Izcili Baltijas valstu solisti uzstāsies Rīgas svētkos VEF Kultūras pilī

14. Augusts, 2018

Līdz ar Tallinas kamerorķestra un Viļņas Sv. Kristofera kamerorķestra ierašanos Rīgā, sagaidāma uzstāšanās virknei spožu Baltijas valstu solistu koncertā “Simtgades skaņas”, kas Rīgas svētku ietvaros notiks 18. augustā plkst. 17.00 VEF Kultūras pilī.  Veronika Poviļoniene, Petrs Višņausks, Raivo Tafenau, Tīts Kikass, Kirke Karja, Mihkels Melgands – katrs no viņiem ierakstījis savu devumu Lietuvas un Igaunijas mūzikas dzīvē. 


Koncertprogrammā apvienojušies Baltijas valstu galvaspilsētu orķestri Tallinas kamerorķestris, Viļņas pilsētas Sv. Kristofera kamerorķestris un Orķestris “Rīga”. “Simtgades skaņas” sniegs vēl nebijušu iespēju dzirdēt un redzēt šo orķestru saspēli uz vienas skatuves, izcilā lietuviešu diriģenta Modesta Barkauska un Orķestra “Rīga” mākslinieciskā vadītāja un galvenā diriģenta Valda Butāna vadībā.

Komponists Jonass Jurkūnas koncertā pārstāvēs lietuviešu mūziku. Komponista jaunās kompozīcijas “Zvirbuļa sapnis” atskaņojumā stīgu orķestrim pievienosies tautas dainu dziedātājas balss un saksofona specifiskie tembri.  Uzstāsies arī dziedātāja Veronika Poviļoniene, kas ir Lietuvas nacionālās kultūras simbols, jo tiek atzīta kā redzamākā un spilgtākā lietuviešu tradicionālās mūzikas izpildītāja. Viņai ir neparasti skaista balss, kas izceļas ar īpašu ekspresivitāti. Saksofonists Petrs Višņausks ir biežs Poviļonienes skatuves partneris dažādos džeza mūzikas projektos un viņi vienosies kopīgā enerģētiskā performancē arī šajā koncertā.

Savukārt Tallinas kamerorķestrim Jana Rētsa darba atskaņojumā pievienosies solisti Raivo Tafenau (saksofons) un Tīts Kikass (vijole). Vijolnieks Tīts Kikass ir multimākslinieks un pierādījis sevi ne tikai kā izcilu atskaņotājmākslinieku, bet arī kā kino un teātra mūzikas komponistu. Viņa specifisko interešu lokā ir īru tradicionālā vijoļmūzika, elektroniskās vijoles mūzikas projekti un dažādu albumu ierakstu veidošana.

Koncerta noslēgums iezīmēsies džeza mūzikas krāsās – apvienotais Baltijas valstu koporķestris atskaņos Djūka Ellingtona svītu džezbendam un orķestrim “Nakts būtne” (Night Creature). Skaņdarba “Nakts būtne” partitūrā, līdzās simfoniskajam un džeza orķestrim, autors ir uzrakstījis īpašu partiju džeza trio. Tā sastāvā spēlēs jaunā džeza pianiste Kirke Karja, kas ir igauņu džeza mūzikas uzlecošā zvaigzne un jau iepriekš viesojusies Latvijā, un igauņu džeza kontrabasists Mihkels Melgands kopā ar Orķestra “Rīga” perkusionistu Normundu Evertu.

Foto:

Rīgas svētkus piedāvā Rīgas dome sadarbībā ar Rīgas brīvostas pārvaldi un nodibinājumu ”Rīgas Tūrisma Attīstības Birojs”. Koncertu “Simtgades skaņas” rīko Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departaments Latvijas valsts simtgades programmas ietvaros.