Dūmu detektors katrā mājā no 2020. gada: kas jāzina iedzīvotājiem?

28. Janvāris, 2019

No 2020. gada 1. janvāra katrā dzīvoklī jābūt dūmu detektoram, ko paredz Ugunsdzēsības noteikumi. Šīs ierīces uzstādīšanas nepieciešamību šā gada laikā jo īpaši uzsver arvien biežākie ugunsgrēki daudzdzīvokļu mājās. Par to, kas jāzina par detektoru uzstādīšanu un kas pārbaudīs šo ierīču esamību dzīvokļos, portālam Rīga.lv pastāstīja "Rīgas namu pārvaldnieka" speciālists.


Dūmu detektori: kā tie strādā?

1.Vai saskaņā ar noteikumiem, ir nepieciešams, lai dūmu detektors atrodas katrā daudzdzīvokļu mājā un kur?

Viendzīvokļa objekta un daudzdzīvokļu objekta dzīvokļa katrā stāvā izvieto vismaz vienu autonomo ugunsgrēka
detektoru. Autonomo ugunsgrēka detektoru uzstāda un uztur darba kārtībā, ievērojot ražotāja prasības (saskaņā ar Ugunsdrošības noteikumu 120. punktu).

Papildus tam detektorus nepieciešams uzstādīt viendzīvokļa objektā (individuālā ģimenes māja, villa, mežsarga māja, lauku māja, vasarnīca, dārza māja). Ka arī, ja viendzīvokļa objektā vai dzīvoklī ir divi un vairāk stāvi, tad autonomo detektoru uzstāda katrā stāvā.

Prasība stāsies spēkā no 1.01.2020, kā tas minēts Ugunsdrošības noteikumu 517.p.

2.Kas maksās par dūmu detektora ievietošanu mājās?

Ugunsdrošības noteikumu Nr.238 1. punkts nosaka, ka ugunsdrošības prasības, kas fiziskajām personām jāievēro, lai novērstu un sekmīgi dzēstu ugunsgrēkus, kā arī mazinātu to sekas neatkarīgi no objekta īpašuma formas un atrašanās vietas. Sakarā ar to, dzīvokļa īpašniekam jārūpējas par ugunsdrošības prasībās ievērošanu.

Dzīvokli ar detektoru nodrošina pats īpašnieks.

3.Kā pārbaudīt, ka esmu nopircis pareizo dūmu detektoru?

Pašlaik dūmu detektorus var iegādāties ne tikai specializētos veikalos, bet arī lielveikalos. Lai būtu pārliecināti, ka esat nopirkuši īstu dūmu detektoru, nevis tikai butaforiju, par to jāpārliecinās, kaut vai lūdzot padomu pie pārdevēja. Tāpat īstam dūmu detektoram vajadzētu būt:

  • CE sertifikātam (šādu detektoru var izmantot tikai ES valstīs);
  • instrukcijai valsts valodā (tajā jābūt informācijai, kā un kur pareizi ierīci novietot, kā tā strādā);
  • testēšanas pogai (ļauj aktivizēt ierīci pat bez ugunsgrēka, lai pārbaudītu, vai tā darbojas).

Jebkādus padomus par to, kā pareizi izmantot dūmu detektorus, meklējiet Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta mājaslapā, sadaļā "Drošības padomi" - "Dūmu detektori".

4.Vai dzīvokļu īpašnieki kopsapulcē var piedāvāt arī savu risinājumu ugunsdrošības paaugstināšanai – piemēram, numurēt stāvus kāpņu telpās, izvietot kāpņu telpās ugunsdzēšamos aparātus, smiltis, utt.?

Stāvu numerāciju veic pārvaldnieks (gadījumā, ja pārvaldnieks saskaņā ar pārvaldīšanas līgumu ir atbildīgs par ugunsdrošību koplietošanas telpās). Ugunsdzēsības aparātus labāk uzstādīt dzīvoklī, labāk izvelēties tādu, lai dzēstspēja būtu vismaz 21A 113B. Tādā gadījumā sasaukt sapulci nav nepieciešams.

Savukārt Viendzīvokļa objekti obligāti būs jānodrošina ar ugunsdzēsības aparātu ar dzēstspēju vismaz 21A 113B jau no 1.01.2020.

5.Vai ar gāzes noplūdes detektoru būs jāaprīko gāzes plītis ?

Nē! No 2017. gada 1. septembra detektoriem, kas fiksē dabasgāzes noplūdes, ir jābūt uzstādītiem pie apkures katla ar 50Kw jaudu. Detektoram jābūt uzstādītam tad, ja gāzes katls atrodas cokolstāvā vai pagrabā – neatkarīgi no tā jaudas.

Ugunsdrošības noteikumu 354. punktā minēts “Objektā, kurā atrodas gāzes aparāts, kura kopējā nominālā siltuma jauda ir lielāka par 50 kW, kā arī, ja gāzes aparāts (neatkarīgi no gāzes aparāta jaudas) atrodas pagrabā vai cokolstāvā, uzstāda gāzes noplūdi signalizējošu detektoru. Gāzes noplūdi signalizējošu detektoru uztur darba kārtībā.

Dzīvokļa gāzes plītīm jauda ir zemāka par 50 kW, līdz ar to gāzes noplūdes signalizējošo detektoru uzstādīt nevajag.

6.Vai drīkst dabīgās ventilācijas kanālam pievienot tvaika nosūcējus?

No 2019. gada 1. janvāra spēkā stājušies noteikumi, saskaņā ar kuriem dabīgās ventilācijas kanāliem ir aizliegts pievienot mehānisku ventilācijas aprīkojumu, ja telpās uzstādīta gāzes ierīce un nav ventilācijas, kas nodrošinātu pastāvīgu gaisa apmaiņu un noplūdušās gāzes izvadīšanu no telpām.

Tāpēc, ja virtuvē ar gāzes plīti ir uzstādīts tvaika nosūcējs, kas savienots ar ventilācijas šahtu un nav alternatīva dabīgās ventilācijas kanāla (brīva ventilācijas šahta/ kanāls), tad nepieciešams izveidot jaunu ventilācijas kanālu. Sīkāk par visu, kas jāzina saistībā ar jaunajiem noteikumiem par tvaika nosūcējiem, lasiet šeit.

7.Kas pārbaudīs detektora esamību un ventilācijas ailes dzīvoklī?

To var pārbaudīt Valsts ugunsdrošības uzraudzības inspektors. (Pēc attiecīgas informācijas saņemšanas vai veicot neplānoto ugunsdrošības pārbaudi).

Lasiet arī:

Dūmu detektori: kā tie strādā?

Smakas jūsu dzīvoklī: 6 svarīgi fakti par ventilāciju