Latvijas Nacionālajā bibliotēkā atklās izstādi “Gleznas Latvijai”. Ieeja bez maksas

5. Novembris, 2018

8. novembrī plkst. 16.00 Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) Konferenču centra vestibilā (-1. stāvā) notiks zviedru mākslinieka Janerika Johansona (Janeric Johansson, 1950) izstādes “Gleznas Latvijai” atklāšana.


J. Johansons 20. gs. 80. gadu beigās pievērsās Latvijas neatkarības atjaunošanas tēmai, radot vairākus mākslas darbus un instalācijas, kas vērsa Zviedrijas sabiedrības uzmanību par atbalsta un solidaritātes nepieciešamību starp Ziemeļu un Baltijas valstīm. Savu izpratni par to mākslinieks pauda darbu sērijā, kas veltīta Latvijai. Gan kā mākslinieks, gan kā pilsonis J. Johansons aktīvi iesaistījās baltiešu atbalstīšanā laikā, kad baltiešu centieniem izrauties no brūkošās padomju impērijas, bija svarīga izpratne ārvalstīs.

Brīvības un pašnoteikšanās tiesību tēma bija un ir aktuāla gan pirms simt gadiem, gan šodien. Citas valsts mākslinieka vēlme demonstrēt pasaulei Latvijas politisko situāciju ir apliecinājums tam, ka brīvība un valstiskums rūp arī aiz robežām. Šodienas aktīvās sadarbības starp Baltijas un Ziemeļu valstīm pamatā bija ideja un vēlme palīdzēt, ko J. Johansons noformulēja spēcīgi un simboliski mākslas valodā. J. Johansona mākslas darbi atgādina par drosmi un atbildību, indivīda iesaisti sabiedriskos un politiskos notikumos, izmantojot mākslinieka instrumentus, lai aizsargātu cēlu mērķi.

Foto: publicitātes

J. Johansona izstādes Latvijā notikušas trīs reizes: 1990. gadā galerijā “Jāņa sēta” un Liepājas Kultūras namā, 2001. gadā – Kongresu namā, atzīmējot 10 gadus kopš Latvijas neatkarības atgūšanas. Šoreiz mākslinieks atgriežas, līdzi vedot gan esošos, gan jaunus mākslas darbus kā veltījumu Latvijas valsts simtgadei.

Izstāde būs skatāma LNB no 9. novembra līdz 2019. gada 13. janvārim bibliotēkas darba laikā. Ieeja bez maksas.

Izstādi atbalsta Zviedrijas vēstniecība Latvijā, Latvijas Nacionālā bibliotēka un Dans Olofsons (Danir).