Lāčplēša dienā būs skatāma pirmizrāde dokumentālajai filmai par Latvijas valsts vienaudžiem

9. Novembris, 2018

Svētdien, 2018. gada 11. novembrī, plkst. 13.00 kinoteātra “Splendid Palace” lielajā zālē notiks dokumentālās filmas “100 gadi esības vējos” pirmizrāde. Filma iekļauta kā ārpuskonkursa pirmizrāde Nacionālās kino balvas "Lielais Kristaps" programmā.


Pirms filmas, plkst.12.30 paredzēta prese konference, tikšanās ar filmas varoņiem - Latvijas valsts vienaudžiem, kā arī ar filmas radošās grupas pārstāvjiem.

Dokumentālā filma “100 gadi esības vējos” ir pilsoniskā iniciatīva, kas veltīta Latvijas valsts lielajai jubilejai - valsts simtgadei.

Īstenojot filmas koncepciju, tika aktivizēta sabiedrības plaša līdzdalība valsts 100gades sagaidīšanā, katram iesaistītajam atceroties arī Latvijas stāsta nianses - gan no valsts sākuma gadiem, gan no dzīves modernajā šodienā. Latvijas ļaudis, daudzas nevalstiskās organizācijas, biedrības, novadu un pilsētu pašvaldības atbalstīja filmas tapšanu, ieteica idejas, palīdzēja ar filmēšanas grupas izmitināšanu, ar transportu - vārdu sakot, bija līdzdalīgi, veidojot stāstu par Latvijas valsts vienaudžiem.

Foto: publicitātes

Dokumentējot valsts vienaudžu dzīves stāstus, atklājas principi, kas ir laikmeta zīmes un rada tautas vēsturisko un sociālo atmiņu pirmās simtgades posmā.

Kopumā par 16 filmas varoņiem nofilmētā materiāla apjoms ir gandrīz 200 stundas.

Montāžas režisore Gunta Ikere: “Materiāla noskatīšanās, izvērtēšana, saskaņošana ar literāro scenāriju un montāža aizņēma gandrīz pusgadu. Sākotnēji iegrimu pārdomās - vai spēšu, bet, noskatoties visu materiālu mani uzrunāja un arī pārsteidza filmas varoņu spēja un mācēšana dzīvot laikam līdzi. Tie ir cilvēki ar lielu pašcieņu, ar prasmi būt vajadzīgiem, nemeklējot un nedomājot par slavu. Literārā scenārija uzstādījums ir realizējies - “gars un nots” ir iekšā. Būtībā tas ir aicinājums godāt katra cilvēka dzīves vērtību valsts attīstības kontekstā. Dokumentālās filmas varoņi ir unikāli Latvijas vēstures situācijā. Valsts vienaudži. Vienīgie. Mūsējie”.

Filma tapusi teju trīs gadu garumā.