Kur Rīgā iemācīties… būvēt lidmašīnas?
„Gribu kļūt par… inženieri”

31. Marts, 2016

Interneta vietne info.riga.lv sāk publikāciju sēriju, kurā stāstīs par pulciņiem, sekcijām un pēcpusdienas skolām bērniem un jauniešiem Rīgā, kas tiek finansētas no pilsētas pašvaldības budžeta. Šodien pastāstīsim par ārpusskolas izglītību ar tehnisku ievirzi: zēniem, kas aizraujas ar lidaparātu, kuģu un automobiļu modeļu izgatavošanu. Tiem, kuri stundām var sēdēt, darbojoties ar LEGO konstruktoriem vai elektriskajām shēmām, traukties kartinga trasē vai ar velosipēdu.


1.„Nepērc, bet izgatavo pats” - Kuģu un radiovadāmo automašīnu modelisma studija

Nedaudz paveram Tehniskās jaunrades nama „Annas 2” Kuģu un radiovadāmo automašīnu modelisma pulciņa kabineta durvis un uzreiz nokļūstam visdažādāko transportlīdzekļu, plastmasas, metāla un gumijas pasaulē. Mašīneļļas specifiskā smarža kairina nāsis kā īstā ražotnē. Arī tehniskais aprīkojums nodrošināts augstā līmenī.

"Mums viss ir ļoti nopietni: sākam ar zīmēšanu, rasēšanu. Zēni strādā ne tikai ar rokām. Viņi uzzina, kas un kā ir uzbūvēts, ko iespējams uzlabot vienā vai citā modelī. Protams, izmēģinājumos mēdz būt arī neveiksmes – mašīnas sasitas, kuģi grimst. Taču zēni modeļus remontē un atkal izmēģina savus garadarbus," stāsta pulciņa vadītājs Jurijs Terentjevs. 

Stimuls ir piedalīšanās sacensībās, kas notiek Rīgā, Valmierā un Liepājā, dažreiz arī ārzemēs. Par to, ka tehniskās idejas vainagojas ar izdošanos, liecina desmitiem balvu un kausu, kam kabinetā atvēlēts atsevišķs skapītis.

Foto:

2.„Ātrums kā Ferrari” - Kordas automodeļu, kas darbojas ar iekšdedzes motoru, studija

Darba atmosfēra valda arī blakus kabinetā. Divpadsmitgadīgais Ģirts kaut ko pieskrūvē topošā automodeļa skeletam. Viņa mazākie kolēģi lodē kaut kādas detaļas un veic mērījumus ar bīdmēru. „90 % mūsdienu jaunatnes nezina, kas tas par instrumentu,” smejas Kordas automodeļu, kas darbojas ar iekšdedzes motoru, pulciņa vadītājs Pāvels Šarigins. „Taču no aprēķinu precizitātes atkarīgs topošā automodeļa ātrums. Manā kabinetā darbojas jaunie inženieri un konstruktori. Vienlaikus viņi praksē var uzzināt, ko nozīmē strādāt pie virpošanas vai frēzēšanas darbagalda.” Starp citu, Ģirts ir uzkonstruējis visātrāko automodeli Baltijā – sacensībās tam izdevās sasniegt ātrumu līdz 167 kilometriem stundā. „Zēni bieži sarīko sacensības tieši skolas koridorā. Es par to uzzinu, kad mašīnas atsitas pret manām durvīm,” stāsta Tehniskās jaunrades nama „Annas 2” direktora vietniece izglītības jomā Linda Smilga.

Pēc viņas teiktā, praktiski visi Tehniskās jaunrades nama 40 pulciņi ir pilnībā nokomplektēti. Taču durvis ir atvērtas arī jauniem audzēkņiem. Nākt un sākt piedalīties nodarbībās var jebkurā laikā. Pastāv tikai vecuma ierobežojumi.

3.„Uzzīmēsim, dzīvosim…” - Tehniskās modelēšanas studija

Vismazākos audzēkņus gaida Tehniskās modelēšanas pulciņā, kur pirmsskolnieki apgūst modelēšanas pamatus un pirmās iemaņas galdniecībā, veido dažādus modeļus no metāla konstruktoriem un papīra sagatavēm un pavasarī gatavo lidojošos pūķus.

Nodarbību vadītāja Ārija Zariņa apgalvo, ka viņas audzēkņiem nav problēmu ar uzcītību un uzdevumu izpildes precizitāti. „Lai arī mūsu pulciņš paredzēts jaunāko klašu skolēniem, te darbojas arī vecāki bērni. Ir tādi, kam ļoti patīk modelēšana no papīra, jo viņi vēlas kļūt par dizaineriem vai arhitektiem, nodarboties ar projektēšanu, konstruēšanu vai modelēšanu. Un nav citas vietas, kur attīstīt tieši šīs iemaņas.

Mēs sākam ar vienkāršām lietām – divu, trīs detaļu mašīnu vai dzīvnieku modeļiem. Pēc tam jau veicam sarežģītāku darbu, mums ir lieli māju maketi pat no 100–150 detaļām.

Tas ir ļoti sarežģīts un rūpīgi veicams darbs, kas attīsta uzcītību un konstruktīvu domāšanu. Konstruktors un projektētājs – neaizstājamas profesijas. Jebkura lieta, kas mums ir apkārt, sākotnēji ir kāda profesionāļa uzmodelēta,” saka meistare.

4.„Lidmašīnas uzbūvēsim paši, lai tās lido pāri mežiem!” - Lidmodeļu studija

Linda Smilga apgalvo, ka daudzi „Annas 2” absolventi pieaugušo dzīvē izvēlējušies tehniskas profesijas. Taču ir arī tādi, kas atgriežas jaunrades namā jau kā pedagogi. Kā piemēru var minēt jauno Lidmodeļu studijas vadītāju Oskaru Raudiņu. Vecāki Oskaru uz centru atveda, kad viņš mācījās piektajā klasē. Viņš tā iemīlēja lidmašīnītes, ka, izaudzis un mācoties tehniskā augstskolā, turpina ar tām „spēlēties”, daloties modelēšanas noslēpumos ar jauno paaudzi.

Kādi tik lidaparāti nav atrodami šajā kabinetā! Gan koka, gan plastmasas, lielāki un mazāki, dažādu krāsu un formu. Daudzi modeļi – reālas „AN” un „Airbus” kopijas. Ir arī raķetes, kas uzlido gaisā kā īstas, no miniatūra Baikonuras kosmodroma.

Viena modeļa radīšanai dažkārt nepieciešams pusgads, toties kāds audzēkņiem ir prieks, kad var tos palaist īstā lidlaukā Spilvē vai kļūt par starptautisku sacensību uzvarētāju!

Oskars uzskata, ka šī nodarbe nebūt nav garlaicīga, un katru reizi iespējams izdomāt ko jaunu. Jauniņie gatavo nelielus motora lidmodeļus, savukārt „profiņiem” tiek uzticēti radiovadāmi modeļi.

Foto:

5.„Plus un mīnus…” - Elektronikas laboratorija

„Vai mūsdienās astotklasnieks spēj izgatavot plauktiņu?” man jautā Elektronikas laboratorijas vadītājs Egmonts Pavlovskis. Un uzreiz arī pats atbild: „Nē, nespēj. Jo, lai cik dīvaini tas arī neizklausītos, daudzi pusaudži pat taisnstūri nemāk uzzīmēt. Ģeometriju skolā it kā māca, taču praktisku tās izmantošanas iemaņu nav. Ar elektrību attiecības ir vēl sarežģītākas. Pēc pirmās elektriskās shēmas izveidošanas atsijājas apmēram 20 % audzēkņu. Es to saucu par šoka terapiju. Universitātē šis rādītājs ir vēl sliktāks – studiju perioda laikā tās pārtrauc 85 %. Taču tie, kas paliek, sasniedz ļoti augstus rezultātus. Mūsu audzēkņi lasa shēmas ne sliktāk par pieredzējušiem elektriķiem,” skaidro pedagogs.

Elektronikas laboratorijā var izgatavot jebkuras sadzīvē nepieciešamas lietas: skaņu un gaismas tehniku, signalizācijas iekārtas, robotus, elektroniskās spēles, metāla detektorus un tālvadības sistēmas.

Viens no pusaudžiem izvilcis instalāciju komplektu ar dažādu krāsu noslēgiem galos. Pēc skata nepievilcīgais „zirnekļa tīkls” ir spēles pildījums, kas drīz tiks paslēpts plastmasas korpusā.

Divi citi zēni darbojas ar savām pirmajām shēmām. Pulciņā ir arī meitenes. Un, kā atzīst Egmonts, tieši skaistais dzimums plūc laurus visās elektronikas sacensībās.

6.„Padzenāsim mašīnītes?” - Trases automodelisms

– viens no jaunākajiem tehniskajiem sporta veidiem. Tas kaut kādā veidā līdzinās datorspēlei. Turi rokās pulti un dzenā mašīnīti pa trasi. Taču tā ir tikai aisberga redzamā daļa – rezultāts. Viss uzcītīgais darbs norit pirms pirmā brauciena. Zēni Andra Podosinovika (viņš ir divkārtējs pasaules čempions trases automodelismā) pulciņā rūpīgi izvēlas modeļus, ko vēlas „tūningot”. Vienkārši plastmasas modelīši šeit tiek aprīkoti ar elektromotoru un iegūst specifisku formu, dažreiz imitējot meteorītu (bolīds ir pārāk maz zināms vārds, lai lasītājam uzreiz rastos asociācijas), lai uzlabotu ātruma rādītājus. Taču, kad pienāk sacensību laiks, ļoti daudz jauno konstruktoru atsakās tajās piedalīties. Kautrējas. Lūk, kāds paradokss.

Direktora vietniece izglītības jomā Linda Smilga piebilst, ka bērnu un vecāku intereses atšķiras. Tāpēc daudzi kritiskajā pusaudžu vecumā pamet nodarbības pulciņos un tajos atgriežas jau nobriedušākā vecumā (mācīties šeit iespējams līdz pat 25 gadiem!). Taču tie, kas patiešām aizrāvušies ar savu vaļasprieku, noteikti izvēlas ar to saistītu profesiju. Un 12. klasē nerodas jautājums, ko darīt pēc skolas. „Mazie bērni izvēlas tādas nodarbes, kur var iespējami ātrāk sasniegt rezultātu. Piemēram, keramikas podiņu var izgatavot vienas nodarbības laikā. Taču pie lidmašīnas modeļa var nākties nopūlēties pat pusgadu. Un nav garantijas, ka pirmais tā izmēģinājuma lidojums nebeigsies ar „aviokatastrofu”, darbs būs jāpārtaisa. Tehniskā jaunrade prasa uzcītību, radošā – fantāziju. Parasti pirmo jomu izvēlas zēni, otro – meitenes,” apgalvo Linda Smilga. 

7.Superpuika

Tehniskā jaunrades nama īpašais lepnums – ikgadējais konkurss 11–12 gadus veciem zēniem „Superpuika”. Tas pulcē apmēram 200 dalībnieku, kuri gatavi demonstrēt savas praktiskās iemaņas jebkurā jomā. Tas ir zēns, kas prot gandrīz visu. Viņš nepavada visu dienu pie datora un nevazājas pa pagalmiem. Viņš prot kaut ko paveikt ar savām rokām, piemēram, izgatavot no koka putnu būrīti. Viņš ir erudīts, un viņam ir zināšanas ģeogrāfijā, bioloģijā un citās zinātnēs. Viņš ir ātrs un drosmīgs, veikls un prasmīgs. Dažādas sarežģītības uzdevumu konkursa posmi ilgst gandrīz pusgadu. Šogad konkursam būs jau 25 gadi. Sanāk, ka pirmajam superpuikam ir jau ap 40.

Irēna Maskaļonoka, „Annas 2” direktore:

Šāda veida nodarbību apmeklēšana ir ļoti svarīga karjeras izvēlē. Tikai praktiskās nodarbībās atklājas, kas bērnam patiešām patīk un kas ne. Un mūsu darba rezultāts apliecina: daudzi centra absolventi izvēlas profesijas, kas saistītas ar vaļaspriekiem, kas īstenoti mūsu jaunrades namā. Galdnieki, inženieri, ārsti, šuvējas, tulki, mākslinieki, arhitekti, projektētāji, mašīnbūves speciālisti un kuģu remontētāji – tā ir tikai neliela daļa profesiju, kuru apguvi var uzsākt šeit. Darbs ar dažādiem materiāliem un instrumentiem, matemātiskās un tēlainās domāšanas attīstība, sava laika plānošana un noteikta dzīvesveida radīšana – to visu var apgūt tieši šeit. Un to ir novērtējuši vecāki.

Bija laiks, kad vecāki priecājās, ja bērns atnāk mājās, apsēžas pie datora un nevienu netraucē. Patlaban prasības ir mainījušās: augstu tiek novērtētas iespējas bērnam praktiski darboties profesionāla skolotāja vadībā.

Un viņi nav vienkārši skolotāji, viņi ir sava aroda meistari! Arī atmosfēra šeit citādāka nekā skolā: bērni ir atbrīvoti, satiek draugus, ar kuriem viņus vieno kopīgas intereses. Dažreiz mēdz būt tā, ka skolā atzīmes nav pārāk augstas, bet šeit bērns atrod to jomu, kurā var izpausties.

Foto:

8.Kur vēl iespējams apgūt tehniskas specialitātes?

Elektronika

 • Datordizains (8–12 g. vec.), BJC „IK Auseklis”, Silciema iela 3, 67181090, www.ikauseklis.lv
 • Elektronikas pulciņš (10–25 g. vec.), TJN „Annas 2”, Annas iela 2, 67374093, www.tjn.lv
 • Radioelektronika (10–23 g. vec.), BJC „Rīgas Skolēnu pils”, K. Barona iela 99, radiojanis@inbox.lv, 27006035, mēneša maksa – 7,00 EUR, www.rsp.lv
 • Robotika (7–25 g. vec.), Rīgas Jauno tehniķu centrs, Bauskas iela 88, 29141263, www.rjtc.lv
 • Robotika (8–12 g. vec.), BJC „IK Auseklis”, Silciema iela 3, 67181090, www.ikauseklis.lv
 • Robotu tehnika (10–25 g. vec.), TJN „Annas 2”, Annas iela 2, 67374093, www.tjn.lv
 • Robotika (11–16 g. vec.), BJC „Altona”, Altonavas iela 6, 67612354, bjcaltona@riga.lv, www.bjcaltona.lv
 • WEB izstrāde (8–12 g. vec.), BJC „IK Auseklis”, Silciema iela 3, 67181090, www.ikauseklis.lv

Modelisms, LEGO

 • Dzelzceļa tehnikas modelisms (9–25 g. vec.), Rīgas Jauno tehniķu centrs, Bauskas iela 88, 29141263, www.rjtc.lv
 • Kuģu modeļu pulciņš (7–25 g. vec.), Rīgas Jauno tehniķu centrs, Bauskas iela 88, 29141263, www.rjtc.lv
 • Lidmodeļu pulciņš (radiovadāmie) (7–25 g. vec.), Rīgas Jauno tehniķu centrs, Bauskas iela 88, 29141263, www.rjtc.lv
 • Lidmodeļu pulciņš (brīvlidojošie) (7–25 g. vec.), Rīgas Jauno tehniķu centrs, Bauskas iela 88, 29141263, www.rjtc.lv
 • Pūķu modelisms (7–25 g. vec.), Rīgas Jauno tehniķu centrs, Bauskas iela 88, 29141263, www.rjtc.lv
 • Radiovadāmo automodeļu pulciņš (10–25 g. vec.), Rīgas Jauno tehniķu centrs, Bauskas iela 88, 29141263, www.rjtc.lv
 • Raķešu modelisms (7–25 g. vec.), Rīgas Jauno tehniķu centrs, Bauskas iela 88, 29141263, www.rjtc.lv
 • Tehniskā modelēšana un konstruēšana (5–11 g. vec.), Rīgas Jauno tehniķu centrs, Bauskas iela 88, 29141263, www.rjtc.lv
 • Trases automodelisms (7–25 g. vec.), Rīgas Jauno tehniķu centrs, Bauskas iela 88, 29141263, www.rjtc.lv
 • Kartingu konstruēšana, izgatavošana un vadīšana (10–16 g. vec.), BJC „Daugmale”, Strūgu iela 2, 67229951, 29456860, daugmale.rsdc.lv
 • Koka modeļu sacensības (10–18 g. vec.), BJC „Rīgas Skolēnu pils”, K. Barona iela 99, stepinse@inbox.lv, 27006035, mēneša maksa – 4,00 EUR, www.rsp.lv
 • Kordas automodelisma pulciņš (11–25 g. vec.), TJN „Annas 2”, Annas iela 2, 29498416, www.tjn.lv
 • Kuģu modelisma pulciņš (9–25 g. vec.), TJN „Annas 2”, Annas iela 2, 26551595, www.tjn.lv
 • Kuģu modeļi (12–19 g. vec.), BJC „Rīgas Skolēnu pils”, K. Barona iela 99, Tamara.Kalvane@gmail.com, cakulsa@inbox.lv, 27006035, mēneša maksa – 4,00 EUR, www.rsp.lv
 • Kuģu modeļu laboratorija (8–19 g. vec.), BJC „Kurzeme”, Imantas iela 11A, 67105437, www.bjc-kurzeme.lv
 • Modelēšanas un konstruēšanas pamati (4–6 g. vec.), BJC „Rīgas Skolēnu pils”, K. Barona iela 99, ksenilar@e-apollo.lv, 26807009, mēneša maksa – 4,00 EUR, www.rsp.lv
 • Radiovadāmo automobiļu pulciņš (12–18 g. vec.), BJC „Rīgas Skolēnu pils”, K. Barona iela 99, Tamara.Kalvane@gmail.com, cakulsa@inbox.lv, 27006035, mēneša maksa – 7,00 EUR, www.rsp.lv
 • Radiovadāmo modeļu pulciņš (12–25 g. vec.), TJN „Annas 2”, Annas iela 2, 26551595, www.tjn.lv
 • Raķešu modelisma pulciņš (9–25 g. vec.), TJN „Annas 2”, Annas iela 2, 28313888, www.tjn.lv
 • Tehniskās modelēšanas pulciņš (6–12 g. vec.), TJN „Annas 2”, Annas iela 2, 29805895, www.tjn.lv
 • Tehniskās modelēšanas pulciņš (7–12 g. vec.), BJC „Kurzeme”, Imantas iela 11A, 67105437, www.bjc-kurzeme.lv
 • Trases automodeļu pulciņš (8–25 g. vec.), TJN „Annas 2”, Annas iela 2, 26023666, www.tjn.lv
 • Trases automodelisms (8–25 g. vec.), BJC „Daugmale”, Strūgu iela 2, 67229951, 29512431, test.bjcdaugmale.lv
 • Velo – mini moto (6–25 g. vec.), TJN „Annas 2”, nodarbības notiek Uzvaras parkā, Uzvaras bulv. 15, 29511925, 26280340, www.tjn.lv
 • Lego (4–15 g. vec.), BJC „Bolderāja”, Flotes iela 8, 67435096, mēneša maksa – 1,50 EUR, www.bjcbolderaja.lv
 • Dacta Lego (3–11 g. vec.), BJC „Daugmale”, Jēkabpils iela 19A, 67229951, daugmale.rsdc.lv
 • Lego (5–10 g. vec.), BJC „Zolitūde”, Ruses iela 13, 67404160, bjczolitude@riga.lv, www.bjczolitude.lv
 • Lego klubs (4–11 g. vec.), BJC „Altona”, Altonavas iela 6, 67612354, bjcaltona@riga.lv, www.bjcaltona.lv
 • Lego pulciņš (3–11 g. vec.), BJC „Laimīte”, Sarkandaugavas iela 24, 67394663 bjclaimite@riga.lv, mēneša maksa – 2,00 EUR, www.laimite.lv
 • Lego (3–6 g. vec.), MJC „Praktiskās estētikas skola”, Burtnieku iela 34, 67333073, www.estets.lv
 • Lego (5–11 g. vec.), Rīgas Jauno tehniķu centrs, Bauskas iela 88, 29141263, www.rjtc.lv

BUJ: Kas jāzina par Rīgas bērnu un jauniešu studijām/pulciņiem?