Kā pasargāt savu mīluli svētku brīvdienās

28. Decembris, 2017

Kādam ir svētku laiks, bet kādam citam – iemesls jauniem uztraukumiem. Laikā, kad Rīgu dārdinās svētku uguņošana, neaizmirstiet par saviem mājdzīvniekiem. Daudzi suņi paniski baidās no salūtiem un bailēs var aizbēgt no mājām. Pastāstam dzīvnieku īpašniekiem, kā pasargāt mājas mīluļus Jaungada naktī un dod citus padomus, kā nodrošināt to, lai cilvēku svinības nekļūtu par iemeslu, lai dotos uz veterināro klīniku.


Kaķi un eglīšu rotājumi

Reti kurš kaķis var pretoties kārdinājumam sagremot spīdīgos “lietutiņus”. Bet, ja mīlulis tomēr kādu šī rotājuma gabalu tomēr ir sācis gremot, savas raupjās mēles dēļ viņš nav spējīgs to izspļaut, tāpēc viņam nekas cits neatliek, kā vien to norīt. Labākajā gadījumā asās metāliskās malas var saskrāpēt dzīvnieka barības vadu, sliktākajā gadījumā – izraisīt zarnu aizsprostojumus. Ja redzat, ka jūsu pūkainais dzīvnieks rīstās, vemj, ir novērojama stipra siekalošanās, ekskrementu trūkums un viņš neļauj pieskarties vēderam, nekavējoties jāmeklē veterināra palīdzība.  Šādā situācijā galvenais ārstēšanas veids ir ķirurģiska iejaukšanās. Tāpēc galvenais padoms: mājās nekur nepiekarināt lietutiņus vispār.

Ja kaķim savlaicīgi netiek sniegta palīdzību, tas var nomirt dažu stundu laikā. Šādam dzīvniekam nedrīkst dot zāles, likt dzert eļļu, vai censties izvilkt spīdīgo pavedienu pašrocīgi, ja tā gals redzams kaķa mutē.

Kaķi un egles

Kaķiem patīk zāle, tāpēc nav izslēgts, ka viņiem ienāks prātā pakošļāt arī egļu skujas. Arī šāda “izklaide” kaķiem ir bīstama. Jo arī tādējādi pastāv gūt dažādas mutes dobuma slimības, piemēram, stomatītu, kā arī, gluži tāpat, kā ar lietutiņiem – iespējams zarnas aizsprostojums. Tāpēc, ja mājās ir pūkains mīlulis, labāk izmantot mākslīgas Ziemassvētku eglītes.

Savukārt ņemot vērā gadījumu skaitu, kad kaķi apgāzuši eglītes ar visām mantiņām, meža skaistuli labāk kaut kur piekarināt. Un arī lietutiņus labāk karināt tuvāk griestiem.

Starp citu, ir pieredzēts ne mazums gadījumu, kad kaķi ir miruši nepareizi novietotu egļu virteņu dēļ.

Ilgstoši svētki ir bīstami dzīvniekiem

Ilgu stundu maltītes un pārēšanās ir kaitīgas ne tikai cilvēkiem, bet arī dzīvniekiem. Suņi un kaķi var nozagt un apēst pusi vistas, kamēr pārējie ģimenes locekļi ar prieku vēro uguņošanu aiz loga. Reizēm “izbadējušos” dzīvniekus pabaro viesi. Kā gan var atteikt šīm acīm, kas tā vien saka: “Iedod man vēl vienu jēra gaļas gabaliņu!!!”

Taču paskaidrojiet viesiem un saprotiet paši, ka daudz kas no tā, ko ēdam mēs, dzīvniekiem nav piemērots.  Piemēram, vistas, pīles un putnu gaļas kauli vispār, var savainot dzīvnieka kuņģi un zarnas. Suņi un kaķi nedrīkst ēst arī sieru, cīsiņus, sausiņus, cepumus un šokolādi. Kaķi nedrīkst ēst arī vītinātu desu, savukārt torte ar krēmu var dzīvniekam izraisīt caureju.

Tāpēc svētku laikā dzīvniekam vislabāk atvēlēt atsevišķu istabu, kurā novietot viņa trauciņu ar ūdeni un piemērotu ēdienu, tualeti. Vietai jābūt pašai klusākajai visā mājā. Turklāt tai jābūt drošai, lai trokšņu gadījumā dzīvnieks nevarētu paslēpties. 

Un nekādā gadījumā nedodiet dzīvniekiem alkoholu!

Salūts un noklīdušie dzīvnieki

Neiztrūkstošā gadumijas svētku atribūtika – gaidāmās uguņošanas ļoti biedē praktiski visus mājdzīvniekus. Salūti ir viens no faktoriem, kāpēc pēcsvētku laikā dzīvnieku patversmes ir pārpildītas ar izmisušiem un apjukušiem ģimeņu četrkājainajiem mīluļiem.

Cilvēki, parūpējieties laikus par sava mīluļa labsajūtu, kā arī veiciet priekšdarbus, lai noklīšanas gadījumā jūsu draugs maksimāli ātrā laikā atgrieztos mājās.

Obligāti nodrošiniet tos ar kakla siksniņām, kurās ir jūsu kontaktinformācija dzīvnieka pazušanas gadījumam.

Tā būs jauka un praktiska dāvana jūsu mīlulim Ziemassvētkos. Apsveriet iespēju arī iepriecināt savus trūcīgākos kaimiņus, uzdāvinot viņu mīlulim šādu visnotaļ nepieciešamu aprīkojumu. 

Ar kritisku aci jau šodien apskatiet savas mājas žogu. Vai nevajag aizlāpīt kādu caurumu, pa kuru, pārbijies no salūta trokšņa, zaudējis koordināciju – nezināmā virzienā var aizbēgt jūsu mīlulis. Aicinām parūpēties, lai svētku laikā dzīvnieks nepaliek bez pieskatīšanas, kā arī izmantojiet dzīvnieku viesnīcu pakalpojumus. Ja tomēr gadās nelaime un dzīvnieks noklīst, noteikti meklējiet savu pazudušo draugu - apzvaniet patversmes, lieciet sludinājumus, meklējiet vietā, kur dzīvnieks pazudis. Galvenais, nezaudējiet cerību, turpiniet meklējumus, līdz atrodiet viens otru!

Bez kaklasiksnas ar telefona numuru, noklīdušo dzīvnieku palīdzēs atrast arī čips, kas ievietots dzīvniekam zem ādas. Starp citu, atgādinām, ka no 2017. gada 1. janvāra jābūt čipotiem visiem Latvijas suņiem. Sīkāk par to lasiet šeit.

Un vēl daži noteikumi tiem, kas nevēlas nozaudēt savu mīluli Jaungada naktī:

  • Salūta laikā dzīvnieks jāieved telpā bez logiem, kā arī vietā, kur viņš nedzirdēs troksni. Ja nav iespējas izolēt dzīvnieku no trokšņa, jāieslēdz radio, lai novērstu mājdzīvnieka uzmanību.
  • Dzīvniekus, kuri ikdienā nedzīvo telpās, jāieved mājā.
  • Ja kaķis un suns mēģina patverties jūsu gultā vai krēslā, neliedziet viņiem to, apmīļojiet viņus.
  • Uzvedieties kā parasti, lai dzīvnieki saprastu, ka cilvēks nebaidās, ka cilvēkam viss ir kārtībā. Sunim papildus spriedzi izraisa tas, ka viņš nesaprot, kā lai cilvēku pasargā.
  • Nevajag būt ekstrēmistam ar nolūku vest dzīvnieku ārā vai atvērt logu.
  • Aizveriet durvis uz balkonu un logus. Atstājiet atvērtas durvis uz vannas istabu, jo dzīvnieki var mēģināt patverties tieši tur.
  • Ar kritisku aci jau šodien apskatiet savas mājas žogu. Vai nevajag aizlāpīt kādu caurumu, pa kuru var aizbēgt jūsu mīlulis.
  • Ja redzat, ka jūsu mājdzīvnieks ir nobijies, necentieties viņu pabarot.

Tāpat Ulubele atgādina, ka, ja jūsu dzīvnieks svētku dienās tomēr ir pazudis, pārbaudiet dzīvnieku profilus portālā www.dzivniekupolicija.lv, kā arī apzvaniet visas tuvākās dzīvnieku patversmes. Šādiem gadījumiem jums būtu nepieciešama jūsu dzīvnieka fotogrāfija.