Dūmu detektori: kā tie strādā?

26. Oktobris, 2016

Dūmu detektori ir lētas ierīces, kas glābj cilvēkus no bojāejas ugunsgrēkos. Daudzos dzīvokļos tie jau ir atrodami – pirmkārt, ēkām, kas būvētas vai renovētas pēc 1998. gada ar detektoriem jābūt aprīkotām obligāti, otrkārt, daudzi cilvēki tos ir uzstādījuši pašrocīgi. No 2020. gada 1. janvāra visās privātmājās un dzīvokļos obligāti jābūt uzstādītiem dūmu detektoriem.


1.Kā strādā dūmu detektors?

Ierīce reaģē uz dūmiem – tā sāk izdot ļoti skaļu signālu. Detektors ir paredzēts tam, lai pamodinātu guļošus cilvēkus vai pievērstu kaimiņu uzmanību par notiekošo. Pēc statistikas, šī ierīce samazina ugunsgrēkos bojāgājušo cilvēku skaitu par 75% - par to liecina citu valstu pieredze, kur šī ierīce jau ir obligāta.

2.Cik maksā dūmu detektors?

Viena dūmu detektora cena vidēji ir no 5 līdz 10 eiro. Šīs ierīces uzstādīšana neprasa lielas pūles – nepieciešamas divas skrūves, uz kurām piekārt detektoru un bateriju, kas kalpo aptuveni gadu. Kā uzzināt to, ka baterejas resursi sāk beigties un nepieciešams iegādāties jaunu? Tas būs norādīts dūmu detektora instrukcijā.

3.Kā pārbaudīt, ka esmu nopircis pareizo dūmu detektoru?

Pašlaik dūmu detektorus var iegādāties ne tikai specializētos veikalos, bet arī lielveikalos. Lai būtu pārliecināti, ka esat nopirkuši īstu dūmu detektoru, nevis tikai butaforiju, par to jāpārliecinās, kaut vai lūdzot padomu pie pārdevēja. Tāpat īstam dūmu detektoram vajadzētu būt:

  • CE sertifikātam (šādu detektoru var izmantot tikai ES valstīs);
  • instrukcijai valsts valodā (tajā jābūt informācijai, kā un kur pareizi ierīci novietot, kā tā strādā);
  • testēšanas pogai (ļauj aktivizēt ierīci pat bez ugunsgrēka, lai pārbaudītu, vai tā darbojas).

Jebkādus padomus par to, kā pareizi izmantot dūmu detektorus, meklējiet Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta mājaslapā, sadaļā "Drošības padomi" - "Dūmu detektori".

4. Cik dūmu detektori ir nepieciešami?

Saskaņā ar noteikumiem, no 2020. gada 1. janvāra dzīvoklī būs jābūt vismaz vienam dūmu detektoram. Privātmājā – kā minimums vienam katrā stāvā. Taču VUGD iesaka neekonomēt naudu un uzstādīt vienu katrā telpā, kurā guļ vai laiku pavada cilvēki. Tādējādi uzzināt par ugunsnelaimi varēs uzreiz, negaidot, kamēr dūmi izplatās pa visu dzīvokli un nokļūst līdz telpai, kurā atrodas vienīgais dūmu detektors. Tos uzstādīt nav vērts virtuvē, vannas istabā vai garāžā, jo tie var iedarboties arī uz tvaiku.

5. Kur piekārt detektoru?

Pie griestiem, ja tas nav iespējams – pie sienas, bet pēc iespējas tuvāk griestiem. Ja uz visu māju dzīvokli vai māju ir tikai viens detektors, tam vajadzētu atrasties guļamistabā vai koridoram blakus ieejai guļamistabā. Tādējādi, ja ugunsgrēks sākas naktī, tas jūs pamodinās.

6.Kā detektors palīdzēs, ja manis nav mājās?

Nekā. Ja nu vienīgi jūsu kaimiņiem ir laba dzirde un viņi sapratīs, ka kādam ir jāziņo. Taču svarīgāka par jebkuru dzīvokli ir cilvēka dzīvība. Cilvēki ugunsgrēkos galvenokārt iet bojā nevis uguns dēļ, bet gan ogļskābās gāzes dēļ. Miegā to sajust nav iespējams – dzīvoklis deg, cilvēks guļ un nejūt šo indīgo vielu.

7.Lai ievērotu ugunsdrošību, kas vēl ir ieteicams, ja neskaita dūmu detektorus?

Valsts ugunsdzēsības un drošības dienests iedzīvotājus, kuru mājās ir kamīni un krāsnis, aicina instalēt arī oglekļa monoksīda detektorus. Šai vielai nav ne krāsas, ne smaržas, un, ja tās koncentrācija telpā ir sasniegusi kritisko punktu, tas var beigties letāli. Gadījumā, ja koncentrācija sasniedz noteiktu līmeni, sensors sāk skaļi signalizēt – tas pamodinās jebkuru. Turklāt no 2017. gada 1. septembra sensoriem, kas fiksē dabasgāzes noplūdes, ir jābūt uzstādītiem visās dzīvojamajās telpās, kuras gāzes katls apsilda vismaz ar 50Kw jaudu. Sensoram jābūt uzstādītam arī tad, ja gāzes katls atrodas bēniņos vai pagrabā – neatkarīgi no tā jaudas.

8.Kas kontrolēs, vai dzīvoklī ir uzstādīts detektors?

Valsts ugunsdzēsības un drošības dienests veiks pārbaudes, reaģēs uz iesniegumiem un veiks preventīvus darbus – paskaidros cilvēkiem, cik šie noteikumi ir svarīgi.

Plašākas instrukcijas par dūmu detektoru uzstādīšanu un jauno ugunsdzēsības drošības noteikumu apraksts ir pieejams VUGD mājaslapā.