Latvijas Nacionālais mākslas muzejs aicina uz izglītojošiem pasākumiem

10. Janvāris

Latvijas Nacionālais mākslas muzejs (LNMM) šīs nedēļas nogalē aicina interesentus uz diviem izglītojošiem pasākumiem. Piektdien, 10. janvārī, plkst. 18.00 LNMM ar lekciju „Aleksandra Beļcova glezno Latvijas kultūras personības: Austra Ozoliņa-Krauze, Marija Leiko, Anta Klints” uzstāsies mākslas vēsturniece, Latvijas Zinātņu akadēmijas goda doktore Edvarda Šmite. Savukārt svētdien, 12. janvārī, plkst. 12.00 LNMM aicina uz tikšanos Aijas Zariņas personālizstādē „Mosties, mosties reiz, svabadais gars” ar dzejnieku un tulkotāju Guntaru Godiņu, kurš iepazīstinās ar „Kalevalas” un „Kalevipoega” varoņiem skandināvu mitoloģijā.


Izstāde „Aleksandra Beļcova (1892–1981). Glezniecība. Grafika. Darbnīcas „Baltars” porcelāns”, kura vēl tikai līdz 12. janvārim ir skatāma Latvijas Nacionālajā mākslas muzejā, ir līdz šim lielākā retrospekcija, kas visaptveroši parāda spilgtas klasiskā modernisma mākslinieces daudzpusīgo radošo mantojumu.

A. Beļcovai veltītā izstāde liecina, cik liela nozīme mākslinieces mūža darbā bijusi portretam. Ar sevišķu interesi portretētas autorei tuvās radošās personības, starp tām – arī lekcijas virsrakstā pieminētās dāmas. Kopā ar mākslas vēsturnieci Dr.h.c.art. Edvardu Šmiti vēlreiz ieskatīsimies portretos, kas saistīti ar vairākiem spilgtiem notikumiem Latvijas 1920.–1930. gadu kultūrā, un, lai gūtu plašāku priekšstatu par gleznotājas modeļiem, tuvāk iepazīsimies ar rakstnieces un sabiedriskās darbinieces Austras Ozoliņas-Krauzes (13.12.1890–11.07.1941), aktrišu Marijas Leiko (14.08.1887–03.02.1938) un Antas Klints (01.10.1893–27.02.1970) dzīvesstāstiem.

Aleksandra Beļcova: Marija Leiko
Foto:

Aleksandra Beļcova: Austra Ozoliņa-Krauze
Foto:

Aleksandra Beļcova: Anta Klints
Foto:

Ieejas biļetes cena uz šo izstādi (pieaugušajiem – 3,50 EUR, skolēniem, studentiem, pensionāriem – 2,00 EUR). Gada biļetes īpašniekiem ieeja ir bez maksas. Tā kā lekcijā vietu skaits ierobežots, interesentus lūdz pieteikties iepriekš pa tālruni (+371) 67 324461 vai e-pastu ekskursijas@lnmm.lv

Svētdien, 12. janvārī, LNMM piedāvā dzejnieka, tulkotāja un atdzejotāja Guntara Godiņa lekciju „Kalevalas” un „Kalevipoega” varoņi skandināvu mitoloģijā” Tā notiks LNMM galvenajā ēkā / Kupola zāle (5. stāvā), kur iekārtota Aijas Zariņas personālizstāde „Mosties, mosties reiz, svabadais gars”, kas atspoguļo somu tautas eposa „Kalevala” un senislandiešu mitoloģisko un poētisko tekstu kopojuma „Eddas dziesmas” varoņu gaitas.

Lai arī eposs „Kalevala” Latvijā nav svešs, tomēr, šķiet, ka esam piemirsuši, par ko tas vēstī. Guntara Godiņa zināšanas igauņu un somu literatūrā ir labs palīgs, lai izprastu mākslinieces jaunāko darbu ideju.

Lekcijā tiks sniegts ieskats igauņu tautas eposa „Kalevdēls” („Kalevipoeg”) tēlos, kas sasaucas ar Aijas Zariņas izstādē izmantotā somu eposa „Kalevala” personāžiem. „Kalevdēls” ir mūsdienās visvairāk tulkotais igauņu valodā sarakstītais daiļdarbs, ko Guntars Godiņš atdzejojis gandrīz 90 gadus pēc tā pirmā tulkojuma iznākšanas latviešu valodā. „Kalevipoeg” notikumi un varoņi ir ļoti tuvi somu „Kalevalai”.

„Kalevala” līdzīgi mūsu dainām ir nāciju pašapziņas veidošanās procesa sastāvdaļa. Somu ārsts Eliass Lenrūts (Elias Lönnrot, 1802–1884) apkopoja tradicionālās somu un karēļu tautasdziesmas – rūnas, un visu savu dzīvi veltīja darbam pie eposa, kurā viņš episkā vēstījumā apvienoja simtiem lirisku dziesmu un buramo vārdu. 1835. gadā Eliass Lenrūts publicēja pirmo eposa izdevumu „Kalevala jeb Karēlijas vecās rūnas par somu tautas senajiem laikiem” un turpināja rūnu vākšanu, publicējot „Kalevalas” galējo tekstu 1849. gadā.

Savukārt Aija Zariņa savā izstādē pievērsusies skandināvu senajai dzīves ziņai un kosmoloģijai.

Aija Zariņa
Foto:

Aija Zariņa
Foto:

Aija Zariņa
Foto:

Ieejas biļetes cena pieaugušajiem – 3,00 EUR, studentiem, pensionāriem – 1,50 EUR, skolēniem – 0,50 EUR). Gada biļetes īpašniekiem ieeja ir bez maksas. Tā kā lekcijā vietu skaits ierobežots, interesentus lūdz pieteikties iepriekš pa tālruni (+371) 67 324461 vai e-pastu ekskursijas@lnmm.lv