Karstums un jaundzimušie. Rīgas Dzemdību nams ir sagatavojis padomus jaunajiem vecākiem

13. Jūnijs, 2019

Tiem, kuri ir dzimuši vasarā, ir paveicies – nav vajadzīgas ne siltas segas, ne apģērbs trīs kārtās. Taču ir cita problēma – karstums. Bet pavisam mazam cilvēciņam vienlīdz bīstams ir gan aukstums, gan svelme. Šajā materiālā Rīgas Dzemdību nama speciālistes - Rīgas Dzemdību nama bērnu aprūpes māsa Margita Ozola un Rīgas Dzemdību nama neonatoloģe Kristīne Rasnača – pastāsta mammām un tētiem, kā pasargāt jaundzimušo no augstas temperatūras iedarbības ikdienas dzīvē.


Temperatūra automašīnā

Viss sākas ar izrakstīšanu no dzemdību nama. Visbiežāk bērnus mājās ved mašīnā. Baloni pie mašīnas pārsega un ziedi māmiņai, protams, ir svarīgi, taču vēl svarīgāka ir atbilstoša temperatūra transportlīdzeklī. Tāpēc jaunajam tētim vai citam cilvēkam, kas jaundzimušo sagaida, jau iepriekš mašīna ir jāizvēdina vai ar kondicioniera palīdzību jāatdzesē salons līdz istabas temperatūrai – 22 grādiem.

Radīt mašīnā “ledusskapi”, ieslēdzot kondicionieri uz zemu temperatūru braukšanas laikā, kā arī braukt ar atvērtiem logiem nedrīkst.

Tāpēc, ja jūsu transportlīdzeklī pirmajam braucienam nav iespējams nodrošināt atbilstošu temperatūru, labāk nomainīt transportlīdzekli uz piemērotāku.

 “Automašīnas krēsliņu nedrīkst uzstādīt blakus pasažiera krēslam blakus vadītājam, ja mašīnā ir “airbag” sistēma. Vai nu tā ir jāatslēdz, vai jāizvēlas cita vieta krēsliņam. Vēl divas nianses:  krēsliņš jāuzstāda uzreiz aiz automašīnas vadītāja krēsla un vēlams to uzstādīt jau iepriekš (ja nav “Izofix” sistēmas), bet ja ir automātisko stiprinājumu sistēma, tad vajadzētu iepriekš patrenēties, lai neliktu jaunajai mammai ar bērnu rokās ilgu laiku stāvēt karstumā (izrakstīšana no dzemdību nama norit tieši karstākajā laikā – no plkst. 12.00 līdz 15.00). Un vēlams krēsliņa pusē priekšā logam uzstādīt saules aizsargu (sietu),” atzīmē Rīgas Dzemdību nama bērnu aprūpes māsa Margita Ozola.

Un vēl trīs svarīgi padomi:

1.Nekad neatstājiet bērnu vienu mašīnā, pat tad, ja tas ir “uz pāris minūtēm”.

 “Es uz pāris sekundēm – tikai samaksāšu par degvielu, nopirkšu sev ūdeni un atgriezīšos…” Var izrādīties, ka pāris sekundes ieilgs pāris minūtēs, gaidot rindā neparedzētas situācijas dēļ, kas var izvērsties neparedzētā katastrofā. Automašīnas salons uzsilst ļoti ātri. Pavisam nesen Rīgā bija gadījums, kad mamma “uz minūti” iegāja veikalā, bet viņas automašīna, kurā bija atstāts bērns, aizdegās.

2.Krēsliņam vienmēr jābūt piestiprinātam pie pasažieru krēsla ar drošības jostām

Vienkārši nolikt krēsliņu uz sēdekļa ir par maz. Piestiprināt krēsliņu vajag pareizi – jau iepriekš konsultējieties ar pārdevējiem veikalā vai ar dzemdību nama speciālistiem par to, kā to izdarīt. Citādi krēsliņš var kļūt par nopietnu traumu iemeslu, nevis aizsargās mazuli.

3.Bērns automašīnas krēsliņā pa ielu jānes tā, lai acīs viņam nespīdētu saule.

Labāk būtu, ja automašīnas krēsliņam būtu arī īpašs vizieris. Jo apklāt bērna galvu ar dvieli, vai vēl ļaunāk  ar segu – nedrīkst. Viņš var nosmakt!

Drošība mājās

Arī mājās saglabājas tādas pašas prasības pret temperatūras režīmu. Ja ir karsti, tad telpas ir jāizvēdina vai jāatdzesē, izvairoties no caurvēja un zemām temperatūrām.

Ļoti daudzi vecāki tagad praktizē kopīgu gulēšanu, jo tas ir ērti: bērns ir mierīgāks un viņu var pabarot, neceļoties, Bet, īpaši tad, ja mazulis guļ starp vecākiem, viņš var stipri pārkarst.

Tāpat nevajadzētu likt bērnu gulēt pakavā, domājot, ka viņam tā būs ērti, nevajag virs gultas karināt dvieļus, segas, atstāt blakus galvai rotaļlietas, spilventiņus, priekšautus. Visas šīs lietas mazulis var nejauši uzmest sev uz sejas, bet noņemt viņš tās nespēj, un tas ir ļoti liels nosmakšanas risks.

Un vēl trīs svarīgi padomi:

1.Neatstājiet bērnu vienu uz pārtinamā galdiņa

Tā tikai liekas – kas gan var notikt, viņš taču vēl neprot rāpot! Vēl vakar viņš varbūt gulēja ar paceltām rokam un kājām, bet rīt bērns varbūt iemācīsies, kā apgriezties vai atspiesties. Šo brīdi nevar paredzēt. Dažas sekundes un bērns var nokrist uz grīdas. Arī “pieaugušo” gultas , vienalga, cik tās ir platas, nav piemērotas jaundzimušajiem un atstāt viņus vienus tajās nedrīkst.

Vislabākā vieta laika pavadīšanai un pārtīšanai, lai cik dīvaini tas arī neizklausītos, ir grīda. Taču, atstājot bērnu uz grīdas, ir jāseko līdzi tam, vai nav caurvēju un nevajadzētu atstāt bērnu vienatnē ar mājdzīvniekiem.

2.Neatstājiet bērnu uz virsmām, no kuras bērns var nokrist, turklāt laikā, kad lasāt kaut ko “svarīgu” telefonā

Šķiet, ka mēs varam pagūt visu reizē – skatīties telefonā un pieskatīt bērnu. Taču ļoti bieži mammas vai tēti tā aizraujas ar virtuālajiem notikumiem, ka pat nepamana, ka mazulis pagriežas, pārveļas pāri gultas malai un izkrīt no tās.

3.Nemētājiet bērnu gaisā

Bērnu nedrīkst kratīt, jo viņam ir daudz vārīgu locītavu, ko viegli traumēt.. Tāpat neiesakām mest bērnu gaisā, domājot, ka tas viņam sagādā prieku. Visas šīs darbības var novest pie mazuļa smadzeņu satricinājuma. Mazuļa galva ir jātur.

Pastaigas siltajā gada laikā

Svarīgi: līdz sešu mēnešu vecumā bērns nedrīkst atrasties tiešos saules staros. Tāpēc ar zīdaiņiem uz pludmali doties nedrīkst. Bet pastaigās labāk doties rīta vai vakara stundās, koku ēnā – parkos un dārzos. Kopumā karstums slikti ietekmē mūs visus, bet īpaši bīstams tas ir maziem bērniem, jo atūdeņošanās iestājas ļoti ātri. Tāpēc viņiem pēc iespējas biežāk jādod padzerties.

Ja bērns ir ratiņos, tad nevajag viņu apklāt ar dvieli vai kādu audumu – tas samazina skābekļa piekļuvi, mazulim būs grūti elpot un pastāv pārkaršanas risks.