Dzimusi 1918. gada 18. novembrī: Latvijas vienaudze dalās ar ilga mūža noslēpumu

17. Novembris, 2017

Ņina Ignatjeva savu dzimšanas dienu atzīmē 18. novembrī. Varētu šķist, ka šajā faktā nav nekā īpaša – šajā datumā dzimšanas dienu atzīmē daudz cilvēku. Bet vecmāmiņa Ņina ir īpaša – viņa ir dzimusi 1918. gada 18. novembrī – Latvijas Republikas proklamēšanas dienā. Gan Latvijai, gan Ņinai Ignatjevai aprit 99 gadi.


Ņinas dzīvoklī jūtama vaniļas smarža. Koridorā žurnālistus sagaida neliela auguma veca sieviete. Kārtīgi sakārtoti mati, koķeti sasieta spilgta šalle – ir grūti noticēt, ka šai sievietei ir tik daudz gadu.

Gaisa akrobātika un divi īstas mīlestības gadi

Viesnīcā uz kafijas galdiņa stāv vecs fotoalbums, kas izskatās, kā paņemts no muzeja. Ar laiku nodzeltējušajās fotogrāfijās bildes ir kā no kinofilmām – apaļīga meitene īsā kleitā ar baltu kažokādu.

Foto:

 “Kad man bija 16 gadi, es redzēju sludinājumu, ka Valsts mūzikas, estrādes un cirka apvienība meklē studentus. Konkurss bija 16 cilvēki uz vienu vietu, un es šo vietu ieguvu. Bez vecāku atļaujas aizbraucu uz Maskavu… Nodarbojos ar gaisa akrobātiku – toreiz vēl nebija nekāda drošības aprīkojuma, nelaimes gadījumi bija briesmīgi. Bet mani tas nebiedēja – es biju ļoti pārgalvīga meitene,” smejas Ņina Ignatjeva.

Bet viņai cirka dzīve beidzās, kad satika jauno un inteliģento Diju Veseļovski – viņas mūža mīlestību. Parādot sava mīļotā vīra fotogrāfiju, Ņina Ignatjeva nevar noturēt asaras.

 “Liktenis mums deva ļoti maz laika, tikai divus gadus, bet viņš bija mana mūža mīlestība. Viņu nogalināja kara sākumā… Mans dēls Ļevs viņam ir ļoti līdzīgs, viņš mani mīl un aizstāv,” saka Ņina, veltot mīlošu skatienu savam vecākajam dēlam – 76 gadus vecajam Ļevam – garam, pievilcīgam vīrietim, mammas lepnumam – 2002. gada olimpiskajam čempionam volejbolā.

 “Viņš visu laiku pārdzīvo, ka es nokritīšu, sev kaut ko salauzīšu. Es uz viņu dusmojos – cirkā nekritu, tātad arī tagad nekritīšu,” noslaukot asaras, sirsnīgi smejas Ņina Ignatjeva.

 “Ikvienā pilsētā, uz kuru devos, man bija tradīcija – lēkt upē no dzelzceļa tilta. Visi gulēja krastā un sauļojās, bet es devos uz tiltu un lēcu lejā. Jaunībā man patika kutināt nervus gan sev, gan apkārtējiem,” stāsta Ņina. Gaisa akrobātika, ko tur piebilst.

Foto:

Ilga mūža noslēpums

Ņina Ignatjeva strādājusi degvielas piegādes bāzē – reizēm nācies pašai izkraut malkas un ogļu kravas. “Pirms vairākiem gadiem dēls mani aizsūtīja uz izmeklējumiem. Tā nu viss medicīnas personāls ieradās mani apskatīt – nobrīnījās, ka šādā vecumā man var būt tik labas analīzes. Es vispār pie ārstiem neeju un zāles nedzeru,” stāsta Ņina.

 “Es ēdu visu. Man ļoti garšo gaļa, dārzeņi, augļi. Man mājās vienmēr ir banāni, ja ir sezona – tad hurma un ananasi. Es nevaru dzīvot bez zupas. Kopumā varu teikt, ka lielāko dzīves daļu ēdu to, kas bija, nekādu diētu un ierobežojumu. Nekādu vitamīnu un piedevu,” dalās Ņina Ignatjeva.

“Nekad nevajag skaust, cilvēkiem ir jāvēl vislabākais un ir jāsmejas – tas ir mans ilga mūža noslēpums,” stāsta Ņina Ignatjeva.

Foto:

Latvijas vienaudze

 “Esmu ļoti priecīga, ka esmu dzimusi kopā ar Latviju, valsti, kuru es ļoti mīlu un esmu priecīga būt daļa no tās,” stāsta Ņina Ignatjeva, parādot apsveikuma kartiņas no vairākiem Latvijas prezidentiem un citām svarīgām amatpersonām. Cirka arēnu un skatītāju apbrīnu viņa pameta savā mīļotā vīrieša dēļ. Vīrieša, kuru viņa zaudēja tik ātri.

 “Bet liktenis ir devis dāvanu – vienotu dzimšanas dienu ar mīļoto valsti, un, lai gan retu, bet tomēr – fotogrāfu, žurnālistu un prezidentu uzmanību,” stāsta Ņina.

Jo kameru zibšņi un skatītāju uzmanība reiz bija viņas mazais mērķis un sapnis.

Ņinai Ignatjevai ir trīs bērni un četri mazbērni, mazmazbērnus viņa pagaidām nav sagaidījusi. “Gaidām visi, gaidām, bet pagaidām nav. Ceru, ka sagaidīšu – gribētu viņus redzēt,” dalās Ņina Ignatjeva, atvadoties ar siltu un maigu rokasspiedienu, cerībā uz mūsu vizīti savā simtajā jubilejā.

 

Foto: