Kas ikvienam būtu jāzina par ērcēm?

26. Aprīlis, 2018

Pagājušajā gadā ar ērču encefalītu saslimuši 214 cilvēki. Mazie un nepamanāmie slimības pārnēsātāji var būt arī pilsētā. Intervijā portālam riga.lv Slimību profilakses un kontroles centra epidemoloģe Antra Bormane pastāstīja, kā sevi pasargāt, kur dzīvo ērces un ar ko tās ir bīstamas.


Kur dzīvo ērces? Vai tās ir atrodamas pilsētā?

Nopļautā zālienā pilsētas centrā ērču ilgi nebūtu. Bet arī tad nevar būt pilnīgi pārliecināts, ka to tur tiešām nav. Ērcēm patīk krūmi, augsta zāle, mitrums. Tāpēc tur, kur ilgu laiku nav pļauts, kur viss ir aizaudzis, ērcēm ir pat ļoti ērti. Mežaparks Rīgā – tas arī ir mežs. Ērces ir arī tur, bet ne ļoti daudz -  mežs ir kopts, ir asfaltēti celiņi. Taču tas nenozīmē, ka var aizmirst par drošības pasākumiem.

Drošības pasākumi. Ko darīt, lai nedabūtu ērci?

Pirmkārt, no tām nevajag baidīties. Vienkārši ir jāzina, ka tās var būt visur. Dodoties pie dabas, piemēram, pastaigājoties pa mežu, pats efektīvākais – pareizi apģērbites. Bikses jāsaliek zeķēs, krekls jāsaliek biksēs, savukārt piedurknēm cieši jāpieguļ. Tātad, jādara tā, lai ērces netiktu klāt ķermenim. Tās nekrīt no krūmiem un kokiem, ērces rāpo no zemes. Tāpēc laiku pa laikam jāskatās uz kājām.

Slimību profilakses un kontroles centra epidemoloģe Antra Bormane
Foto: riga.lv

Un ko darīt, ja uz sevis pamani ērci?

Ja jūs atrodaties dabā – mest to prom. Taču nevajag to saspiest – iekšējais saturs var nokļūt uz pirkstu brūcēm, un tas ir bīstami. Vienkārši atstājiet to mežā un ejiet tālāk. Ja tas ir mājās – noskalojiet kanalizācijā.

Bet ja ērce jau ir piesūkusies?

Ja ir iespējams, jāvēršas pēc medicīniskas palīdzības, piemēram, slimnīcā. Izraut piesūkušos ērci vajag pēc iespējas ātrāk. Taču, ja līdz mediķiem ir pārāk tālu, tad to jāizņem pašam. Ir dažādi varianti, piemēram, aptiekās tiek pārdotas īpašas pincetes. Ja tādas nav, tad ar jebkādu citu pinceti. Svarīgi ir ērci nesaspiest. Var samitrināt vati ar spirtu, pielikt to ērcei un paturēt. Tad to izvilkt ir viegli. Ja ērce pārnēsā encefalītu, tad slimību tā jau ir ielaidusi. Taču visu pārējo tās neielaiž uzreiz. Tāpēc ir svarīgi to izvilkt ātri un nevilcināties.

Kādas slimības pārnēsā ērces?

Encefalītu, Laima slimību un ērlihiozi. Divas pēdējās pēc simptomiem līdzinās gripai un ir ārstējamas ar antibiotikām. Visbīstamākā slimība no tām, kuras pārnēsā ērces, ir encefalīts, kas var novest līdz nopietnām neiroloģiskām sekām. Ērces pārnēsā arī citas infekcijas, bet Latvijā tās vēl nav reģistrētas.

Ja ērce ir piesūkusies, vai tā noteikti jānes uz analīzēm?

Ja ērce ir bijusi encefalīta pārnēsātājs, tad tā izplata infekciju, tikko kā ir piesūkusies. Analīzes to apstiprinās un cilvēkam ir tikai jāgaida simptomi. Citu infekciju klātbūtni pārbaudes neuzrāda.

Foto: Slimību profilakses un kontroles centrs

Vai vakcīna ir tikai pret encefalītu?

Jā. Taču, ja cilvēks uzskata, ka, tā kā ir vakcinējies, viņam no ērcēm vairs nav jābaidās, tad viņš kļūdās. Jo vakcīna glābj tikai no encefalīta, un arī ne vienmēr – slimība vienkārši var izpausties vieglākā formā. Tāpēc mēs vienmēr sakām: pat ja esat vakcinēti, mežā ģērbieties pareizi un bieži sevi pārbaudiet.

Cik bieži Latvijā reģistrēti inficēšanās gadījumi?

Pērns reģistrēti 230 ērču encefalīta inficēšanās gadījumi, 479 Laima slimības saslimšanas gadījumi, 50 - ērlihiozes gadījumi. 2014. un 2015. gadā ērču encefalīta saslimšanas gadījumu bijis maz – attiecīgi 173 un 169, letālu gadījumu nav bijis. Salīdzinājumam – 2011. gadā ar ērču encefalītu inficējās 494 cilvēki. 2014. gadā Laima slimība atrasta 469 cilvēkiem, savukārt 2015. gadā – 495. 2011. gadā bijuši 866 gadījumi. Kas attiecas uz ērlihiozi, tad skaits ir mērāms nevis simtos, bet gan desmitos – 2014. gadā – 13 gadījumi, 2015. – 41. Skaitļu samazināšanos var skaidrot ar nelielo skaitu aktīvo ērču tajā laikā un to, ka cilvēki ir kļuvuši informētāki, piemēram, ir ieklausījušies padomos par to, kā pareizi ģērbties. Plus, arī vakcinācija.

Vakcināciju var veikt  „Rīgas veselības centra”  filiālēs. Pierakstīties var, izmantojiot centra mājas lapā www.rigasveseliba.lv pieejamo elektroniskā pieraksta iespēju vai zvanot pa tālruni 20028801.Vakcinācija „Rīgas veselības centrā” ir par draudzīgām cenām.

Antra Bormane
Slimību profilakses un kontroles centra epidemoloģe