Kādi gājputni jau ir atgriezušies Rīgā?

18. Aprīlis, 2018

Tiklīdz saulīte sākusi sildīt, mežos un parkos savas dziesmas sāk dziedāt pirmie gājputni, kas atgriezušies no tālām zemēm. Pēc Latvijas Dabas muzeja ornitologa Dmitrija Boiko vārdiem, laika apstākļi gājputnu maršrutos ir ieviesuši savas korekcijas.


Jau martā uz Latviju atlidoja zosis un gulbji. Putni ir uzstādījuši sava veida antirekordu. Parasti Latvijā pirmajā februāra pusē atgriežas kā minimums piecu veidu putni. Bet šoreiz atgriezās divi – lielais dumpis un meža zoss.

No Āfrikas jau ir atlidojušas pirmās lauku bezdelīgas. Pilsētas un krastu čurkstes, vālodzes, svīres, zaļās vārnas vēl tikai ir ceļā. Aprīļa beigās, maija sākumā pie mums ieradīsies paipalas, zīriņi, stērstes un ķauķi. “Viņiem ir savs grafiks. Putni orientējas nevis pēc laika apstākļiem, bet gan pēc dienas garuma,” skaidro Dmitrijs Boiko.

Agrāk atlido tie putni, kuri ziemo Eiropas valstīs. Ja dzimtenē būs auksti, tad viņiem vienmēr būs iespēja atgriezties tur, no kurienes atlidojuši. “Starp pirmajiem gājputniem mirstība ir augstāka, nav svarīgi, vai pavasaris ir auksts, vai nē. Pirmie gājputni vienmēr riskē: ja viņi atlido, bet šeit ir auksti, tad ir jāatgriežas. Bet, ja viņiem nav atlicis spēka, tad viņi iet bojā.”

Tāpat marta sākumā atgriežas dziedātājputni – cīruļi, ķīvītes, strazdi, sarkanrīklītes un meža zvirbuļi. Samērā daudz cielavu. Jāatzīmē, ka Rīga atrodas uz intensīva migrācijas ceļa: putni caur Rīgu lido uz Baltās jūras, Krievijas, Somijas un Igaunijas pusi.

Ir arī putni, kuri ir ne tikai atpūtušies pēc ilgā pārlidojuma, bet jau domā par saviem pēcnācējiem. Pirmās vārnas jau divas nedēļas perē. “Tā kā koku lapas vēl nav izplaukušas, vārnu ligzdas ir ļoti labi novērojamas. Ja redzat, ka no ligzdas redzama aste – tur perē vārna,” skaidro ornitologs. Olas jau ir izdējuši cīruļi, meža zosis, meža pīles un mednieki (jūras ērgļi, vanagi). Bet gulbji nesteidzas. Ligzdošanās sāksies pēc aptuveni divām nedēļām. Tāpēc tie, kuri vēlas iekārt putnu mājiņas, to vēl var pagūt izdarīt. Pēdējie gājputni atgriezīsies maija vidū.

“Daudziem zvirbuļveidīgajiem, piemēram, zīlītēm – lielajām zīlītēm un zilzīlītēm – gada laikā pēcnācēji parasti ir divas reizes. Ja cilvēks vēlu iekar putnu mājiņu, tad ap Jāņiem, kad putni gatavojas ligzdot otro reizi, šie putni ar prieku izvēlēsies brīvu putnu mājiņu. Arī mušķērāji tikai tagad ielido no Āfrikas un neatteiksies no jau gatavas dzīvesvietas,” turpina Dmitrijs Boiko.

Bet barot putnus jau vairs nav nepieciešams. Tikko dienā un naktī temperatūra turas virs nulles, putni paši atrod pārtiku.