Kā Rīga tiek izdekorēta simtgades svinībām

13. Novembris, 2018

Jau kopš novembra sākuma Latvija pošas un gatavojas galvenajiem šī gada svētkiem – simtgades jubilejai. Kādi rotājumi un svinību simboli sastopami gan pilsētas centrā gan apkaimju ielās un to, kā tuvākajā laikā tiks “ietērpts” Brīvības laukums, portālam Riga.lv pastāstīja Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departamenta pārstāvis Guntars Kambars.


“Par pilsētas svētku noformējumu mēs sākām domāt jau pirms gada, izdomājām, kā vizuāli vienot pilnīgi dažādus pasākumus, kuri norit pilsētvidē, sākot ar Dziesmu svētkiem, Lāčplēša dienu un 18. novembri, beidzot ar starptautisko folkloras festivālu “Baltica”. Tāpēc izvēlējāmies tēmu, kas visvairāk atbilst svinīgajai dienai – valsts karogu,” sarunā atzīmēja Guntars Kambars. “Turklāt mēs svētkus nesvinam vienu dienu, bet gan kopš aprīļa sākuma un atzīmēsim tos vēl arī nākamgad. Tāpēc dažādās vietās, pilsētas centrā un apkaimēs mēs izvietojam Latvijas karogus. Un tas ir galvenais svētku akcents.”

Foto: Riga.lv

Bez ierastajiem rotājumiem gar ielām, nozīmīgām ēkām, dārziem, skvēriem un parkiem, atklāts arī jauns vides mākslas objekts, kas noslēdz Brīvības aleju – “Goda vārti” jeb Rīgas veltījums par godu Latvijas valsts simtgadei.

Foto: Riga.lv

““Goda vārtu” programma tiek mainīta katru mēnesi, demonstrējot tēmas, kas saistītas ar latviešu tradīcijām un vērtībām. Ikviens interesents var pieteikt savu vērtību, aizpildot anketu portālā www.godavarti.lv. Interesantākās idejas kļūs par daļu no koncepcijas. Pirmās tēmas bija apskatāmas jau februārī. Tāpat šogad ar “Goda vārtiem” apsveiktas arī citas valstis, kas arī šogad atzīmē savas simtgades. Novembris ir patriotisma mēnesis, ir atlasītas ļoti konkrētas tēmas – mūsu zeme, ģimene un brīvība!” turpina Kambara kungs.

Foto: Riga.lv

Viņš ar nožēlu atzīmēja, ka atteikt nācies tikai mūsu draugiem no Polijas, kuru neatkarības diena tiek atzīmēta 11. novembrī un šajā dienā vārtos bija vērojams veltījums Lāčplēša dienai.

Foto: Riga.lv

Karogi rotā ēkas, tie plīvo ielās, gar galvenajām ielām un daudziem rīdziniekiem pie sirds – pie apģērba piestiprinātas nozīmītes formā. Taču drīzumā karogi tiks noņemti, nomainot tos pret praktiskākiem rotājumiem. “Problēma tāda, ka karogu audums nevar izturēt zemas temperatūras un mitrumu, karogi ātri nolietojas. Tāpēc novembra beigās mēs tos nomainīsim un Rīga jau sāks gatavoties Ziemassvētku svinībām. Vairāk dekorāciju pilsētvidē tiks uzstādīts pēc novembra beigām, jo, manuprāt, pilsēta ir pārsātināta ar dažādiem notikumiem un krāsām,” skaidro departamenta pārstāvis.

Foto: Riga.lv

Uzreiz pēc 18. novembra Brīvības bulvāris, jeb precīzāk – liepu aleja, kas stiepjas no Raiņa bulvāra līdz Elizabetes ielai, un to šķērsojošā Merķeļa iela kļūs par zvaigžņotu debesu aleju, kuru papildinās gaismas un skaņu efekti, un kas atspoguļos to brīdi, kad radās Latvija. Savukārt novembris ir tradicionālais zvaigžņu lietu laiks, taču miglas un mākoņu dēļ zvaigžņu lietu gandrīz nekad neredzam.

 “Alejas izveidošana būs simtgades svinību pēdējais akcents,” sacīja Kambars.

Foto: Riga.lv

Un uzreiz jau pēc šī pasākuma pilsētu rotās Ziemassvētkiem. Jo jau 7. decembrī sāksies 9. vide objektu festivāls “Ziemassvētku egļu ceļš”. Šogad festivālā tiks izstādīti 40 objekti, liela daļa no tiem būs koncentrēti pilsētas centrā, taču dažas ekstravagantas eglītes būs sastopamas arī apkaimēs. Festivāls ilgs nedaudz vairāk kā mēnesi.

Foto: Riga.lv