Kā saņemt līdzfinansējumu mājas – kultūras pieminekļa restaurācijai

11. Decembris, 2018

Vairāk nekā 130 namīpašnieku piedalījās seminārā par Rīgas pašvaldības līdzfinansējuma saņemšanu kultūras pieminekļu saglabāšanai, kas notika trešdien, 10. decembrī, Rīgas domē. Viņi saņēma aktuālo informāciju un atbildes uz jautājumiem par Rīgas pašvaldības līdzfinansējuma saņemšanu kultūras pieminekļu saglabāšanai 2019. gadā. Seminārā piedalījās arī Riga.lv. Pastāstām, kādiem tieši darbiem ir iespējams saņemt līdzekļus.


Kādi ir dalības noteikumi?

Sākotnēji Rīgas pašvaldība šim mērķim bija atvēlējusi 900 000 eiro, bet ņemot vērā lielo namīpašnieku interesi, pašvaldības lēma piešķirt papildus finansējumu. Kopumā kultūras pieminekļu saglabāšanai dome šogad piešķīra 1, 3 miljonus eiro lielu finansējumu.Jo arī pretendentu uz finansējuma saņemšanu ar katru gadu ir arvien vairāk. 2019. gadā summa var būt lielāka, jo interese par konkursu aug.

Foto: publicitātes

Programmas dalības nosacījumi:

  • Var piedalīties mājas, kuras atrodas pilsētas vēsturiskajā centrā un kultūras pieminekļi (vietējas vai valsts nozīmes), kā arī uz finansējumu var pretendēt mājas, kas atrodas Rīgas vēsturiskā centra aizsardzības zonā, (kas ir aptuveni 14 mikrorajoni, kurus iespējams apskatīt īpašā kartē) - Āgenskalnā, Bolderājā, Čiekurkalnā, Dzegužkalnā, Jaunmīlgrāvī, Maskavas forštatē, Pleskodālē, Sarkandaugavā, Teikā, Torņakalnā, Vecāķos, Vecdaugavā un Vecmīlgrāvī.
  • Ja māja nav kultūras piemineklis, bet atrodas Rīgas vēsturiskā centra aizsardzības zonā, tad, lai pretendētu uz finansējumu, tai jābūt celtai līdz 1940. gadam. 
  • Konkursā varēs saņemt pašvaldības līdzfinansējumu ēkas atjaunošanas vai restaurācijas darbiem 50% apmērā, bet ne vairāk kā 20 000 eiro (līdz šim tika piešķirti tikai 14 000 eiro).
  • Var piedalīties mazajā līdzfinansējuma programmā un atjaunot atsevišķus fasādes fragmentus – jumtus, durvis, balkonus. Ēkas elementu atjaunošanai vai restaurācijai līdzfinansējums būs līdz 5000 eiro (50% līdzfinansējums).
  • Līdzfinansējums pieejams mājas dekoratīvā apgaismojuma uzstādīšanai.

Foto: RD Īpašuma departaments


Kādas ir priekšrocības, piedaloties programmā?

Galvenais noteikums, lai piedalītos programmā – objektam pēc restaurācijas ir jābūt publiski pieejamam. Tas nenozīmē, ka dzīvoklis vai māja ir jāpārveido par muzeju, uz kuru nāks cilvēku bari. Bet, ja tiek restaurēta, piemēram, kāpņu telpa vai iekšpagalms – tiem vienmēr ir jābūt apmeklētājiem pieejamiem.

Dalība programmā sniedz vairākus bonusus. Piemēram, restaurācijas darbu laikā celtniekiem nav jāmaksā nodoklis par sastatnēm. āpat jau pēc darbu pabeigšanas restaurētā māja var pretendēt uz nekustamā īpašuma nodokļa atvieglojumiem. Ja ir veikta šādas ēkas fasāžu pilna atjaunošana un ir izbūvēts fasādes dekoratīvais apgaismojums – mājai pienākas atvieglojumi 50% apmērā; ja  ir veikta šādas ēkas pilna restaurācija, atjaunošana vai pārbūve un ir izbūvēts fasādes dekoratīvais apgaismojums – 70%;  ja ir veikta šādas koka ēkas pilna restaurācija, atjaunošana vai pārbūve un ir izbūvēts fasādes dekoratīvais apgaismojums – 90%.

Foto: publicitātes

Seminārā izskanēja daudz jautājumu, kas saistīti ar māju restaurāciju. Piemēram, ja māja ir sadalīta korpusos, vai katrs no šiem korpusiem var pretendēt uz finansējumu atsevišķi, kā programmā piedalīties daudzdzīvokļu mājas iedzīvotājiem, cik dzīvokļu īpašnieku balsu jāiegūst, lai varētu veikt restaurāciju, vai ir iespējams saremontēt tikai savu balkonu vai nomainīt tikai savus logus, kā uzzināt, vai tava māja atrodas nepieciešamajā teritorijā, kad tiek pārskaitīta nauda par dalību programmā – “pirms” vai “pēc”?

Foto: publicitātes

Semināru atklāja Rīgas domes priekšsēdētāja vietnieks, ar līdzfinansējuma programmu kultūras pieminekļu saglabāšanai iepazīstināja Rīgas domes Pilsētas īpašuma komitejas priekšsēdētājs. Uz sanāksmes dalībnieku jautājumiem atbildēja Rīgas domes Īpašuma departamenta, Nacionālā kultūras mantojuma pārvaldes, Rīgas Būvvaldes pārstāvji un restaurācijas speciālisti.

Savā pieredzē dalījās A.Čakas ielas 44 ēkas pārstāvis Jurijs Nazarovs, kuri šogad ar pašvaldības līdzfinansējumu ir atjaunojuši savu namu. 

Foto: publicitātes

Kur meklēt nepieciešamo informāciju?

Bet, ja jums neizdevās apmeklēt semināru, tad papildus informāciju par programmas dalības noteikumiem, kā arī par nepieciešamo dokumentāciju var uzzināt portālā www.atjauno.riga.lv.

Konkursa “Rīgas pašvaldības līdzfinansējumu kultūrvēsturiskā būvmantojuma saglabāšanai 2019.gadā”  nolikumu ir plānots apstiprināt šonedēļ, 14.decembra, Vidi degradējošu būvju komisijas sēdē. Plašāka informācija par konkursu tiks publicēta mājas lapā www.atjauno.riga.lv

  • Konsultācijas konkursa dokumentu sagatavošanas jautājumos notiek pirmdienās no 14.00 līdz 17.00 un otrdienās no 10.00 līdz 12.00, iepriekš piesakoties pa tālr. 67012061, 67012433.

    Konsultācijas pa tālruni 67105347, 67037115 vai e-pastu atjauno@riga.lv

Konkursa pieteikumus izvērtēs Rīgas domes Vidi degradējošu būvju komisija, pieņemot lēmumu par finansējuma piešķiršanu, taču tas īpašniekam tiks piešķirts tikai pēc būvdarbu pabeigšanas un to pieņemšanas. Līdzfinansējuma piešķiršanu administrēs Rīgas domes Īpašuma departaments.

Šogad konkursa komisija atbalstīja visus 16 projektus, kas tika saņemti no šo apbūves aizsardzības teritoriju nekustamo īpašumu īpašniekiem.Konkursā saņemti arī 20 koka ēku atjaunošanas projekti. Vecākā koka ēka, kas pretendē uz līdzfinansējumu, atrodas Friča Brīvzemnieka ielā 7 un tā ir nodota ekspluatācijā 1840.gadā. Savukārt pati vecākā konkursā pieteiktā ēka atrodas Peldu ielā 23, un tās ekspluatācijas sākšanas laiks ir datēts ar 1766.gadu. Tāpat 55 projektu pieteikumi attiecas uz objektiem, kas ir valsts vai vietējās nozīmes pieminekļi.