Iniciatīva “Latvijas skolas soma”: 69 000 Rīgas skolēnu saņems īpašu dāvanu

12. Septembris, 2018

6. septembrī Arēnā Rīga norisinājās vērienīgs pasākums, veltīts Latvijas valsts simtgades iniciatīvas “Latvijas skolas soma” atklāšanai. Atklāšanas pasākumu noslēdza koncerts “100 Latvijas stāsti 100 minūtēs”, kurā uzstājās Justs, DaGamba, Edavārdi un daudzi citi mūziķi. Kas ir šis projekts, kura ietvaros ikviens Rīgas skolēns saņems īpašu dāvanu un ko par to domā paši bērni? To noskaidroja portāls Rīga.lv.


Kas ir “Latvijas skolas soma”?

Iniciatīva “Latvijas skolas soma” ir ļoti nozīmīga valsts simtgades programmas daļa. Tās mērķis ir katram Latvijas skolēnam nodrošināt iespēju iepazīt un pašam pieredzēt Latvijas dabas un kultūras vērtības, iepazīt zinātnes sasniegumus un uzņēmējdarbības veiksmes stāstus. Rīgā katrs no 68 000 skolēniem saņems savu dāvanu – visās skolās un klasēs pašlaik norit pasākumu plānošana. Šos pasākumus projekta “Latvijas skolas soma” ietvaros bērni varēs apmeklēt gada laikā. Katram bērnam tiek piešķirta vienāda naudas līdzekļu summa.

"Latvijas skolas soma" darbību uzsāks jau šajā mācību gadā un tās ietvaros dažādu pasākumu apmeklējumam, nepieciešamo transporta un ieejas biļešu segšanai kopumā plānoti teju 13 miljoni eiro jeb 40% no simtgades nacionālo pasākumu programmai plānotā valsts finansējuma piecu gadu periodā. Līdzekļus proporcionāli skolēnu skaitam saņems izglītības iestāžu dibinātāji - pašvaldības, ministrijas, biedrības, nodibinājumi un komersanti, kas īsteno pamata un vidējās vispārējās un profesionālās izglītības programmas. Īpaša uzmanība iniciatīvas ietvaros tiks veltīta aktīvai iesaistei, piemēram, multimediāliem projektiem, interaktīvām darbnīcām, performancēm, kurās skolēni var kļūt par aktīviem dalībniekiem. Liela nozīme programmas īstenošanā būs arī pedagogu darbam, sagatavojot skolēnus gaidāmajam notikumam un pēc tam mācību stundā pārrunājot pieredzēto un to sasaistot ar mācību procesu.

Iniciatīvas "Latvijas skolas soma" ieviešanai rūpīgs darbs noritējis vairāku gadu garumā - izveidots pašvaldību koordinatoru tīkls, noritējuši pilotprojekti vairākos Latvijas reģionos, veikts pētījums, apkopots esošais norišu piedāvājums, veikts informatīvais darbs izglītības profesionāļiem, izstrādāti Ministru kabineta noteikumi par finansējuma sadalījumu, sagatavoti un skolās nogādāti vizuālie materiāli, izveidota arī Valsts Kultūrkapitāla fonda mērķprogramma "Latvijas skolas somas" satura radīšanai, kuras ietvaros radītā norises jau izpelnījušās skolēnu atzinību, un veikti citi priekšdarbi.

Kāpēc bērni pulcējās “Arēnā Rīga”?

Iniciatīvas atklāšanas pasākumā 6000 skolēni no visas Latvijas, no ikviena Latvijas novada, piedalījās interaktīvās darbnīcās un varēja vērot koncertu “100 Latvijas stāsti 100 minūtēs”. Piedaloties atpazīstamiem māksliniekiem, apspēlēta Latvijas vēsture, kultūra, tradīcijas un vērtības šodienas skatījumā, nepieciešamība ikvienam nepārtraukti attīstīties un augt, veidojot nākotnes Latviju.

Foto: Riga.lv

''Animācijas Brigāde'' leļļu un filmu darbnīcā varēja uzzināt vairāk par filmu tapšanas procesa aizkulisēm, mūzikas istabā - apgūt skrečošanas pamatprasmes un piedalīties radošā eksperimentā, skolēniem bija iespēja arī ielūkoties pasākumu sagatavošanas aizkulisēs, video studijā dalīties iespaidos, ko viņiem nozīmē Latvija un kādu viņi to redz nākamajos simt gados, kā arī piedalīties citās aktivitātēs un ieskandināt jauno mācību gadu koncertā "100 Latvijas stāsti 100 minūtēs" kopā ar Latvijas māksliniekiem. Uz "Latvijas skolas somas" atklāšanas pasākumu tika aicināti skolēni un viņu pedagogi no visām Latvijas pašvaldībām (119 novadiem) proporcionāli skolēnu skaitam katrā no tām.

Pasākumi ikvienam: ko izvēlējušās skolas?

Lielākajai daļai Rīgas skolu kopš vasaras gatavoti pasākumi, kurus plānots “ielikt katra skolēna skolas somā”. Daudzveidīgo norišu starpā novembrī skolas varēs izmantot "Latvijas skolas somas" finansējumu, lai apmeklētu divus grandiozus notikumus.

Valsts svētku nedēļā no 12. līdz 16. novembrim Latvijas Nacionālajā teātrī - vietā, kur dibināta Latvijas valsts - tiks īstenots projekts "Tikšanās vieta: 2. pilsētas teātris". Nacionālais teātris valsts simtgadē piedāvā režisoru Valtera Sīļa un Kārļa Krūmiņa iestudētu Latvijas valsts proklamēšanas simulāciju, kur katram skatītājam ar speciālām konferenču austiņām būs iespēja noklausīties atšķirīgus komentārus par notiekošo.

Savukārt deju lielizrādē "Abas malas" 17., 18. un 19. novembrī Arēnā Rīga caur mūziku, deju un mūsdienu mākslas tehnoloģijām skolēni varēs piedzīvot Latvijas stāstu vēl nebijušā gaismā, simts gadus senu stāstu par mums pašiem un mūsu zemi, kuras dzīslās plūst laika upe Daugava, ko uz īpaši radītas 2000 kvadrātmetru lielas mākslas projekciju skatuves izdejo vairāk nekā 450 baleta, laikmetīgās un tautas deju dejotāji.

Skolas vadībai kopā ar pedagogiem ir iespēja šajā projektā izmantot gan Kultūras ministrijas, gan Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departaments piedāvātos pasākumus, kā arī pašas iestādes izvēlētos pasākumus, apmeklējamās iestādes un dažādas citas aktivitātes.

Ko par šo iniciatīvu domā skolotāji un skolēni?

Rīgas Klasiskās ģimnāzijas ekonomikas skolotājs Dzintars Dvinskis ir pārliecināts, ka projekts “Latvijas skolas soma” un viņam piedāvāto pasākumu formāts – interaktīvā izstāde un multimediju koncerts, daudziem bērniem būs liels piedzīvojums. “Pirmkārt, gan bērni no reģioniem, gan rīdzinieki, kuri “Arēnā Rīga” nekad nav bijuši, varēs novērtēt, cik mūsu ir daudz un kā var tikt organizēti šādi pasākumi. Otrkārt, tās ir jaunas nestandarta izglītības iespējas.”

Foto: Riga.lv

“Pirmo semestri jau esam izplānojuši (katrai klasei ir viens apmaksāts pasākums): izmantojām Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departamenta ieteiktos pasākumus. Bez ierastajiem teātriem un muzejiem, es vairāk izvēlējos interaktīvas un nestandarta nodarbes, ko piedāvā nevalstiskās organizācijas, kas brauks pie mums. Tas būs kino, teātris, pētījumi, tās būs pantomīmas, neparastas ekskursijas ar interaktīva veida nodarbēm. Daudzi bērni vēl nezina, kas viņus sagaida. Un lai viņi piedod, ka lēmumu viņu vietā pieņem pasniedzēji, apsolām, ka būs interesanti visiem – no 1. līdz 12. klasei,” pastāstīja ekonomikas skolotājs.

.

Foto: Riga.lv

Rīgas 92. vidusskolas klases audzinātāju Irinu Matvejevu ar savas piektās klases audzēkņiem sastapām jau pasākuma beigās pie arēnas izejas. Bērni degošām acīm vēroja to, cik daudz vienaudžu un jauniešu šajā dienā sapulcējušies “Arēnā Rīga” un ar nepacietību gaidīja notikumu attīstību. “Projekts “Latvijas skolas soma” ir ļoti laba iespēja bez maksas apmeklēt kultūras un tematiskos pasākumus, uz kuriem bērni dodas ļoti reti. Daudzām ģimenēm nav iespējas kaut kur aizvest savus bērnus, reizēm nav arī intereses. Mūsu klase gada laikā apmeklē daudz pasākumu, taču arī projekta ietvaros piedāvātie pasākumi ir interesanti un neparasti. Šajā semestrī pie mūsu klases nāks “Zinoo” ar saviem eksperimentiem, tāpat arī mēs dosimies uz Latvijas Nacionālo bibliotēku,” sacīja skolotāja.

Foto: Riga.lv

Pēc Rīgas 69. vidusskolas koordinatores Kristīnes Bringmanes vārdiem, viņas iestādē bērni pasākumus vēl tikai gaida – intervijas laikā viņiem vēl nav bijis skaidri zināms, kas ir “skolas soma”, taču šis pasākums ir lieliska iespēja pastāstīt par projektu. “Turklāt mūsu skolu savu pirmo pasākumu “no somas” jau aizvadīja. Pagājušā gada beigās septītās klases skolēni noskatījās filmu “Bille”. Un tieši pirms pasākuma “Arēnā Rīga” mēs jau “skolas somas” ietvaros devāmies uz rakstnieces Vizmas Belševicas bērnības vietām, kurās norisinās filmas darbība.”

Rīgā norit daudz un dažādi interesanti pasākumi, bet ne par visiem mēs uzzinām. Ir labi tas, ka tagad mēs varam tieši uz skolu uzaicināt muzeja darbiniekus vai māksliniekus. Tāpat bērniem ir svarīgi iziet no skolas. Tā ir pavisam cita pieredze – tā ir pievienotā vērtība tam, ko skolā nemāca,” stāsta Bringmanes kundze.

Foto: Riga.lv

Pēc skolotājas vārdiem, ļoti vērtīgs pasākums 9.-12. klašu skolēniem ieplānots Ziemassvētkos. Jo ir ģimenes, kuras nevar atļauties bieži apmeklēt kultūras pasākumus. Daudziem bērniem izvēlētie “skolas somas” pasākumi būs pirmie kultūras pasākumu apmeklējumi. “Un pat tagad, kaut gan dzīvojam Rīgā, daudzi bērni “Arēnā Rīga” ieradās pirmo reizi!” sacīja pedagoģe.

Arī skolēni nepacietīgi gaida patīkamu laika pavadīšanu un ir pat gatavi sniegt savus piedāvājumus. Rīgas 69. vidusskolas skolnieces apstiprina, ka, ja viņām tiktu dota iespēja izvēlēties “skolas somas” saturu, viņas noteikti bez muzeju, koncertu apmeklējumiem un braucieniem pie citu skolu bērniem iekļautu arī grupu nodarbības. Meitenēm piekrīt arī Rīgas 88. vidusskolas audzēkņi. Gada skolēns un skolas pašpārvaldes prezidents Mihails Karčevskis, kuram šis būs pēdējais mācību gads skolas solā, saka, ka pasākuma mērogs ir iedvesmojošs un ir patīkami, ka “Arēnā Rīga” izdevies satikt draugus no citām skolām, parunāt ar viņiem. “Ja būtu iespēja izvēlēties pasākumus, es izvēlētos tādus, kas saistīti ar mūziku, kino, kultūras un vēstures mantojumu, lai labāk izprastu procesus, kas notikuši Latvijā pēdējo simt gadu laikā,” atzīmēja skolnieks.

Foto: Riga.lv

9. klases skolniece Aleksandra Volkova ir pārliecināta, ka, jo vairāk iespēju viņas vienaudžiem, jo lielāka būs vēlme kaut ko darīt un virzīties uz priekšu. Viņa izvēlētos muzeju apmeklējumus: “Ja mēs pārzinām savu vēsturi, tad vairāk izprotam savu valsti un cilvēkus, kuri tajā ir dzīvojuši un dzīvo,” viņa sacīja.

Robertu, Saniju un Denīzi no Andreja Pumpura Rīgas 11. pamatskolas mēs sastopam garā rindā, kas izveidojusies pie ilūziju istabas. Arī viņi nezina, ko kopā ar klasesbiedriem apmeklēs tuvākā gada laikā, taču uzskata, ka nebūtu slikti doties uz teātri vai kino, jo tas ļoti raisītu emocijas un līdzpārdzīvojumu vai piedzīvojumu.

Skola viņiem ir sagatavojusi ne tikai šos priekus. Pirmajā pusgadā bērni apmeklēs vēsturisko Andreja Pumpura muzeju, kā arī izbrauks ārpus Rīgas robežām.

Foto: Riga.lv

“Tā ir ļoti laba iniciatīva! Agrāk mācības vairāk koncentrējās uz iekštelpām. Tagad rodas iespēja vairāk pavadīt laiku ārpus klases telpām. Un bērni gaida, kad varēs apmeklēt dažādas vietas, doties pārgājienos, apmeklēt Atvērto durvju dienas uzņēmumos. Mēs jau esam pačukstējām, kas bērnus un jauniešus sagaida. Svarīgi, ka tas viss bērniem pienāksies bez maksas. Tāpat ikviens interesents varēs doties uz vietām, kur agrāk nav būts, redzēt to, kas līdz šim nav piedāvāts,” atzīmēja A. Pumpura Rīgas 11. pamatskolas sociālā pedagoģe Linda Paulauska.


Plašāka informācija par iniciatīvu "Latvijas skolas soma" atrodama Latvijas valsts simtgades mājaslapā: www.lv100.lv/skolassoma.