Kādus padomus Zelta kāzu jubilāri dod jaunajiem pāriem?

21. Augusts, 2017

Pirmajā Rīgas svētku dienā, 18. augustā, tradicionālajā Zelta kāzu dalībnieku godināšanas pasākumā tika sveikti 215 pāri, kuri saskanīgā laulībā nodzīvojuši 50 un  60 gadus.


Katram pārim tika pasniegts Rīgas domes Apsveikuma raksts, sudraba monēta un ziedi. 

Portāls Riga.lv tikās ar jubilāriem, kuri ar prieku padalījās ar savu laimes recepti. Ceram, ka jaunie pāri šos padomus ņems vērā.

Inna un Vennadijs iepazinās vēl skolas laikā, bet precējušies ir tieši 50 gadus. Viņu laulībā ir dzimis viens dēls, taču tagad viņi palīdz auklēt trīs mazbērnus. “Galvenais ir uzticība. Es viņam pilnībā uzticos, un viņš – man. Pateicoties uzticībai mums ir izdevies saglabāt attiecības. Kopumā, pačukstēšu jums noslēpumu – ģimene balstās uz vīrieša pleciem. Vīrietis ģimenē ir galvenais,” saka Inna, uzreiz arī jautājot vīram, vai viņš viņai piekrīt.

“Patiešām, kā gan es varu nepiekrist?” ar smaidu atbild viņas vīrs, sakot, ka tāpat ir svarīgi prast piekāpties.

Foto: Riga.lv

Jefrosinija un Aleksandrs arī ir kopā 50 gadus. “Pirms iepazīšanās ar Aleksandru es jau biju paguvusi apprecēties un dzemdēt divus bērnus. Kad mēs tikko iepazināmies, šis skaistais puisis bija tikko atgriezies no armijas. Mēs izaucinājām trīs bērnus, mums ir divi mazbērni,” stāsta Jefrosinija. Viņas un vīra laimes formula: ar gadiem nedusmoties vienam uz otru, saglabāt mājās labu enerģētiku. Ja mājās viss ir kārtībā, tad arī vecumdienas pienāk lēnāk.

Foto: Riga.lv

Valentīna un Vladimirs uzskata, ka stiprā ģimenē galvenais ir prasme piedot. “Mēdz gadīties tik daudz strīdu. Ir ļoti svarīgi atbrīvoties no aizvainojuma sevī un aizmirst par to. Un vairs neatgādināt par šo epizodi. Nevajag būt ļaunatminīgam,” apliecina Valentīna. Savukārt Vladimirs saka, ka, jo ilgākas ir attiecības, jo vairāk vienam otru ir jāciena.

Šis pāris iepazinies Valentīnas brāļa dzimšanas dienā. Un gandrīz pēc gada abi apprecējušies “Tagad mums ir divi dēli, divas vedeklas un trīs mazbērni,” ar lepnumu stāsta Valentīna.

Foto: Riga.lv

Valērijs Bullis ir Rīgā pazīstams akordeonists. Ar sievu Ainu iepazinies darbā, tekstilgalantērijas fabrikā “Lenta”, kur viņš strādājis kā mākslinieks. Laulībā dzimušas divas meitas, tagad abi palīdz meitām audzināt četrus mazbērnus. “Bet šie bērni arī ir kā manis pašas bērni, es viņus ļoti mīlu,” saka Aina.

Pēc Valērija vārdiem, kopdzīves recepte ir vienkārša: jāprot piekāpties, pat strīdīgākajos jautājumos.

“Mīlēt un nebūt greizsirdīgam. Saprast, ka dzīvē ir neizbēgami rūgti brīži, bet ir arī saldi. Tas viss ir vienkārši jāpārdzīvo. Un pats galvenais ir attiekties pret savu otro pusi ar cieņu,” saka Aina.

Foto: Riga.lv

Olga un Anatolijs Prilucki iepazinās dejās. “Dzegužkalnā!,” unisonā savu pirmo tikšanos atsauc “jaunlaulātie”. “Nejauši iepazināmies, nejauši apprecējāmies. Kopā esam nodzīvojuši pavisam nedaudz, 60 gadus,” joko Anatolijs. Viņa sieva turpina: “Reizēm sēžam virtuvē, atceramies, un neticas, ka 60 gadi ir pagājuši tik ātri. Protams, arī mūsu dzīvē ir bijušas grūtības. Galvenokārt tad, kad auga bērni. Vīrs bija karavīrs, bieži devās komandējumos. Nācās ar bērniem daudz laika pavadīt vienai. Bet jaunība mums bija laba. Bieži tikāmies, ar draugiem devāmies atpūsties. Atceros, vārījām kartupeļus, pagatavojām kotletes, un aiziet,” atceras Olga.

Pāris uzskata, ka galvenais ir sapratne vienam pret otru. Gan ar dvēseli, gan ķermeni. “Un cieņa. Tev varbūt nepatīk, ko viņš ir pateicis, bet viņa viedoklis ir jāpieņem,” saka Olga.

Foto: Riga.lv

Leontija un Jānis saka, ka attiecību sākumā stūrakmens ir mīlestība, bet ar laiku - pacietība.  “Vīrs jālaiž doties uz ārzemēm, sievai jāsēž mājās un jāauklē bērni. Ja kādā brīdī var atļauties izskriet, ja nē, tad nē. Ja veselība un finanses atļauj, tad atpūsties var braukt abi kopā, ja nē – tad katram atsevišķi. Vīram vienmēr jāpasniedz ēdiens, jo vīriešiem mīlestība iet caur vēderu. Mājās jābūt kārtībai. Ja sievai mājās jāpadara 25 darbi, tad vīram apmēram pieci. Viņi vienmēr jālaiž atpūsties un pastaigāties. Daudz kas jāpiedod un daudz kas jāaizmirst,” ironiski ar saviem padomiem dalās Leontija.

Arī viņas vīrs saka: “Sievai nevajag no oda uzpūst ziloni. Jābūt pacietīgai un ar humora izjūtu. Bet lai ko sieva vīram arī neaizliegtu, viņam ir jāsaprot: vīram jānodrošina ģimene. Tu vari “sisties” 18 stundas dienā vai divas stundas dienā, bet tas ir obligāti,” saka Jānis.

Foto: Riga.lv

Starp citu, šim pārim jau aug mazmazbērni.

Bet viņiem un pārējiem jubilāriem mēs sakām “Rūgts!”

Foto: Riga.lv

Zelta kāzu dalībnieki šogad tika godināti jau četrpadsmito reizi. Svinīgo pasākumu organizēja Rīgas pašvaldības kultūras iestāžu apvienības koncertorganizācija „Ave Sol” sadarbībā ar Rīgas pilsētas dzimtsarakstu nodaļu.Zelta kāzās muzikālus priekšnesumus sniedza jauniešu pūtēju orķestris „Fanfara”, Kristapa Krievkalna instrumentālā grupa un solisti Ginta Krievkalna un Uģis Roze.

Foto: Riga.lv