālā darbnīca”.

Tāpāt Spīķeru kvartālā varēs vērot vides un gaismas objektu „Labirints” – abstrakta, taustāma, vizuāla metafora naktij un procesiem kuri norisinās naktī.

Ar plašu programmu apmeklētājus priecēs Tallinas ielas kvartāls, kurā vienkopus būs iespēja apmeklēt vairākus “Baltās nakts” projektus - biedrības “Sansusī” organizēto instrumentālistu “kautiņu”, vērienīgo “Urban Poetry 19”, kā arī speciāli izveidotu instalāciju tuneli, kas savieno Tallinas ielas kvartālu ar Tallinas ielu.

Netālu no Tallinas ielas kvartāla atrodas arī Briāna kvartāls, kura visi iemītnieki apvienojušies, lai izveidotu piesātinātu “Baltās nakts” programmu un šeit solās būt skaļākā ballīte.

Foruma programma www.baltanakts.lv