Kur Rīgā iemācīties dejot?

7. Februāris, 2018

Balets, steps, break dance, flamenko, balles, tautas, mūsdienu un eksotiskās dejas. Rīgā var iemācīties dažādas dejas. Turklāt reizēm – pilnīgi bezmaksas, vajag tikai gribēt. Un netiek ņemts vērā tas, ka jums vai jūsu bērnam būtu tam nepiemērota figūra, lokanība vai muzikālā dzirde. Jo deja ir vienīgā valoda, kurai nav nepieciešami vārdi un  frāzes, neatkarīgi no vecuma. Mēs pastāstām, kur Rīgā par pašvaldības naudu iespējams iemācīties dejot.


Milzu pieprasījums

Rīgā ir vairāk nekā simts Rīgas pašvaldības finansētu jauniešu kolektīvu, kuros mācīties var gandrīz vai no šūpuļa vecuma līdz pat pensijai.  Mēs atradām tautas deju ansambli „Vija” (Latviešu biedrības namā Merķeļa ielā 13), kurā uzņem pat 62 gadus vecus dalībniekus. Lai saprastu, kāds ir mērogs, riga.lv ielūkojās Bērnu un jauniešu centrā „Praktiskās estētikas skola”, kurā bāzējas trīs ne tikai Rīgā, bet arī ārpus tās robežām atpazīstami bērnu deju kolektīvi – estrādes dejas „Mix”, baleta klase „Grande” un tautas deju kolektīvs „Sienāzīši”. Centra vadītājs Guntis Pētersons izrāda goda sienu, kuru grezno daudzi kolektīvu iegūtie apbalvojumi.

Foto: Riga.lv

Vasarā studijas „Mix” bērni viesojās Maskavā – Pasaules deju olimpiādē, kurā sapulcējušies tūkstošiem dalībnieku no dažādām valstīm. „Uz šādiem lieliem pasākumiem nebraucam bieži. Turklāt no mūsu kolektīva brauca tikai viena grupa. Meitenes bija ļoti priecīgas, jo mēs piedalījāmies mūsdienu un džeza deju kausa izcīņā, galu galā viena no mūsu solistēm ieguva sudrabu,” ar pieredzi dalās viena no pedagoģēm – Jūlija Latsone. Kolektīvam ir jau 34 gadi un reiz to vadījusi Jūlijas mamma, Larisa. Tagad Jūlija ir pārņēmusi stafeti.

Foto: Riga.lv

Jūlija pastāstīja, ka „Mix” ir tikai sieviešu kolektīvs, kurā meitenes sāk trenēties no 3-4 gadu vecuma. „Mums ir ļoti daudz piedalīties gribētāju, tāpēc katrus 3-4 gadus notiek atlase. Pašai vecākajai dalībniecei ir 19 gadi. Bērni dejo trīs reizes nedēļā. Bet, ja gatavojamies kādam pasākumam, tad katru dienu. Taču mazie uz nodarbībām nāk tikai divas reizes nedēļā. Nodarbības mums ir bezmaksas, vecāki piedalās tikai kostīmu gatavošanā. Es arī pati tos gatavoju,” turpina pedagoģe.

Teātris caur deju

Deju teātris „Grande” ir savdabīgs kolektīvs, kurā darbojas aptuveni 200 dažāda vecuma bērnu. Tā ir baleta studija – bez parastajiem  Pas de Bourree un balotte bērni veido vizuālus attēlus un veido izrādes, piemēram, viņi jau ir iestudējuši „Sniegbaltīti un septiņus rūķīšus” un „Alisi Brīnumzemē”. Pagājušajā gadā viņi beiguši izrādi par krāsām. Ļoti interesanta sadarbības forma kolektīvam ir ar „Rīgas koncerti”, kas veido dažādas izglītojošās programmas skolēniem, lai iepazīstinātu viņus ar klasisko mūziku un bērni piedalās šādu programmu ilustrācijās, izmantojot deju. Ļoti daudz studijas audzēkņu iestājas horeogrāfu skolās – arī tas vēsta par augsto līmeni.

Foto: Riga.lv

 „Lai gūtu panākumus, baletam jāpievēršas pēc iespējas agrākā vecumā – no 4 vai 5 gadu vecuma – tas ir optimālais vecums, lai sāktu dejot. Mūsu kolektīvam ir jau 15 gadi. Un mēs esam tik populāri, ka nevaram uzņemt visus gribētājus. Taču ļoti bieži uzņemam arī vecākus bērnus: ja bērnam ir dejas prasmes, viņš pie mums var nākt. Dodam iespēju tiem, kas līdz šim ar to nav nodarbojušies. Ja meitene vēlas, tad pārējos prasmēs ir iespējams sadzīt. Un arī koncertos mums uzstājas visi, kas vēlas,” ar mums dalās viena no kolektīva pedagoģēm – Dace Lapiņa.

Foto: Riga.lv

Ar baletu nodarboties ir samērā grūti. No kurienes bērniem motivācija? Pēc Daces vārdiem, viss ir atkarīgs no izrādēm. Jo to ir vairāk, jo azartiskāki ir bērni. Protams, visus bērnus uz baleta skolu vest nevar, bet ir iespējams attīstīt bērna dejas prasmes. „Balets ir samērā noderīgs katram – mugurkaula stiprināšanai un pareizai stājai. Ir daudz plusu veselībai,” atzīmē pedagoģe.

Centrā ir vēl viens baleta kolektīvs, kurā par pedagogu strādā viens no Latvijas Nacionālās operas solistiem – Sergejs Sosnovskis. Kolektīvu sauc „Baleta mirkļi” – šeit māca klasisko baletu, sākot no 4 gadu vecuma.

Foto: Riga.lv

Tautas dejās uzņem visus

Kolektīvs „Sienāzīši” no iepriekšējiem diviem deju kolektīviem atšķiras ar to, ka starp tā dalībniekiem ir ļoti daudz zēnu. Daudzus gadus ansamblis ir nodarbojies ar tautas deju apmācībām tikai pirmsskolas vecuma bērniem. Taču bērni, kas paaugušies, nav gribējuši šķirties no iemīļotā hobija, tāpēc kolektīvs audzis kopā ar tā audzēkņiem (pašlaik to ir 90). Un tagad viņi ir izauguši līdz 4. klasei. Un kopā ar viņiem arī kostīmi – krāsainas tautas tērpu kleitas, bikses un vestes, kas raksturīgas dažādiem Latvijas novadiem, tiek atjaunoti reizi divos gados. Tā rezultātā dejotājiem ir izveidojusies vesela garderobe, kurai nācies atrast atsevišķu istabu.

Foto: Riga.lv

Dejas norit pie dzīvās mūzikas. Atsevišķus elementus „sienāzīši” izstrādā pie klavierspēles un tikai jau gatavos priekšnesumus viņi izmēģina pie fonogrammas. Bērni uzstājas daudzos koncertos citās skolās, piemēram, pašlaik tiek gatavots koncerts pansionātiem, kā arī norit gatavošanās Dziesmu un deju svētkiem.

Foto: Riga.lv

 „Mūsu kolektīvs atšķiras no citiem. Ļoti bieži mammas ved savas meitas uz baletu. Nu, ļoti viņai gribas meitu – balerīnu, bet beigās izrādās, ka šo fizisko slodzi bērns nevar izturēt. Un meitene atnāk pie mums, uz tautas dejām. Arī mums ir fiziskā slodze, taču mēs to palielinām pakāpeniski. Un bērns iemācās deju bez steigas, tāpat kā pirmās kustības savā dzīvē – viņam ērtā tempā. Gluži kā pirmās kustības savā dzīvē,” pastāsta viena no kolektīva vadītājām.

Foto: Riga.lv

No flamenko līdz stepam

Rīgā ir arī citas iespējas dejot. Piemēram, ir kolektīvi, kas koncentrējas uz austrumu dejām. Piemēram, austrumu deju pulciņš Rīgas Skolēnu pilī (Kr. Barona iela 99, 29736244) aicina meitenes vecumā no 10 līdz 25 gadiem, savukārt uz flamenko kursiem, uz tāda paša nosaukuma studiju – vecumā no 5 līdz 25 gadiem (Imantas iela 11A, 67105436).

Stepa studijā, kas darbojas Latgales priekšpilsētas mūzikas un mākslas skolā, tiek gaidīti visi dejot gribētāji vecumā no 7 līdz 18 gadiem. Taču šeit nodarbības ir par maksu – 25 eiro mēnesī. Līnijdejas „City Dancers” uzņem vecākus dalībniekus, sākot no 12 gadiem. Nodarbības norit Kultūras centrā „Iļģuciems” Lidoņu ielā 27 k-2 (25991307) un maksā 4 eiro par katru nodarbību. Rīgas Maskavas namā Marijas ielā 7 norit deju kolektīva „Zadorinka” nodarbības, kurās iespējams pierakstīties, rakstot uz e-pastu Zadorinka25@mail.ru, vai zvanot pa tālruni 29497013, krievu tautas dejās pusaudžus un jauniešus vecumā no 14 līdz 25 gadiem šeit apmāca tautas ansamblī „Kriviči”. Nodarbības notiek „Krievu namā” Tallinas ielā 97, 26470277.

Hiphopu iespējams iemācīties dejot studijā New Skill (6-25 gadi) centrā "Daugmale" Jēkabpils ielā 19A, 26049610, savukārt klasiskās balles dejas, tajā skaitā arī ča-ča-ča, tango un valsi (4 - 25 gadi) bērnu un jauniešu centrā "Altona" Altonavas ielā 6, 67612354.

Ar citiem piedāvājumiem, ko daļēji līdzfinansē Rīgas pašvaldība, iespējams iepazīties īpašā interešu izglītības nodarbību katalogā.