Kāpēc Rīgas 1.slimnīcas ģerboņa lauvai ir viens zelta zobs

17. Novembris, 2016

Kad būsiet pie slimnīcas administrācijas ēkas fasādes, tad vienkārši paceliet skatu augšup – uz apzeltīto Rīgas ģerboni – un kārtīgi nopētiet lauvu. Tad jūs pamanīsiet, ka viens no tās četriem zobiem ir no zelta. Kā tas notika, to skaidro “RERE grupa” restaurators Roberts Vecums-Veco.


Ar nolauztu jau vairākus gadus

Ar nolauztu zobu ģerboņa lauva jau esot bijis vismaz 20 gadus. Tad nu slimnīcas restauratori un citi darbinieki kādā apspriedē lēmuši, ka cilvēkiem taču liek protēzes un kāpēc tam lauvam būtu jāpaliek bezzobainam? Turklāt vēl pašā slimnīcā, kur taču var saņemt palīdzību!

Tā nu lauvas stomatoloģiskās problēmas ātri vien atrisinātas un dzīvnieku karalis ticis pie zelta protēzes.  

Nolauztais zobs lauvam izveidots no mākslīgā smilšakmens masas un apzeltīts tāpat kā kronis, izmantojot 24 karātu lapiņzeltu -  no tā paša pārklājuma, kas lauvas galvas kronim.

Nepārkāpj restauratoru ētiku

Tas, ka viens zobs ir apzeltīts, bet pārējie, kā oriģinālā – no smilšakmens, nav nekas neparasts. Restaurācijā tiek akceptēts tāds paņēmiens - ja no oriģināla ir kas pazudis vai trūkst, tajā vietā, kur nāk labojums vai jaunveidojums, tam jābūt vizuāli atšķirīgam no oriģināla.

Restaurators smejas, ja kāda ļoti nepatīk, vienmēr var pasaukt ārstu un zobu raut ārā.


Ēka celta 1907.gadā pēc arhitekta Reinholda Georga Šmēlinga projekta. Tās apdarē izmantoti Mītavas (Jelgavas) ķieģeļu rūpnieka Mihaila Ņestervova Kalnciemā ražotie ķieģeļi no Lielupes dzeltenajiem māliem. Fasādes dekoratīvo detaļu - smilšakmens kolonu, Rīgas ģerboņa un sarkano dekoratīvo joslu mākslīgā akmens lējumu - autors ir viens no nozīmīgākajiem Rīgas dekoratīvās tēlniecības mākslas meistariem Augusts Folcs.

Ēkas fasādes atjaunošanas darbus 2016.gadā pēc Rīgas domes Īpašuma departamenta pasūtījuma veica “RERE GRUPA”.

Kopumā no 2009. gada slimnīcas attīstībā ieguldīti jau aptuveni 20 miljoni eiro. Šogad investēti 1,3 miljoni eiro, no kuriem 637 000 eiro novirzīti fasādes renovācijai, dakstiņu jumtam, vitrāžām un logu atjaunošanai.