Dziesmu svētku virsdiriģente: novēlu sajust sevi visdziļākajā būtībā piederīgu Latvijai

29. Jūnijs, 2018

Līdz XXVI Vispārējiem latviešu Dziesmu un XVI Deju svētkiem atliсis pavisam nedaudz. Amatierkolektīvi jau ir ieradušies Rīgā, norit pēdējie sagatavošanās darbi un mēģinājumi Mežaparka Lielajā estrādē. Tuvākajā laikā unikālo daudzbalsību varēs izbaudīt arī skatītāji! Bet pagaidām pasākuma virsdiriģente Aira Birziņa ar portālu riga.lv dalās saviem iespaidiem par to, kā norit sagatavošanās.


Esmu viena no Dziesmu svētku virsdiriģentēm, tādēļ man svētki  ir ļoti īpašs notikums

Dziesmu svētkos piedalās 3 manis vadīti kori. Pirmais - VEF Kultūras pils sieviešu koris “Dzintars” – dziedātājas ir lielā vecuma amplitūdā no 17 līdz 70 gadiem, dažādu profesiju pārstāves, valsts un pašvaldības iestāžu, biznesa uzņēmumu darbinieces, studentes un skolnieces. Koris ar izciliem panākumiem piedalījās pirmajā un otrajā kārtā koru skatēs, tādēļ 30. jūnijā vēl priekšā “Dziesmu kari” – lielais fināls, kas apliecina “Dzintara” māksliniecisko kvalitāti, esot vienam no astoņiem Latvijas sieviešu koriem finālā. “Dzintars” piedalīsies ne tikai noslēguma koncertā un gājienā, bet arī garīgās mūzikas koncertā Rīgas Domā 1. jūlijā.

Foto: Dziesmu un deju svētki

Vēl manā padotībā ir Rīgas Doma meiteņu koris “Tiara” – Rīgas Doma kora skolas meitenes no 9 līdz 16 gadu vecumam. Koris ir viens no četriem bērnu koriem, kas aicināti piedalīties gan noslēguma koncertā, gan garīgās mūzikas koncertā Rīgas Domā.

Ogres kultūras centra sieviešu kori “Rasa” (trešais koris) pārstāv dziedātājas  vecumā no 20 līdz 50 gadiem, kas strādā visdažādākajās profesijās, dzīvo ne tikai Ogrē, bet visā Ogres novadā, arī Ķegumā, Tomē, Ikšķilē, Carnikavā, Rīgā. Koru skatēs koris piedalījās ar lieliskiem rezultātiem, iegūstot 1. pakāpi un apliecinot, ka ir viens no Latvijas labākajiem sieviešu koriem.

Par Dziesmu svētku repertuāru – man patīk daudzas dziesmas

Kā virsdiriģente diriģēšu vairākas skaistas dziesmas: Mārtiņa Brauna “Mīla ir kā uguns”  kopkorim – stipra dziesma par saknēm, par mīlestību uz savu zemi – vienīgo dzimteni. Vēl labi skan Emīls Dārziņš “Nāru dziesma” sieviešu korim – dziesma – simbols. Ļoti trausla, dziļi intīma un aicinoša. Ceru, ka svētkos tā izskanēs kā “rasas pērlīte” starp lielajām dziesmām.

Foto: Dziesmu un deju svētki

Īpaša dziesma ir Alfrēda Kalniņa “Esi sveicināta, saule”, kas skanēs noslēguma sākumā. Pirmo reizi Latvijas diriģentu koris Dziesmu svētkos būs kā simbolisks kodols, kas ir pamatā Dziesmu svētku tradīcijas un kustības rašanās idejai, ilglaicībai, kvalitātei. Kā arī man patīk Ērika Ešenvalda dziesma “Brīvība” vīru korim, gaidu tās skanējumu no estrādes. Un beigu beigās Lūcijas Garūtas “Mūsu Tēvs debesīs” arī koncertā būs īpašs mirklis, kad apstājas laiks, jo īpaši Edgara Račevska vadībā.

Dalībniekiem novēlu izdzīvot svētkus ar visu sirdi

Un katrā dienā izbaudīt vienotības spēku, ar pašcieņu ieraudzīt sevi lielajā Dziesmu svētku vainagā, dot un ņemt pozitīvas emocijas! Lai mēģinājumu procesā laba veselība un izturība!

Skatītājiem novēlu svētkus svinēt kopā ar dalībniekiem, sajust sevi visdziļākajā būtībā piederīgu Latvijai un Dziesmu svētku tradīcijai. Dziesmu svētki nav izklaides pasākums, tā ir tautas mākslas augstākā virsotne.

Foto: No personīgā arhīva

Manis vadītie kori labprāt aicina jaunas dalībnieces!

Katru sezonu sākam ar jaunu dziedātāju uzņemšanu, tāda būs septembrī gan “Dzintarā”, gan “Rasā”, sekojiet informācijai sociālajos tīklos. Svarīgākais – vēlme dziedāt, vēlama iepriekšēja kordziedāšanas pieredze, taču pirmkārt vienmēr noteicošā ir vēlēšanās.

Lai Dziesmu svētku nedēļa paliek atmiņā kā piepildīts un krāšņs laiks Latvijas simtgadē!