Margarita: “Pats grūtākais lielā ģimenē ir atrast laiku visam"

13. Maijs, 2017

 Margaritas ģimenē aug divas burvīgas meitenītes (11 gadus vecā Kamilla un 7 gadus vecā Īrisa) un divi drosmīgi puikas (4 gadus vecais Daņila un tikai pusotru gadu vecais Denijs).  Viņa pastāsta, kā lielā ģimenē atrast laiku katram bērnam, iemācīt no mazotnes bērnam spēlēt trompeti un to, vai daudzbērnu māmiņām kaut nedaudz izdodas atpūsties.


“Pirmo reizi par mammu kļuvu tikai 27 gadu vecumā. Bet tieši būt mammai man ļoti iepatikās, jo viņi visi burtiski lido un lido pie manis, dzimst un dzimst,” smejas daudzbērnu mamma.

Margarita atceras, ka, kad dzima pirmā meita, šķita, ka viss ir apgriezies kājām gaisā. Nebija viegli pārveidot dzīvi sev un sākt dzīvot ģimenes dēļ… “Bet jau no bērnības sapņos es iztēlojos sevi (tāpat kā, droši vien, lielākā daļa meiteņu) kā ideālu mammu un uzņēmos mātes lomu ļoti atbildīgi – sākumā ar vīru gājām uz grūtnieču kursiem, pēc tam pētīju mazuļu barošanas jautājumus un kļuvu par barošanas ar krūti konsultanti – jo nekas labāks par procesu, kuru ir izdomājusi dabu, pagaidām vēl nav radīts. Tāpat daudz pētīju mazuļu psiholoģiju, dažādus viņu audzināšanas sīkumus, kā izvairīties no bērnu sodīšanas, un kā visiem sadzīvot draudzīgi un ar mīlestību,” dalās Margarita.

Foto: No personīgā arhīva

Pēc izglītības Margarita ir šuvēja, reiz arī sākusi strādāt šajā jomā, bet ģimene prasīja savu – rūpes par bērniem un vīru aizņēmušas visu brīvo laiku. “Un adatu rokās es atkal ņemu tikai tāpēc, lai ātri kaut ko uzšūtu bērniem vai parādītu vecākajai meitai, kā pareizi kaut ko uzšūt,” viņa ironizē.

“Taču ar laiku es “atklāju sevi” dārza darbos. Mums ir savs zemes gabals ārpus pilsētas un man ļoti patīk kaut ko sēt, stādīt, skatīties, kā viss aug, zied, nes augļus, un katrs augs kaut nedaudz izrotā mūsu mazo pasaulīti. Cenšos, lai ar to aizrautos arī bērni, parasti pavasarī  vecākajiem bērniem piešķiru pa dobei un viņi uzņemas atbildību – aplej, izravē, iestāda to, ko paši ir izvēlējušies. Gadās, ka līdz vasaras vidum viņu entuziasms pazūd un par dobēm nākas parūpēties man,” saka jaunā sieviete.

Foto: No personīgā arhīva

Tagad, pēc Margaritas vārdiem, bērni ir pavisam citādi. Viņa pati ilgi varēja rušināties pa zemi, bet viņas meitām nepietiek pacietības. Jaunākie – puikas parasti aplej visu pēc kārtas “Bez žēlastības un sirdsapziņas pārmetumiem,” saka Margarita.

“Manām meitenēm patīk gatavot, palīdz man saimniecībā, bet ar tādu cilvēku daudzumu ģimenē tas nav mazsvarīgi! Meiteņu darbs ir tikt galā ar trauku mazgāšanu, slaucīšanu un visa nolikšana pa vietām, viņām jātīra putekļi, reizēm jāpieskata jaunākie un jāpagatavo kaut kas vienkāršs. Brīvdienās kārto savu istabu - tiesa, ar to ir grūti, jo mums ir īsta konfrontācija – viņām nepatīk tas, ka uzkopšana prasa tik ilgu laiku, strīdas viens ar otru, kas lietas ir izmētājis visvairāk, staigā kā “miegainas mušas”, bet, kad beidzot viss ir pabeigts, es saku “Malači! Tagad atpūtieties!” – tad viņi priecīgi atkal izmētā lietas, rotaļlietas, un pēc stundas istaba atkal izskatās tāpat, kā pirms uzkopšanas,” par ģimenes ikdienu stāsta Margarita.

Foto: No personīgā arhīva

Foto: No personīgā arhīva

Pašlaik abas Margaritas vecākās meitas mācās vienā no Rīgas skolām, viens dēls apmeklē bērnudārzu, bet pats jaunākais pagaidām gaida uzaicinājumu uz mazuļu grupiņu. Bez vispārizglītojošās skolas Kamilla apmeklē arī mākslas skolu un abas meitenes dzied korī.

Foto: No personīgā arhīva

Foto: No personīgā arhīva

“Zēni mums pagaidām ne ar ko nav aizņemti, bet aktīvi meklēju Daņilam kaut ko sportisku – viņš ir zēns ar neizmērojamu enerģiju un viņš noteikti ir jāsūta ar kaut ko nodarboties! Ar tik jautru komandu ir viegli izdegt finansiālā ziņā, bet galvaspilsētā, par laimi, ar to ir vieglāk – ļoti daudz pulciņu līdzfinansē Rīgas dome, bet daudzbērnu ģimenēm arī ēdināšana bērnudārzos tagad ir bezmaksas. Savukārt ar ikdienas tēriņiem nevar palīdzēt neviens, ar vīru esam kā vāveres ritenī, reizēm palīdz vecmāmiņas – kā visus no rītiem izvadāt, pēc tam savākt, aizvest, kur nepieciešams, bet pēc tam atkal aizbraukt pakaļ vakarā, tad draudzīgi izpildīt mājasdarbus un… atpūsties! Un pēc iespējas agrāk doties pie miera. Nu, tas pēdējais punkts neizdodas gandrīz nekad. Bet mēs nepadodamies. Kādreiz mums noteikti izdosies!” uz šādas pozitīvas nots savu stāstu noslēdz Margarita.