Dzīvosim vienu stundu tālā pagātnē. 27. oktobrī Latvijā gaidāma pāreja uz ziemas laiku

23. Oktobris, 2019

Svētdien, 27. oktobrī plkst. 4.00 no rīta (faktiski naktī no sestdienas uz svētdienu) visu pulksteņu rādītāji ir jāpagriež vienu stundu atpakaļ. Mobilajos tālruņos un datoros, kuri pieslēgti internetam, pulksteņi to izdarīs automātiski.


Foto: Riga.lv

Eiropas Savienības dalībvalstīs vēl aizvien turpinās diskusija par to, vai ir nepieciešama pulksteņa pagriešana divas reizes gadā un kāds laiks būtu vispareizākais. Bet pagaidām vēl darbojas vecā kārtība, tāpēc, kā parasti, 27. oktobrī Latvijā un daudzās citās pasaules valstīs noritēs pāreja uz ziemas laiku. Pie vasaras laika mēs atgriezīsimies 2020. gada 29. martā.

Pulksteņu rādītāji netiek pagriezti tāpat vien. Šo procesu regulē 2010. gada 26. oktobra Ministru kabineta noteikumi “Par pāreju uz vasaras laiku”. Noteikumos minēts, ka Latvijā pāreja uz vasaras laiku norit marta pēdējās svētdienas plkst. 3.00, kad pulksteņu rādītāji ir jāpagriež vienu stundu uz priekšu, savukārt pāreja uz ziemas laiku tiek veikta oktobra pēdējā svētdienā, kad pulksteņu rādītāji ir jāpagriež vienu stundu atpakaļ.

Patiesībā Latvijai pareizs būtu ziemas laiks. Vasaras laiks pirmo reizi tika ieviests 1981. gadā. Ar šādu vēsturisko informāciju var iepazīties Latvijas Ekonomikas ministrijas mājaslapā.

Jautājums par to, vai pulksteņu rādītājus tomēr labāk likt mierā un neaiztikt tos ne pavasarī, ne ziemā, Eiropā aktualizējies 2018. gadā. ES iedzīvotājus lūgts aizpildīt anketas (anketēšanā piedalījās arī Latvijas iedzīvotāji), ar mērķi noskaidrot, vai Eiropas valstu iedzīvotāji vēlas atcelt pastāvošo kārtību. Tika noskaidrots, ka iedzīvotāji to vēlas, tāpēc Eiropā ir sagatavota direktīva par pulksteņu griešanas atcelšanu Eiropas Savienības teritorijā. Taču dalībvalstīm ir nepieciešamas papildu konsultācijas, lai noskaidrotu, kurš laiks būtu vispareizākais. Un tāpēc direktīva vēl aizvien nav pieņemta. Latvijas valdība ir nolēmusi, ka mūsu valsts atbalstīs jauno kārtību pēc tās pieņemšanas.