Ko darīt, ja daudzdzīvokļu mājā ir blusas?

12. Jūlijs, 2018

Vasarā un rudens sākumā daudzdzīvokļu māju iedzīvotāji bieži vien tiek pakļauti blusu invāzijai. No šiem kukaiņiem patstāvīgi dažreiz neizdodas atbrīvoties līdz pat salu sākumam. Tāpēc mēs pastāstām, kā novērst parazītu parādīšanos jūsu māju pagrabos un ko darīt, ja blusas jau ir izplatījušās.


Daudzi apgalvo, ka blusas cilvēkiem uzlec tikai tad, ja tuvumā ir blusaini dzīvnieki. Taču tā nebūt nav taisnība: blusa var cilvēkam uzlēkt tieši no zemes – mājas pagrabā, pastaigas laikā pagrabā, kāpņu telpā.

Kaut gan blusas, kuras dzīvo pagrabos, mēdz saukt par zemes blusām, to izcelsmei patiesībā nav nekādas nozīmes. Visas blusas, kas parazitē no siltasiņu būtnēm – kaķiem, suņiem, žurkām, pelēm, ar lielāko prieku ir gatavas pamieloties arī cilvēka asinīm.

Citiem vārdiem sakot, blusu nosaukums nav tik svarīgs, kā fakts, ka šis parazīts ir universāls un kož sāpīgi. Ja mājdzīvniekus no parazītiem mēs visbiežāk pasargājam (pretblusu apkakles, šampūni, pilieni), tad pagalma mīluļi bez “vakcinācijas” pret šiem kukaiņiem tos izplata ļoti veiksmīgi.

“Rīgas namu pārvaldnieks” sniedz šādus padomus, kā izvairīties no blusām.

1.Neļaut kaķiem dzīvot pagrabos

Galvenokārt tāpēc, ka tas ir kaitīgi gan cilvēku, gan dzīvnieku veselībai. Kaķi ne pagrabos ne tikai guļ, bet arī atstāj savus ekskrementus un citus savus dabīgos izdalījumus. Pēc kaķiem pagrabos neviens nesatīra. Ja pie mājas barojiet kaķus, tad dariet to tā, lai neradītu antisanitārus apstākļus.

Dzīvokļu īpašniekiem ir visas tiesības pretoties un neļaut kaķiem dzīvot pagrabā, pat tad, ja daži kaimiņi to atbalsta! Dzīvokļu īpašnieki var pieņemt kolektīvu lēmumu (50% + 1 balss) pret kaķu uzturēšanos pagrabos.

Ja vēlaties izmitināt mājai blakus dzīvojošos kaķus, tad labāk uzstādīt viņiem īpašas kaķu mājiņas.

Pastāv organizācija “Cat Care Community” (to iespējams atrast Facebook), kas palīdzēs iedzīvotājiem uzstādīt kaķu mājiņas blakus daudzdzīvokļu mājai. Organizācija ir gatava šādu mājiņu uzbūvēt, ja par šo lēmumu nobalsojuši vismaz 50% mājas dzīvokļu īpašnieku. Taču pēc šādām mājiņām ir jāgaida rindā un tās tiek izgatavotas par ziedojumiem.

Vēl daži ieteikumi, kā uzstādīt kaķu mājiņu patstāvīgi:

Blusas var dzīvot arī smiltīs, tāpēc pagrabā tās labāk neglabāt.

2.Piesakiet dezinfekciju

Tieši “Rīgas namu pārvaldnieka” mājas apkalpo uzņēmums SIA “Pest Baltic”. Pasūtīt dezinfekciju var ikviens mājas iedzīvotājs, zvanot pa tālruni 8900 vai nosūtot pieteikumu uz rnparvaldnieks@rnparvaldnieks.lv, kā arī informējot savu  Namu pārzini  (viņa tālruņa numurs un darba laiki norādīti ikmēneša dzīvokļa rēķinā par pakalpojumiem vai vortālā e-parvaldnieks.lv). Kā arī pieņemot kopības lēmumu. Jebkurai darbībai, ja tas nerada bīstamību nepieciešams kopības lēmums.

Tāpat jānorāda, ka izdevumi par dezinfekciju tiks iekļauti visu mājas dzīvokļu komunālo pakalpojumu rēķinā.