Daudzbērnu ģimeņu reģistrs: kādas ģimenes tajā var tikt iekļautas?

19. Oktobris, 2018

Rīgas pašvaldība šogad izveidojusi Daudzbērnu ģimeņu reģistru. Tagad daudzbērnu vecāki var pretendēt uz pašvaldības atvieglojumiem tikai pēc savas ģimenes datu ievadīšanas reģistrā. Daudziem rīdziniekiem radies jautājums, kādas ģimenes tiek uzskatītas par daudzbērnu ģimenēm un kādiem nosacījumiem ir jābūt ievērotiem, lai reģistrā nonāktu. Portāls Rīga.lv modelēja vairākas situācijas, kuras komentēja Rīgas domes Labklājības departaments.


Uzreiz atzīmējam, ka Rīgas pašvaldībā daudzbērnu ģimenēm nav pabalstu, bet šīs ģimenes var saņemt dažādus atvieglojumus. Kādus tieši, varat uzzināt saitē atrodamajā tekstā.

1. Ģimene stājusies laulībā, bērni deklarēti vienā dzīvoklī: vai reģistrā obligāti jāreģistrējas abiem vecākiem? Ja viens vecāks nav deklarējies, vai atvieglojumi netiek saņemti? 

Kopā ar bērniem jābūt deklarētam arī kādam no vecākiem ( vai abiem vecākiem ).  Atvieglojumus varēs saņemt tikai tie ģimenes locekļi, kuri būs reģistrējušies Reģistrā. Tas nozīmē, ka, ja atvieglojumus vēlas saņemt abi vecāki, tad Reģistrā jāreģistrējas abiem un deklarētam vienā vietā arī jābūt abiem.

2. Ģimene stājusies laulībā, divi bērni ir tēva, viens - mātes, visi deklarēti vienā īpašumā: vai šāda ģimene saņem atvieglojumus, vai tā tiek uzskatīta par daudzbērnu ģimeni un vai to iekļauj reģistrā? 

Ja laulātajiem katram ir savi bērni (pa abiem vismaz trīs), un visi dzīvo kopīgā mājsaimniecībā, tad arī šī ģimene, reģistrējoties Reģistrā, tiek identificēta kā daudzbērnu ģimene, jo vecāki ir laulāti un nedalītā saimniecībā kopīgi audzina vismaz trīs bērnus.

3. Ģimene nav laulībā, taču ir trīs (četri) kopīgi bērni, ko apstiprina dzimšanas apliecība, deklarēti vienā adresē: vai šāda ģimene var tikt reģistrēta un pretendēt uz atvieglojumiem? 

 Jā, sākumā Reģistrā reģistrējas viens no vecākiem ar bērniem, tad reģistrējas otrs un automātiski tiek piesaistīts pie ģimenes. Atvieglojumus varēs saņems visi tie ģimenes locekļi, kuri būs reģistrējušies Reģistrā.

4. Ģimene nav laulībā, kopīgi bērni, dzīvoklī deklarēta tikai māte ar bērniem, tēvs deklarēts citur: vai tēvs var nonākt reģistrā un saņemt atvieglojumus, vai arī uz to pretendē tikai māte?

Tēvs nevar reģistrēties Reģistrā, šajā gadījumā tēvs netiktu reģistrēts Reģistrā arī situācijā, ja laulība būtu reģistrēta, jo nav kopīga deklarētā dzīvesvieta.

5. Vientuļā māte audzina trīs bērnus, visi deklarēti vienā īpašumā: vai viņai ir tiesības uz atvieglojumem un tikt reģistrētai? 

Ģimene var reģistrēties Reģistrā un saņemt atvieglojumus.

6. Ģimene ir laulībā, trīs bērni, taču divi no tiem ir vecāki par 18 gadiem, visi deklarēti vienā adresē: kas jādara, lai turpinātu saņemt Rīgas pašvaldības atvieglojumus? 

Ja pilngadīgie bērni mācās un ir vecumā līdz 24 gadiem, tad ģimene var tikt iekļauta Reģistrā. Reģistrā reģistrējas vismaz viens no vecākiem ar nepilngadīgo bērnu, pēc tam pilngadīgie bērni katrs personīgi dod Reģistrā piekrišanu datu apstrādei.

7. Ģimene stājusies laulībā, audzina trīs bērnus, divi deklarēti ar māti vienā nekustamajā īpašumā, viens - ar tēvu citā īpašumā: vai šāda ģimene var saņemt atvjeglojumus  un tikt iekļauta reģistrā?

Nē, nevar.

8. Ģimene nav stājusies laulībā, audzina trīs bērnus (2 bērni ir mātes, 1 tēva) no iepriekšējām laulībām, visi deklarēti vienā adresē Rīgā: vai ģimene var pretendēt uz pabalstiem un nonākt reģistrā?

Ģimene nevar reģistrēties, jo šajā situācijā sieviete ar diviem bērniem un vīrietis ar savu bērnu ir divas atsevišķas ģimenes. Ja viņi būtu laulāti, tad tā būtu ģimene ar trīs bērniem un viņi varētu reģistrēties un saņemt daudzbērnu ģimenēm paredzētos atvieglojumus.

9. Ģimene nav stājusies laulībā, audzina piecus bērnus no dažādām laulībām (3 bērni ir mātes, divi - tēva), tēvs deklarēts atsevišķi, bērni - kopā ar māti Rīgā vienā dzīvoklī: vai šī ģimene var pretendēt uz pabalstiem un būt reģistrēta?

Šajā situācijā reģistrēties var māte ar saviem trim bērniem un saņemt daudzbērnu ģimenēm noteiktos atvieglojumus.