Kāda nākotne sagaida Rīgas Centrāltirgu?

30. Novembris, 2018

Pirms savas 88 gadu jubilejas Rīgas Centrāltirgus ir pārmaiņu priekšā – tiek rekonstruēti paviljoni, starp apmeklētājiem ir arvien vairāk ārvalstu tūristu. Pirmkārt, pārmaiņas saistītas ar to, ka tirgum nepieciešams saglabāties konkurētspējīgam lielveikalu un tirdzniecības centru pasaulē, saglabājot savu spilgto individualitāti. Otrkārt, vērienīgi pilsētas attīstības projekti, tādi kā “Rail Baltica”, skars ari pilsētas lielāko tirdzniecības platību. Par nākotnes plāniem portāls Rīga.lv parunāja ar Rīgas Centrāltirgus valdes priekšsēdētāju Arti Druvinieku.  


Kā rīdziniekus un viesus pārsteigs rekonstruētais Gastronomijas paviljons?

Mums ir daudz attīstības plānu un tie visi ir ambiciozi. Lai noteiktu pareizo attīstības virzienu, mēs vispirms izanalizējām, kāda ir situācija ar tirgiem Eiropā un pasaulē. Viena no galvenajām tendencēm ir tā, ka mūsdienu pasaulē tirgus vairs nevar būt tikai tirgus, ar to ir par maz, lai izdzīvotu konkurencē ar lielveikaliem un tirdzniecības centriem.

Tuvākajā laikā tiks atvērts rekonstruētais Gastronomijas paviljons – tas arī būs pirmais svarīgais solis, tiecoties uz mūsdienīgu Eiropas tirgu. Atjaunotā paviljona tirdzniecības laukums tiks sadalīts divās daļās. Pirmajā tiks izvietotas modernizētās tirgus letes: pārtikas preces, piedevas, gastronomijas preces. Bet otrā paviljona puse būs vieta, kur piesaistīt gardēžus un cilvēkus, kuriem patīk nogaršot ēdienus no dažādu valstu virtuvēm. Šeit tiks izvietoti aptuveni 20 restorāniņi, kuri pārstāvēs pasaules virtuves – latviešu, uzbeku, meksikāņu, itāļu, ķīniešu… Eiropas pilsētās līdzīgas “ēdināšanas pilsētiņas” (angļu val. – food court) ir daudzos tirgos un tās vienmēr piesaista gan tūristus, gan vietējos pircējus. Koncepcija ir demokrātiska – kopēja zāle ar galdiņiem un desmitiem vietu, kur var izvēlēties visdažādākos ēdienus.

Atjaunotā Gastronomijas paviljona atvēršana kļūs par atskaites punktu un mēs skatīsimies, kā pārveidot tirgu pēc tam. Gastronomijas paviljons kļūs par mūsu atpazīstamības simbolu, pirmo pilnvērtīgi rekonstruēto paviljonu ar atšķirīgu koncepciju.  

Nākamais rindā uz vērienīgu rekonstrukciju ir populārais Zivju paviljons. Paviljona aprīkojums ir novecojis, neatbilst mūsdienu prasībām, ir laiks mainīt akvārijs, komunikācijas. Par to, kā vēl mainīsies paviljona “pildījums”, runāt ir pāragri, projekts vēl tiek saskaņots, esam atvērti tirgotāju piedāvājumiem.

Taču pirms sākt lielo Zivju paviljona remontu, tiks veikts Piena paviljona kosmētiskais remonts. Kāpēc? Jo zivju tirgotāji sava paviljona rekonstrukcijas laikā pārcelsies uz Piena paviljonu. Jo pircējus nevajadzētu atstāt bez iespējas iegādāties zivis. Kad zivju tirgotāji atgriezīsies savā, jau atjaunotajā, paviljonā, sāksies Piena paviljona rekonstrukcija. Svarīgi ir tas, ka ikvienam tirgotājam tiks piedāvāta palīdzība pagaidu tirdzniecības vietas piemeklēšanā!

Ir saprotams, ka remonti tradicionāli ir saistīti ar noteiktām neērtībām. Taču mēs nevaram doties uz priekšu, nemainoties atbilstoši mūsdienu prasībām. Mēs darām visu, lai gan pircējiem, gan pārdevējiem radītās neērtības būtu pēc iespējas mazākas, bet nākotnē, domāju, ikviens novērtēs rekonstrukcijas priekšrocības.

Foto: publicitātes

Rail Baltica: kā mainīsies Rīgas Centrāltirgus?

Vērienīgais “Rail Baltica” projekts neizbēgami skars Centrāltirgu un dos mums impulsu attīstībai. Tādējādi svarīgs solis, lai īstenotu koncepciju par attīstītu un eiropeisku tirgu, ir Pilsētas kanāla krastu revitalizācijas projekts, jo vienā tā krastā atrodas Rīgas starptautiskā autoosta, bet otrā – tramvaja pietura, kuru izmanto liels cilvēku daudzums. Mums ir ļoti liels prieks, ka redzēsim kanāla krastus jaunā, pievilcīgā veidolā. Pašlaik šī vieta diemžēl ir nesakopta, neērta, kaut gan šīs teritorijas potenciāls ir liels un arī tramvaja pietura varētu kļūt ērtāka.

Otrkārt – “Rail Baltica” paredz ērtāku Centrāltirgus un Vecrīgas savienojumu, nekā tas ir tagad. Pašlaik dzelzceļa uzbērums un gājēju tunelis 13. janvāra ielā ir barjera starp abām pilsētas daļām, turklāt diemžēl šī barjera ir arī sociāla… Savukārt ērts savienojums padarīs Vecrīgu un Centrāltirgus teritoriju par vienotu zonu gan vietējo iedzīvotāju gan, kas arī ir svarīgi, tūristu uztverē. Mēs ceram, ka projekta īstenošanas rezultātā mēs sagaidīsim lielu tūristu pieplūdumu gan no kaimiņu Lietuvas un Igaunijas, gan no Polijas un Vācijas.

Foto:

Rīgas Centrāltirgū tiks izveidots Informācijas centrs. Kas par to jāzina?

Tas, ka mums nepieciešams informācijas centrs, tika noskaidrots jau sen, taču ne uzreiz bija skaidrs, kādam jābūt tā formātam. Pakāpeniski izveidojās priekšstats par to, kādu mēs vēlētos redzēt informācijas centru, ar kādām funkcijām un kur tam jāatrodas. Ģeogrāfiski tas atradīsies pašā tirgus centrā, Nēģu laukumā, Prāgas ielā – starp administrācijas ēkām un Gaļas paviljonu.

Tā kā Rīgas Centrāltirgus ir lielākais tirgus Eiropā, tiem, kuri šeit ierodas pirmo reizi, ne vienmēr šeit ir viegli orientēties. Pakalpojumu apjoms būs plašs un daudzveidīgs, centrā būs pieejama informācija par to, ko un kur iespējams atrast, kurp doties. Neskatoties uz to, ka daudzi tūrisma uzņēmumi jau piedāvā ekskursijas un degustācijas Rīgas Centrāltirgū, mēs uzskatām, ka šī niša ir atvērta arī mums pašiem. Esam gatavi izkarot savu vietu tūrisma industrijā, jo mums ir bagātīgs kultūrvēsturiskais mantojums un sava vēsture, kuru vēlamies pastāstīt! Mums ir prieks, ka veiksmīgi esam uzsākuši darbu pie savas suvenīru līnijas izveidošanas, un tuvākajā laikā varēsim iepazīstināt informācijas centra apmeklētājus ar saviem sasniegumiem.

Autostāvvietas: vai pie tirgus būs vairāk vietu, kur novietot automašīnu?

- Tirgus apmeklētājiem ir grūti atrast vietu, kur atstāt automašīnu – tā ir aktuāla problēma. Mēs nopietni domājam par autostāvvietu projekta attīstīšanu tirgus teritorijā un aktīvi strādājam pie šī jautājuma jau pašlaik, lai daļēji šo problēmu atrisinātu. Tāpat mēs izskatām iespēju ieviest vienotu atlaižu sistēmu, piemēram, pirmā stāvvietas stunda par samazinātu tarifu.

Foto: publicitātes

Sociālās problēmas: bezpajumtnieki un nelikumīga tirgošana. Kā risināt šo problēmu?

- Blakus tirgum atrodas Latvijas Sarkanā Krusta patversme un nākas pieņemt to, ka mūsu teritorijā atrodas cilvēki, kuru dzīvesveids atšķiras no vispārpieņemtā. Neskatoties uz to, ka tirgus iekšējais drošības dienests sadarbojas gan ar Valsts policiju, gan ar pašvaldības policiju, šī problēma vēl aizvien ir aktuāla. Šie cilvēki dzīvo mums kaimiņos un mums ar viņiem ir jāsadzīvo. Nesen mēs saņēmām informāciju par to, ka Rīgas domes atbildīgie departamenti pie šīs problēmas strādā – piemēram, Rīgas domes Īpašuma departaments ir atradis potenciālu vietu, kur pārvietot Latvijas Sarkanā Krusta patversmi. Tas ievērojami uzlabotu situāciju.

Ja runājam par cīņu ar pretlikumīgu akcīzes preču tirdzniecību tirgus teritorijā, tad reizēm tā atgādina cīņu ar vējdzirnavām… Problēmas sakne jāmeklē kaut kur dziļāk, nevis Rīgas Centrāltirgū. Centrāltirgus, kurā notiek šī mazumtirdzniecība, ir tikai noslēguma posms visai garajai ķēdei.

Neskatoties uz sarežģīto situāciju, mēs nepārtraukti cīnāmies pret nelikumīgo preču tirdzniecību. Līdz šī gada septembrim Centrāltirgus Iekšējās drošības dienests tirgus teritorijā izņēma un Valsts policijai nodeva 5515 pakas cigarešu. Salīdzinājumā ar laiku pirms diviem, trim gadiem, situācija ir kardināli mainījusies uz labo pusi. Savu iespēju robežās mēs cīnāmies ar šo parādību un, manuprāt, darām visu likuma ietvaros iespējamo, lai samazinātu cigarešu un alkoholisko dzērienu izplatību mūsu pārvaldītajā teritorijā.

Taču problēma ir meklējama valstiskā līmenī. Kā gan cigaretes nonāk valsts teritorijā un, kā tās tiek izplatītas? Tirgū redzam tikai noslēdzošo posmu visam šim garajam un sarežģītajam procesam. Iespējams, mūsu valstī ir pārāk demokrātiska sodu sistēma attiecībā uz akcīzes preču tirgotājiem. Tabakas izstrādājumu, augu smēķēšanas produktu, elektronisko smēķēšanas ierīču un to šķidrumu aprites likumā ir noteikts, ka cigaretes un tabakas izstrādājumus ir aizliegts tirgot teritorijās, kurām ir piešķirts tirgus statuss. Šī, manuprāt, mākslīgi radītā situācija patiesībā neko neatrisina, jo tā ir radīta, neizvērtējot problēmu pēc būtības. Ja tiktu atcelts liegums, ļoti iespējams, ka zināmā mērā tas iespaidotu arī nelegālo cigarešu tirdzniecības apjomu.

Foto: publicitātes

Par Centrāltirgus priekšrocībām, salīdzinājumā ar citām tirdzniecības vietām

Viennozīmīgi tirgū ir visplašākais jebkura veida produktu klāsts. Tirgus spēj nodrošināt pilnu produktu spektru arī ekonomiskajā izpratnē. Pie mums ir pieejami kvalitatīvi produkti par draudzīgām cenām. Centrāltirgus neapšaubāmi ir un būs viens no līderiem Latvijas tirgū. Šeit ir plaša teritorija, kas ir kā sava veida neliela pilsēta pilsētā. Te ne vienmēr obligāti jāveic pirkumi, te var baudīt tirgus noskaņu, apkārt valdošo kņadu un notiekošos pasākumus, izjust tikai šeit valdošo atmosfēru. Kaulēšanās, komunikācija ar pārdevējiem un tirgus aura ir tās priekšrocības, kuras piemīt tikai Rīgas Centrāltirgum

Protams, ka es iepērkos Rīgas Centrāltirgū!

Pēdējā laikā, strādājot tirgū, es to daru biežāk nekā līdz šim. Man ļoti patīk nakts tirgus. Bieži vien pēc garās darba dienas aizeju uz nakts tirgu iegādāties augļus un dārzeņus. Manā izpratnē nakts tirgus ir ļoti veiksmīgs projekts, kas sniedz iespēju jebkuram strādājošam rīdziniekam arī pēc garas darba dienas atnākt uz tirgu un iegādāties svaigus dārzeņus un augļus

Novembrī Rīgas Centrāltirgum aprit 88 gadi

Mūsu uzticamajiem pircējiem novēlēšu atrast savu vienīgo un labāko pārdevēju, lai katrs no tirgus izietu apmierināts ar savu pirkumu! Pārdevējiem un nomniekiem novēlu veiksmi uzņēmējdarbībā, jo, tādējādi būsim veiksmīgi arī mēs! Centrāltirgus komandai vēlu strādāt tā, lai cilvēkos un sabiedrībā mainītu domāšanu un attieksmi pret tirgu pozitīvā virzienā!

Materiālā redzamajām vizualizācijām ir informatīvs raksturs.

Lasiet arī: