Kas jāzina par Rīgas bērnu un jauniešu studijām/pulciņiem?

16. Marts, 2016

Daudziem vecākiem mūsdienās galvassāpes sagādā tas, kā pasargāt bērnu no datoratkarības un sliktām kompānijām. Visvienkāršākais risinājums ir gādāt par to, lai bērns pēc mācībām skolā apmeklētu dažādus pulciņus un sekcijas. Jūs teiksiet, ka tas ir dārgi. Taču rīdziniekiem būtu grēks žēloties. Galvaspilsētas pašvaldība piedāvā Baltijā visplašāko ārpusskolas nodarbību izvēli bērniem un jauniešiem, radot iespēju par simbolisku maksu vai vispār bez maksas būvēt lidmašīnu modeļus, iepazīt elektronikas pamatus, apgūt šūšanas un piegriešanas iemaņas, nodarboties ar dejošanu un dziedāšanu un mācīties svešvalodas.


Pat salīdzinoši dārgās sporta sekcijas, piemēram, teniss, peldēšana un hokejs, ir pieejamas arī mazturīgām ģimenēm, tikai jāzina, kurp doties.

Portāls „info.riga.lv” sāk publikāciju sēriju, kurā stāstīs par pulciņiem, sekcijām un pēcpusdienas skolām, kas tiek apmaksāti no Rīgas pašvaldības budžeta. Pirms sākt publicēt materiālu sēriju par pašvaldības ārpusskolas izglītību bērniem un jauniešiem, piedāvājam iepazīties ar svarīgu informāciju par to, kā pieteikties nodarbībām, kurp vērsties un cik tas maksā.

Kur atrast informāciju?

Visi bērnu un jauniešu centri septembra pirmajā nedēļā sāk izplatīt informāciju par nodarbībām jaunajā mācību gadā. Tiek rīkotas atvērto durvju dienas. Atklāto nodarbību laikā ir iespējams iepazīties ar darbu pulciņos. Piemēram, Tehniskās jaunrades namā „Annas 2” pasniedzēji ar savām darbnīcām piedalās pasākumā „Svētki Annas ielā”, kas tradicionāli norisinās septembra sākumā. Informāciju var iegūt arī no draugiem, paziņām, ar skolas vai sociālo tīklu starpniecību. Var aprunāties ar visiem pedagogiem, izmēģināt uz vietas konkrētas nodarbes un atrast sev tīkamu nodarbošanos.

Informāciju par brīvā laika pavadīšanas iespējām var saņemt centros, kuru adreses un tālruņa numuri ir publicēti tīmekļa vietnē www.e-skola.lv, sadaļā „Iestāžu katalogs”.

Daudziem pulciņiem var pieteikties, iesniedzot pieteikumu elektroniskā formā.

Kad var ierasties?

Jebkurā laikā. Nav svarīgi, vai bērns vēlas sākt nodarbības septembrī vai februārī. Brīvas vietas pulciņos un sekcijās parasti ir. Ja vietas nav vienā, tā var atrasties citā. Tomēr jāņem vērā, ka brīvu vietu var nebūt tādos pulciņos, kur dalībnieku daudzumu nosaka darba vietu skaits. Piemēram, ja datorklasē ir tikai septiņi darba galdi, tad tajā nekādi nevar mācīties astoņi cilvēki. Tas pats attiecas, piemēram, arī uz šujmašīnu un bungu komplektu skaitu.

Cik pulciņus var apmeklēt?

Skaits nav ierobežots. Šajā ziņā mēdz būt rekordisti, kas apmeklē pa pieciem pulciņiem. Viņi dodas uz bērnu un jauniešu centriem katru dienu un pavada tur visu savu brīvo laiku, apgūstot visu – sākot no ritmikas nodarbībām un beidzot ar angļu valodu. Taču parasti tie ir viens līdz trīs bērna interesēm atbilstoši pulciņi. Piemēram, ja bērns apmeklē apģērbu modelēšanu, viņš papildus nodarbojas arī ar zīmēšanu un izvēlas kaut ko no sporta.

Cik tas maksā?

Vairumā vietu nodarbības ir bez maksas vai par simbolisku maksu (1,50–14,50 eiro mēnesī). Daudzbērnu ģimenes un maznodrošinātās ģimenes parasti no maksas ir atbrīvotas. Retos gadījumos ir jāmaksā par piedalīšanos sacensībās un par darba materiāliem (dažreiz ir jāveic iemaksa iestādes fondā, bet citreiz kaut kas jāiegādājas pašiem). Vienmēr pastāv iespēja nodarboties pilnībā bez maksas. Ir tikai viens „bet”, proti, ja bērni nav rīdzinieki (viņu dzīvesvieta nav deklarēta Rīgā), jārēķinās ar citu cenrādi. Informāciju par ikmēneša maksājumiem nepieciešams precizēt pie pasniedzēja vai interešu centra vadības.

No vecākiem iekasējamo iemaksu apmērs ir atkarīgs no apmācības programmas ilguma, un to nosaka Rīgas domes lēmums Nr. 5376 „Par līdzfinansējuma apmēru interešu izglītības un pieaugušo neformālās izglītības programmām Rīgas pilsētas pašvaldības izglītības iestādēs”. Ar šiem noteikumiem un informāciju par iemaksu apmēru var iepazīties Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departamenta tīmekļvietnē www.iksd.riga.lv, sadaļā „Normatīvie akti”.

Nodarbību laiks

Ārpusskolas nodarbību mācību gads parasti sakrīt ar skolas mācību gadu. Taču daži centri piedāvā iespēju laikā līdz Līgo svētkiem piedalīties vasaras nometnēs. Arī to cenas ir demokrātiskas un parasti aprobežojas ar maksu par ēdināšanu.

Kas var apmeklēt nodarbības?

Pulciņi ir paredzēti bērniem un jauniešiem vecumā no 2–3 līdz 25 gadiem. Skolēni parasti meklē tādus centrus, kas atrodas blakus viņu dzīvesvietai vai vispārējās izglītības skolai, kurā viņi mācās. Nodarbības bieži notiek bilingvāli. Vienu pulciņu apmeklē bērni, kuru dzimtā valoda ir latviešu, kā arī bērni, kuri ģimenē sarunājas krievu valodā. Pedagoga uzdevums ir neatkarīgi no valodas iesaistīt bērnus apmācības procesā un radošajā darbā. Pastāv diferenciācija pēc vecuma un prasmēm. Piemēram, liela daļa pulciņu ar tehnisku novirzienu ir paredzēti bērniem no 10 gadu vecuma, savukārt ar LEGO darbojas sākumskolas skolēni. Grupas tiek dalītas arī pēc sarežģītības līmeņa, jo pastāv atšķirība starp to, vai bērns apmeklē pulciņu tikai pirmo vai jau trešo gadu.

Kur un ar ko var nodarboties?

Nodarbības piedāvā 13 pašvaldības bērnu un jauniešu centri, vispārējās izglītības, sporta, mūzikas un mākslas skolas, kā arī kultūras centri. Pulciņu kopējais skaits ir 280. Bērnu un jauniešu centros un kultūras centros ir iespēja iesaistīties deju, mūzikas un folkloras kolektīvos, tēlotājas mākslas un lietišķās mākslas, animācijas, video un fotografēšanas, kā arī tehniskās jaunrades pulciņos. Turklāt bērni un jaunieši var nodarboties ar sportu, piedalīties ar apkārtējo vidi saistītās programmās, kā arī apgūt svešvalodas.

Brīvo laiku var pavadīt arī skolās, kurās darbojas brīvā laika centri/istabas, kur bērni un jaunieši var pievērsties radošajai darbībai, patstāvīgi organizēt dažādus pasākumus, spēlēt novusu un biljardu, dziedāt karaoki, lasīt grāmatas, skatīties televīzijas pārraides un aizraujošas videofilmas vai vienkārši satikties ar vienaudžiem un pavadīt laiku patīkamā sabiedrībā. Lai apmeklētu šādu centru, bērnam nav obligāti jāmācās mācību iestādē, kurā tas atrodas. Brīvā laika centros/istabās strādā pedagogi, kuri var bērniem palīdzēt, taču vienlaikus netraucē viņu patstāvīgajām radošajām izpausmēm, bet pilda tikai uzraudzības funkcijas. Par šādu centru/istabu apmeklējumu nav jāmaksā.