Latvijas simtgade un “Staro Rīga”: Maršruts tiem, pie kuriem draugi ir atbraukuši ciemos

15. Novembris, 2018

Pavisam drīz pilsētā tiks atzīmēta Latvijas simtgade. Svinīgo pasākumu programma ir iespaidīga, savukārt tradicionālais gaismas festivāls “Staro Rīga” šogad solās būt īpašs. Kā neapmulst un nepalaist garām pašu interesantāko? Rīga.lv piedāvā sešus ērtus svētku maršrutus 18. novembrim, kas izstrādāti visdažādākajām kompānijām.


Pieņemam, ka draugiem, kuri atbraukuši no tālienes, laiks jums ir ieplānots ar lielu rezervi. Piedāvājam sākt iepazīšanos ar latviešu kultūru jau 17. novembrī!

17. novembris

Dokumentālā kino maratons “Filmas ceļā uz brīvību” Rīgas Kultūras un tautas mākslas centrā “Mazā ģilde”. Ieeja bez maksas!

  • 13.00 Tālivaldis Margēvičs “Zigfrīds Anna Meierovics”. 2018.
  • 15.00 Kristians Luhaers “Septiņdesmitie. Spožums un posts”. 2017.
  • 17.00 Romualds Pipars “Vēsture aiz kadra. Kino”. 2018.

18. novembris

Tie, kuri mīl celties agri, var sākt 18. novembra svinības jau no plkst. 8.00. Pēc tam dodamies uz dievkalpojumu Doma baznīcā, bet pēc tam – uz koncertu “Būsim lieli līdzi Saulei!” Rīgas Kongresu namā. Pēc tam – ziedu nolikšanas ceremonija un Latvijas varoņiem veltīta izstāde. Tagad varam doties vērot gaismas festivālu.

  • 8.11–8.45 Brīvības laukumā un Dzegužkalnā noritēs Latvijas rīta ieskandināšana – programmā – karoga pacelšana, Latvijas himna un latviešu izpildītāju mūzika.
  • 9.00–10.00 Ekumeniskais dievkalpojums Rīgas Domā.
  • 2.00 Rīgas Kongresu namā. Koncerts “Būsim lieli līdzi Saulei!”
  • 12.45–13.30 Pie Brīvības pieminekļa. Ziedu nolikšanas ceremonija
  • 12.00–16.00 Rīgas Sv. Pētera baznīcā. Multimediāla izstāde “Latvijas varonis – no senatnes tagadnē”

Ap plkst. 16.00 sāk satumst, tāpēc šajā laikā jau var doties apskatīt gaismas festivālu. Lūk, kam aicinām pievērst uzmanību, ja pasākumus apmeklējat kopā ar pilsētas viesiem:

Objekts Nr. 22. Laimas pulkstenis (ceremonijas sākums plkst. 16.50)

Foto: publicitātes

Tieši pirms gada pulkstenis uzsāka atskaiti līdz Latvijas simtgadei, savukārt 18. novembrī tas iedegsies Latvijas karoga krāsās un ik pēc pusstundas garāmgājējus priecēs ar maestro Raimonda Paula melodijām. Plkst. 16.50 rīdzinieki un pilsētas viesi sapulcēsies, lai kopīgi sagaidītu Latvijas simtgadi.

Objekts Nr. 26. Interaktīvs objekts “#izlīdziVītolam”

Foto: publicitātes

Par godu Latvijas simtgadei Jāzepa Vītola darbs “Gaismas pils” skanēs jo īpaši bieži, tāpēc Vidzemes Augstskolas radošā komanda bija nobažījušies, vai skaņdarba autors, valmierietis – Jāzeps Vītols nav noguris no tik biežas diriģēšanas, tālab piedāvā tam izlīdzēt. #izlīdziVītolam ir virtuālās un papildinātās realitātes aktivitāte, kas ļauj ikvienam interesentam teleportēties no Rīgas uz Valmieru un nonākt gluži īsta kora priekšā, lai diriģētu skaņdarbu “Gaismas Pils”.

Kur? 11. novembra krastmala 29, Valmieras pārstāvniecība Rīgā

Objekts Nr. 32. Vides mākslas instalācija “Latvijas kaleidoskops”

Foto: publicitātes

Radošais paviljons pašā pilsētas sirdī – Vērmanes dārzā. Paviljons apvieno arhitektūru, zinātni, gaismas un skaņas instalāciju.

Kur? Vērmanes dārzs.

Objekts Nr. 35. 3D piedzīvojums “Rīgas metro”

Foto: publicitātes

Kas gan ir teicis, ka Rīgā nav metro? “Rīgas metro” ir interaktīvs piedzīvojums – 3D pieredze, kas nojauc smalko robežu starp iedomu pasauli un realitāti. Šajā gadījumā fantāzija, ko radījis cilvēka prāts, ir tik spilgta, ka to var redzēt savām acīm! Tā pastāv tikmēr, kamēr to novēro, jo, uz mirkli novēršoties, tā var pazust.

Kur? Pagalms Bruņinieku ielā 2

Objekts Nr. 24. Videoprojekcija “Annas stāsts”

Foto: publicitātes

Šis ir kādas Latvietes stāsts, kas ir balstīts uz patiesiem notikumiem.

Anna ir piedzīvojusi trīs laika posmus: pirmo brīvās Latvijas laiku, padomju laiku un mūsdienu brīvās Latvijas laiku. Anna ir 98 gadus veca un ir apņēmības pilna sagaidīt savu simtgadi. Viņas stāstos iezīmējas Latviešu spītīgums, izdzīvotāju gēns, milzīgais spēks un mīlestība pret saviem tuvākajiem un Latvijas valsti. “Milzīgā mīlestība ir arī bijusi tā, kas ir ļāvusi tik ilgi nodzīvot,” smejot atbild Anna.

Vieglums, kā viņa runā par sāpīgām tēmām, ir kļuvis par iedvesmas avotu ekspozīcijai “Annas stāsts”. Projektā kombinēti mūsdienu mākslinieciskās izteiksmes līdzekļi un tehnoloģijas

Kur? Skārņu iela 10, Dekoratīvās mākslas un dizaina muzeja fasāde

Objekts Nr. 30. Videoprojekcija uz vēdekļveida ūdens ekrāna “Lāčplēša atgriešanās”

Foto: publicitātes

Iepazīšanās ar Latvijas galveno varoni valsts simtgades jubilejas dienā viesiem no ārvalstīm ir obligāta. Šodien, 130 gadus pēc leģendārā A.Pumpura eposa “Lāčplēsis”izdošanas (1888), varoņteika ir aktuāla kā vēl nekad. “Staro Rīga” īpašo svētku ietvaros mūsdienīgā, episkā veidā tiek vizualizēts tautas eposa turpinājums.

Kur? Raiņa bulvāris 23, Rīgas kanāls iepretī Latvijas Mūzikas Akadēmijai

Savukārt plkst. 21.00 pulcējamies krastmalā uz svētku salūtu!

21.02–21.20  Gaismas uzvedums “Saules mūžs”

Foto: publicitātes

Kur? 11. novembra krastmala

Pēc uguņošanas svētki turpinās! Tagad varat baudīt pilsētas naktsdzīvi un doties uz vietējiem klubiem:

22.00-5.00 Simtgades klubu nakts

sīkāk: lv100.lv/programma/kalendars/simtgades-klubu-nakts-2018/

Bet tie, kuri dod priekšroku klasiskajai mūzikai, vakaru var noslēgt ar kamermūzikas koncertu kādā no pilsētas baznīcām vai koncertzālēm:

Rīgas Doms, Rīgas Sv. Pētera baznīca, Rīgas Anglikāņu Svētā Pestītāja baznīca, mākslas muzejs “Rīgas birža”, Lielā ģilde, Mazā ģilde, Zirgu ielas koncertzāle, un citur.

Bezmaksas ielūgumus var saņemt visās koncertu norises vietās pirms koncertu sākuma. Vietu skaits ierobežots.