Kur Rīgā iemācīties šūt, adīt un zīmēt?

9. Maijs, 2016

Visiem zināms, ka rokdarbi labvēlīgi ietekmē smalko motoriku. Savukārt smalkā motorika ir atslēga uz intelekta, runas un kustību koordinācijas attīstību. Šūšana, pērļošana, adīšana, zīmēšana, konstruēšana no smalkām detaļām piedien bērniem, kā rezultātā viņu pirksti rada pārseidzoši skaistas lietas.


Radošais process palīdz bērnam justies neatkarīgam, atvērt un izteikt savu iekšējo prāta un iztēles stāvokli, izmantojot krāsas, formas un kontūras.

Foto: Nora Krevņeva

Kā sākt?

Sākt veidot var jau ļoti agrā vecumā. Kas gan var būt jautrāk, kā veidot no elastīgā māla vai no visas sirds mālēt krāsu uz papīra? Tieši ar mākslas palīdzību var uzzināt, kā no papīra izveidot ziedus, ar krāsām uzlabot jebkuras telpas noskaņu un ar līmi salīmēt ne tikai kartona mājiņu, bet reizēm arī pirkstus.

Ar otu un krāsām on flomasteriem var aizvietot ogles vai veco mammas lūpu krāsu. Tik pazīstamo plastilīnu – ar mālu un plastiku, no kuriem veidotos suvenīrus pēc apstrādes karstā krāsnī var glabāt ilgi jo ilgi. No vecāmammas mēteļa var uzšūt peli, bet no neglīta halāta – vasaras sarafānu.

Mammas svārki pārveidojas par…

 „Mēs lūdzam mūsu bērniem neko nemest ārā, bet atnest mums. Jebkurai lietai var atrast kādu pielietojumu. Par amatniecības materiālu var kļūt jebkas, kas ir pa rokai: veca pudele, papīrs, avīzes, čiekuri, korķi”, saka jauniešu centra „Altona” direktores vietniece audzināšanas darbā Balva Šlanka. Ar laiku rodas šādi interesanti darbi:

Foto: Nora Krevņeva

Pašlaik rokdarbi ir modē, pieaugušie maksā pasakainas summas, lai varētu pārvilkt otu molberta audeklam, uzfilcēt ultramodernas čības vai apgleznot zīda šalli draudzenei. Rīgas bērniem tas viss ir pieejams bez maksas vai par nelielu smaksu 13 interešu izglītības iestādēs.

Re, kādi “crokši”

Foto: Nora Krevņeva

„Altona” ir viens no 11 Rīgas bērnu un jauniešu centriem, kas šogad atzīmēs 50 gadu jubileju. Centrs darbojas Pārdaugavā, Torņakalnā. „Parasti mūsu centru apmeklē bērni no Pārdaugavas, taču daudzi brauc arī no Mārupes, Piņķiem. Taču ārpusrīgas bērniem šeit ir viens noteikums: viņiem jāmācās galvaspilsētas skolā. Pašlaik visi pulciņi bērniem ir bezmaksas, mēs par budžeta līdzekļiem nopērkam pat mācību materiālus. Pulciņos var darboties no 4 līdz 25 gadiemm, taču lielākoties starp audzēkņiem ir pirmsskolas un jaunāko klašu vecuma bērni,” stāsta Balva Šlanka. Vecākos bērnus jau ir grūtāk pierunāt nodarboties ar rokdarbiem, tāpēc ir svarīgi notvert to brīdi, kad bērnu un vecāku vēlmes sakrīt.

Pēc Šlankas vārdiem, vispopulārākais pulciņš ir zīmēšana. Reizēm bērniem nākas pierakstīties rindā. Ja kāds pulciņā neiekļūst, viņam piedāvā citu pulciņu vai iesaka atnākt pēc pāris mēnešiem, iespējams, ka kāda vieta būs atbrīvojusies.

Nevarējām skulptūru ielikt mašīnā

„Taču lielākā daļa bērnu paliek pie mums vairākus gadus. Darbi kļūst nopietnāki. Un gadās pat kuriozi. Reiz bērni konkursam izveidoja skulptūru, taču tai bija tādi gabarīti, ka mēs nevarējām skulptūru ielikt mašīnā,” stāsta „Altona” pārstāve .

Daudzi bērni tā aizraujas ar rokdarbiem, ka pēc tam izvēlas profesiju, kas saistīta ar mākslu, un jau pēc vairākiem gadiem atgriežas iemīļotajā centrā kā skolotāji, kā, piemēram, vilnas filcēšanas pedagoģe Jolanta Šalvīte.

Austra- Helēna darbojas veidošanas pulciņā jau ceturto gadu un gatavojas kļūt par fotogrāfu (slepeni atzīstoties, ka viņai jau piedāvāts darbs fotoaģentūrā). Nodarbībās viņa veido kopozīciju „Zivs glāzē”. „Pedagogs iedod tēmu, bet tālāk jau viss ir atkarīgs no mūsu fantāzijas: paši zīmējam skices, izvēlamies mālu. Pedagogs koriģē un palīdz”, saka meitene.

Foto: Nora Krevņeva

Foto: Nora Krevņeva

Foto: Nora Krevņeva

Šo māla peli Petra veidoja četras dienas. „Taj vajadzēja nedaudz nožūt, pēc tam mēs to ielikām krāsnī. Taču tā ir ļoti smaga:  smagāka par manu kaķi un tēta portfeli”, ar noslēpumiem dalās Petra.

Foto: Nora Krevņeva

Kad ļoti gribas suni, bet vecāki neatļauj, tad to var izveidot pats...

Foto: Nora Krevņeva

Bet šis ir sveiciens Kuzjam un Murim! Mazo kaķēnu, kuru veidojis mazais skulptors, sauc Musis.

Foto: Nora Krevņeva

Draudzenes no meiteņu kluba Mežrozīte, entuziastiski apgleznojot flīzes. Pagalmā ir sarūsējuši dzelzbetona balsti. Viņām prātā ienākusi ideja tos atjaunot, apklājot ar flīzēm, ar ko tagad nodarbojas gan audzēkņi, gan viņu vecāki.

Foto: Nora Krevņeva

 „Šī gada 21. maijā būs Pārdaugavas svētki, kuru tēma ir „Pārdaugavas logi”. Un pedagogi izdomāja, kā to apspēlēt: uz logiem mēs izvietosim mūsu sejas. Pirmajā stāvā vitrāžas no mūsu pedagogu fotogrāfijām, augšējā – bērnu.”

Foto: Nora Krevņeva

Katram bērnam vismaz viens darbs ir izstādīts izstādē. Tā ir ļoti svarīga sajūta: kad no atšķirīgiem diegiem un lupatām, kastēm un pogām, māla gabaliņa vai tukšas pudeles pēc noteikta laika rodas zivis vai suņi, mājiņas vai gleznas ar ziediem. Viss, kas gatavots pašu rokām, ļoti iedvesmo nākotnes darbiem.

Foto: Nora Krevņeva

Izstādes kā pieaugušiem

Daudzas izstādes notiek Rīgas Skolēnu pilī. Tā ir centrālā vieta Rīgā, kur nonāk bērnu zīmējumi un amatniecības darbi. Ir iespējams aiziet uz izstādi un apmierināt savu mīlestību pret mākslu un rokdarbiem. Izstādes organizē gan bērnu apmācību vietā, bērnu un jauniešu centros, gan vispārējās izglītības iestādēs, un pat bērnu slimnīcā.

Pašlaik „Altona” foajē vērojama skolēnu darbu izstāde. Pat grūti noticēt, ka visas šīs vāzes, gleznas, maketus un rotājumus ir radījuši bērni, kuriem vēl nav pat septiņus gadus veci! Tieši šāda izstāde tuvākajā laikā tiks izveidota, izstādot darbus, kurus radījuši skolas vecuma bērni.

Starp citu, pulciņus var apmeklēt arī bērni ar kustību ierobežojumiem. Daudzi ierodas ar mammām, citi ar asistentiem. Pedagogi neatsaka strādāt ar mazajiem, zinot, cik svarīgi viņiem ir nodarboties ar mākslu un rokdarbiem.

Pa abiem krastiem

Mākslas pulciņi lielā daudzumā atrodami arī otrā Daugavas krastā. Un pat atsevišķos rajonos. Bērnu un jauniešu centrs "Mīlgrāvis atrodas Vecmīlgrāvī, ßijušajā proģimnāzijas ēkā, kuru 1908. gadā būvējis mecenāts Augusts Dombrovskis. Tagad ēka ir pilnībā restaurēta un priecē tās iedzīvotājus ne tikai ar skaistām telpām, bet arī ar interesantām nodarbībām. Ar zīmēšanu, amatniecību vai floristiku var nodarboties bērni, sākot no trīs gadu vecuma. Vecāki bērni līdzās šīm nodarībām var izmēģināt savus spēkus  šūšanā, stikla apstrādē, metāla vai kokapstrādē, grozu pīšanā, zīda apgleznošanā, ādas izstrādājumu veidošanā vai darbā ar keramiku un mālu.

Skolēnu darbi priecē acis Gaiļezera bērnu klīniskās slimnīcas telpas,kā arī ir izstādīti galerijās, vienā līmenī ar profesionāliem māksliniekiem.No 15. aprīļa līdz 15. augustam zīmēšanas pedagoes Ingrīdas Irbes skolēnu gleznas būs iespējams apskatīt Bibliotēkā Kalpaka bulvārī. Tāpat darbi izstādīti bibliotēkā Kultūras pilī "Ziemeļblāzma".

Foto: publicitātes

Savukārt ziemā kultūras pils Ziemeļblāzma telpās notika bērnu darbu izstāde, kurus pēc tam varēja iegādāties gadatirgū.

Foto: publicitātes

Centrāltirgus pārdevēji tirgojas ar dārzeņiem, bet šis jaunais puisis Vecrīgā pārdod suvenīrus.

Foto: publicitātes

 „Māla” vīrietis jau ir pārdevis ne vienu vien „zelta zivtiņu”.

Foto: publicitātes

Skārda kārbas viegli pārvērst par vāzēm.

Foto: publicitātes

Un neglīts koka klucis par... nē, ne par Pinokio, bet gan par kuģi.

Foto: publicitātes

Bērnus gaida…

Līdzās amatniecībai, visos centros iespējams nodarboties arī ar mūziku, dejām, fotografēšanu, var sadraudzēties ar tehniku. Radošais potenciāls ir katrā bērnā. Ir tikai jāatrod ceļš, kuru viņam būs ērti un patīkami veikt. Atliek tikai sākt!

INTEREŠU IZGLĪTĪBAS IESTĀDES

 • BJC „Altona”, Altonovas iela 6 Rīga, LV-1004, tālr./fakss 67612354, e-pasts bjcaltona@riga.lv, www.bjcaltona.lv
 • BJC „Bolderāja” Flotes iela 8 Rīga, LV-1016, tālr. 67435096, 67435095, e-pasts bjcbolderaja@riga.lv, www.bjcbolderaja.lv
 • BJC „Daugmale”, Jēkabpils iela 19A Rīga, LV-1003, tālr. 67229951, fakss 67211159, e-pasts bjcdaugmale@riga.lv, daugmale.rsdc.lv Filiāles: RSC „Ķengarags”, Maskavas 279/7, Aglonas 39 (sporta zāles), Strūgu 2 (zāles), Rīga
 • BJC „IK Auseklis”, Silciema iela 3 Rīga, LV-1024, tālr. 67818042, fakss 67514757, e-pasts bjcauseklis@riga.lv, www.ikauseklis.lv Filiāle: Mežciema iela 41, Rīga
 • BJC „Kurzeme”, Imantas iela 11A Rīga, LV-1067, tālr. 67105436, e-pasts bjckurzeme@riga.lv, www.bjc-kurzeme.lv
 • BJC „Laimīte”, Sarkandaugavas iela 24 Rīga, LV-1005, tālr. 67394663, 67392144, e-pasts bjclaimite@riga.lv, www.laimite.lv; Filiāle: RSC ,,Sarkandaugava”, tālr. 67394607
 • BJC „Mīlgrāvis”, Baltāsbaznīcas iela 14 Rīga, LV-1015, tālr. 67349473, fakss 67340659, e-pasts mjcmds@riga.lv, www.bjcmilgravis.lv/
 • BJC „Rīgas Skolēnu pils”, Krišjāņa Barona iela 99 Rīga, LV-1012, tālr.  27006021, fakss  67279205, e-pasts: bjcrsp@riga.lv, www.rsp.lv Filiāle: Rīgas Skolu muzejs, Rīgas Interešu izglītības metodiskais centrs
 • BJC „Zolitūde”, Ruses iela 13 Rīga, LV-1029, tālr./fakss 67404160, e-pasts bjczolitude@riga.lv, www.bjczolitude.lv
 • BJVIC „Rīgas Dabaszinību skola”, Ernestīnes iela 8A Rīga, LV-1046, tālr. 67617732, fakss 67624315, e-pasts: bjcrds@riga.lv, www.rds.lv
 • MJC „Praktiskās estētikas skola”, Burtnieku iela 34 Rīga, LV-1084, tālr. 67333073, fakss 67333553, e-pasts estets@riga.lv, www.estets.lv
 • Rīgas Jauno tehniķu centrs, Bauskas iela 88 Rīga, LV-1004, tālr.  67288381, fakss 67284987, e-pasts rjtc@riga.lv, www.rjtc.lv
 • TJN „Annas2”, Annas iela 2 Rīga, LV-1001, tālr. 67379387, fakss 67374093, e-pasts tjn@riga.lv, www.tjn.lv; Filiāle: Bērnu Zinātnes centrs „Tehnoannas pagrabi”, Aristīda Briāna iela 8, Rīga, LV-1001, tālr. 29433112, e-pasts: dace@pagrabi.lv, pagrabi.lv/
 • Pamatskolas „Rīdze” Interešu izglītības centrs, Krišjāņa Valdemāra iela 2, Rīga, LV-1010, tālr. 67848046, e-pasts: ridzeps@riga.lv, www.ridze.lv

MĀKSLAS IZGLĪTĪBAS IESTĀŽU ADRESES

 • Bolderājas Mūzikas un mākslas skola, Stūrmaņu iela 31 Rīga, LV-1016, tālr. 67434848, e-pasts bmms@riga.lv, www.bmms.lv
 • Māras Muižnieces Rīgas Mākslas skola, Ģertrūdes iela 36 Rīga, LV-1011, tālr./fakss 67217286, fakss 67217286, e-pasts mmrms@riga.lv, www.ars.lv
 • Pārdaugavas Mūzikas un mākslas skola, Graudu iela 59 Rīga, LV-1058, tālr. 67181040, 67181041, e-pasts pmms@riga.lv, www.pmms.lv