Irina: “Savs bizness ir kā trešais bērns”

13. Maijs, 2017

Irina, divu bērnu mamma un mozaīku darbnīcas Kabinetto Mosaic Studio īpašniece. Irina nodarbojas ar dizainu un mozaīku izgatavošanu mājām un dārziem vienā no senākajām tehnikām – tās ir skaistās oļu mozaīkas Opus barbaricum. Viņa pastāsta, kā viņai izdevies apvienot mātes lomu ar mīļāko hobiju, kā arī dalās noslēpumā - kā sakārtot prioritātes bērnu audzināšanā.


“Atceros, kad biju maza, man vaicāja, par ko es vēlos kļūt, tad es teicu, ka būšu tēlniece, tad – ka būšu māksliniece. Māksla man bija visapkārt jau no pašas bērnības – zīmēšanas, veidošanas pulciņi, savu ideju īstenošana, māju maketi ar mēbelēm iekšpusē un ar ainavu ārpusē,” viņa saka.

Foto: No personīgā arhīva

Kādam citam smilšu pilis, bet Irinai - šķīvji

Pēc skolas Irina pabeidza filoloģijas fakultāti un kļuva par tulku no angļu un vācu valodām. Pastrādāja tūrisma jomā, bet neiepatikās. Un tad radās jauns dzīves sauciens – viņa kļuva par interjera dizaineri. “Sākumā bija dažādi eksperimenti hobija līmenī ar radinieku interjeriem. Daži gadi darba šajā jomā, un es sapratu, ka man vairāk patīk veidot, nevis zīmēt vai rasēt. Es sāku nodarboties ar amatniecības jomu – eksperimentēju ar krāsām, mēbelēm. Ar saviem gaismas ķermeņiem piedalījos mēbeļu izstādēs. Mozaīku veidošana sākās ar maniem eksperimentiem ar Baltijas baltajām smiltīm un oļiem – tā radās dekoratīvo šķīvju kolekcija no smiltīm un oļiem, un interjera paneļu sērija no smiltīm,” saka Irina.

Foto: No personīgā arhīva

Un tā mozaīka kļuva gan par darbu, gan hobiju, “Tas manā dzīvē vispār ir kaut kas neizmērojami pievilcīgs un neizskaidrojams. To varētu nosaukt par manu trešo bērnu,” turpina jaunā sieviete.

Visi sevis meklējumi noritēja vienlaicīgi ar bērnu dzimšanu un audzināšanu. Piedzima bērni un dzima arī jaunas radošās idejas – tematiskās meistarklases mozaīku veidošanā pieaugušajiem un bērniem. Radošums ir nodots arī viņiem. Irinas vecākā meita jau no bērnības zīmē – īpaši labi viņai padodas grafika, bet dēlēns ir viņas māceklis. “Arī viņam patīk mozaīka un viņš ir klāt gandrīz visās bērnu nodarbībās manā darbnīcā. Ir jau sakrājusies vesela kolekcija viņa darbu!” ar lepnumu dalās mamma.

Foto: No personīgā arhīva

Uzkopšanai nevajadzētu būt svarīgākai par atpūtu kopā ar ģimeni

Vai ir grūti apvienot bērnu audzināšanu un darbu? Atbilde: “Bērni ir gan laime, gan grūtību skola vecākiem. Līdz viņu dzimšanai tu dzīvo sevis dēļ. Bet pēc viņu dzimšanas tu vairs nepiederi tikai sev un visi dzīves un profesionālie procesi tiek būvēti, ņemot vērā šo svarīgo dzīves daļu. Tiesa, ar pirmo bērnu pārdzīvo vairāk, bet ar otro viss notiek daudz mierīgāk.”

Foto: Riga.lv

Īpašas supermammas  receptes viņai nav, bet viņai ir savi noslēpumi.

“Reizēm man šķiet, ka es neko nepaspēšu. Ar laiku es sapratu, ka tas nav nepieciešams ne man, ne bērniem, ne vīram. Cenšoties uzturēt māju ideālā stāvoklī, tu noteikti pazaudē laiku kaut kam svarīgākam. Kad tev ir savs uzņēmums, tu nevari strādāt stingri noteiktas stundas, bet pēc tam atslēgties. Tu tajā esi pastāvīgi. Un, kad dienā izbrīvējas dažas brīvas stundas, es tās pavadu ar ģimeni vai atpūtai, nevis mājas uzkopšanai,” stāsta Irina.

Foto: No personīgā arhīva

Nekas nenotiek bez palīdzības no ģimenes puses. “Mums ar vīru nav stingri noteiktu pienākumu – tas, kurš ierodas agrāk, tas gatavo, vai, piemēram, atved mazāko no dārziņa. Jā, un bērniem ir noderīgi piedalīties mājas darbos, tas veido viņos atbildības sajūtu, kaut gan sākumā viņiem tas ne pārāk patīk. Protams, to visu ir izdevies panākt ne uzreiz, bet tagad viss ir vairāk vai mazāk kārtībā,” viņa sniedz padomu jaunajiem vecākiem.

Foto: Riga.lv

Šķiet, ka programma jau ir pilnībā īstenota, bet Irina negatavojas apstāties pie jau sasniegtā. “Kā mamma es sapņoju par to, lai mani bērni sasniegtu savu aicinājumu un es viņiem ar to palīdzēšu, kā varēšu. Kā māksliniece es sapņoju par to, ka redzēšu savu mozaīku (pie kuras pašlaik strādāju) starp darbiem, kas tiks izstādīti starptautiskā festivālā Ravennā šī gada pavasarī. Bet pats lielākais aicinājums ir nomainīt darbnīcas pret pilnvērtīgu mozaīku veidošanas skolu bērniem un pieaugušajiem, kur ikviens interesents varētu nodarboties ar šo seno mākslu un atcerēties, ka rokas mums ir dotas tāpēc, lai radītu īstu, reālu skaistumu, nevis tikai lai spaidītu savu ierīču podziņas,” viņa saka.

Foto: Riga.lv

Bērni aug ļoti ātri. Tāpēc galvenais kopīgā laika pavadīšanā ir darīt daudz ko kopā – tā uzskata jaunā mamma. Bet, ko tieši darīt – tas nav svarīgi. Vienas brīvdienas tā var būt atpūta pie dabas ar šašliku un badmintonu, nākamās – neliels ceļojums vai došanās uz muzeju, viss ir atkarīgs no garastāvokļa. Turklāt ir svarīgi uzklausīt vienam otru un prast vienoties.

Starp citu, par vislabāko dāvanu Irina uzskata dēla lomu bērnudārza teātra uzvedumā, kas veltīts Mātes dienai. Dēls spēlējis sivēnu Funtiku. Viņa arī glabā meitas rokām šūto (kad viņai bija 10 gadi) telefona maciņu – “lai nesaskrāpējas”.