Mežaparkā – neparasts trīsdimensiju zīmējumu festivāls

6. Jūnijs, 2019

Trīs dienas Mežaparkā valda pasaku pasaule, jo uz asfalta netālu no Jaunlaulāto kalniņa uzradušies neparasti lielformāta fantastisku varoņu attēli, – tā sācies otrais starptautiskais trīsdimensiju mākslas festivāls “Rīgas ilūzijas”, kas norisinās no 5. līdz 8. jūnijam ar SIA “Rīgas meži” atbalstu. Festivāla pēdējā dienā apmeklētāji varēs vērot arī cirka šovu un balsot par darbiem, kas būs iepatikušies visvairāk.


 “Tur dīvu zvēru tekās tumšās kā biedu zīmes pēdas blāv…”

Ievērojamā dzejnieka Aleksandra Puškina dzejas rindas ļoti labi atspoguļo festivāla būtību – Mežaparka takās ne tikai parādās neparasti dzīvnieki, bet, ja jūs uz tiem raugāties caur fotokameras vai tālruņa objektīvu vai pat caur palielināmo stiklu, tie, šķiet, kļūst telpiski un atdzīvojas.

Foto:

Šāda veida festivāls Rīgā pirmoreiz notika 2016. gadā, un toreiz tas iemantoja lielu popularitāti – “Rīgas ilūzijas” vasaras laikā apmeklēja aptuveni 200 000 cilvēku.

Foto:

Pirms diviem gadiem festivālā bija 12 dalībnieki, bet šogad – jau 15 mākslinieki no 11 valstīm. Rīgā ieradušies labākie sava amata meistari, jo, kā atzina organizatori, ir daudz mākslinieku, kas apglezno sienas, bet zīmējumus uz asfalta rada tikai daži. Pasaulē – ne vairāk kā 50 autoru. Tie, kas šajās trīs dienās plāno apmeklēt Mežaparku, savām acīm varēs redzēt, kā uz asfalta tiek veidoti lielformāta 3D darbi, parunāties ar darbu autoriem un, protams, uzņemat unikālas fotogrāfijas piemiņai.

Foto:

Trīsdimensiju māksla kļūst arvien populārāka visā pasaulē

Šī māksla tiek radīta, izmantojot lielformāta optiskās ilūzijas. Ja aplūko attēlu no konkrēta punkta, rodas sajūtu, ka zīmējumā redzamais ir dzīvs, to var aptaustīt un aptvert, tur var apsēsties vai pastāvēt. Nostājoties konkrētā punktā, cilvēks kļūst par zīmējumā attēlotā notikuma dalībnieku. “Atdzīvojušos objektu” fotogrāfijas ir ļoti populāras sociālajos tīklos.

Foto:

Šāds festivāls ir vienīgais Baltijas valstīs. Tā apmeklētājiem būs iespējas iepazīties ar māksliniekiem daudzu starptautisku konkursu laureātiem no Latvijas, Lietuvas, Igaunijas, Nīderlandes, Meksikas, Spānijas, Argentīnas, Itālijas, Vācijas un Ukrainas.

Foto: Riga.lv

Autori savus darbus uz asfalta rada no agra rīta līdz vēlām vakara stundām

Tāpēc ikvienam būs iespēja uzrunāt viņus un uzzināt, kā viņi zīmē savus šedevrus. Pasākuma kulminācija būs svētku šovs 8. jūnijā no plkst. 13.00 līdz 16.00, kurā piedalīsies cirka trupa no Francijas un kur būs sarūpēti neparasti pārsteigumi festivāla viesiem. Festivāla apmeklējums ir bez maksas.

Foto:

Ja plānojat apmeklēt festivālu 8. jūnijā, tad neaizmirstiet arī nobalsot par darbu, kurš jums iepaticies visvairāk. Blakus Jaunlaulāto kalniņam ir izvietotas īpašas balsošanas kastes. Šogad papildus skatītāju un citām simpātiju balvām būs arī atsevišķa bērnu simpātiju balva.

Foto: Riga.lv

Tie, kuriem nebūs laika papriecāties par zīmējumiem šajās dienās vai kuriem nepatīk pūlis, to varēs darīt visu vasaru. Ir festivāli, kuros darbi tiek zīmēti ar krītiņiem un nomazgājas jau ar pirmo lietu. Rīgas festivāla dalībnieki zīmējumus veido ar ūdensizturīgām, bet dabai draudzīgām fasādes krāsām, kuras neietekmē lietus iedarbība, tām nekaitē arī velosipēdu un automašīnu riepas, kā arī parka apmeklētāju pastaigas pa zīmējumiem.

Pirmie autori – divi mākslinieki no Sanktpēterburgas

“Rīgas mežu” vadītājs Aivars Tauriņš uzsvēra, ka reālu esošu figūru izmantošana, kas kļūst par zīmējuma elementu, ir patiess izaicinājums māksliniekiem. Pēc viņa teiktā, festivāls ar katru gadu kļūst interesantāks un parādās jaunas idejas. Viņš īpaši pateicās Pēterburgas māksliniekiem Viktoram Puzinam un Marijai Kudaševai, kuri bija pirmie no māksliniekiem, kas atsaucās festivāla organizēšanas idejai. Šogad autori ierosināja ieviest inovāciju – integrēt darbos atsevišķus elementus. Piemēram, Rīga.lv žurnālists kļuva par līdzautoru rozā 3D kvadrāta izveidē, kas papildināja pelēko kubu.

Foto: Riga.lv

Festivālā piedalīsies arī Latvijas pārstāvis – Ritums Ivanovs. “Es izmantošu pagājušā gada zīmēšanas tehniku, bet paspēlēšos ar toņiem, izmēģināšu jaunus akcentus. Un šogad man zīmēt palīdzēs dēls,” pastāstīja autors.

Foto: Riga.lv

Ar dažiem milzīgo 3D gleznu radīšanas noslēpumiem ar mums padalījās Marija Kudaševa.

Foto: Riga.lv

- Cik gadus jūs jau nodarbojaties ar zīmējumiem dabā? Vai to ir iespējams kaut kur īpaši mācīties?

- Jau apmēram sešus gadus. To nekur nemāca – ne universitātēs, ne pulciņos. Mēs daudz braukājam pa dažādiem festivāliem dažādās valstīs, izbaudām atmosfēru, katru gadu cenšamies izmēģināt kaut ko jaunu, lai attīstītu optisko mākslu, lai padarītu zīmējumus interesantākus.

- Kas tiks attēlots jūsu zīmējumā?

- Es ļoti mīlu dabu, tāpēc tā ieņem būtisku vietu arī manos darbos. Mežaparks ir tieši tam piemērota vieta. Daba ir tas, kas baro mūsu sirdi un mūsu domas. Kamēr ir dzīvi koki un citi augi, tikmēr dzīvi esam arī mēs. Es vēlos ar zīmējumiem iedvesmot cilvēkus kaut kam svarīgam. Es zīmēšu milzīgu zīmējumu, 17 reiz 4 metri. Es nezinu, vai paspēšu, bet nolēmu riskēt. Labi, ka manis izvēlētais stils ļauj zīmēt ātri.

Foto:

- Kā tiek panākts brīnums, ka objektīvā zīmējumi kļūst trīsdimensionāli?

- Šeit nav noslēpuma, tas ir fizikas likums, ko izmantoja jau  15. un 16. gadsimtā. Lūk, jūs zīmējat kubu, tas ir garens, no cita skatu leņķa tā forma it kā izkropļojas. Šeit nav nekāda noslēpuma. Mēs zīmējam ar parastajām fasādes krāsām. Starp citu, tas ļoti interesē bērniem, viņiem ir atšķirīgs skatu leņķis, viņi uztver attēlus citādi. Galu galā, mēs zīmējam no pieauguša cilvēka pozīcijām. Tāpēc reizēm bērnu, lai viņš redzētu attēlu kopumā, ir nepieciešams paņemt klēpī. Bet mēs jau domājam par īpašiem 3D zīmējumiem bērniem.

Foto: Riga.lv

- Vai jūs kā māksliniece bieži pievēršat uzmanību fasādēm, ielām, domājot, kā jūs varētu tos papildināt ar zīmējumiem?

- Protams! Dažreiz es eju un domāju, ka, lūk, šeit labi iederētos kāds labs mākslas objekts. Jums ir daudz skaistu fasāžu un jau ir mākslas objekti. Sanktpēterburgā tikai tagad tika atcelts fasāžu apzīmēšanas aizliegums, parādās mākslas objekti, bet šādi festivāli tur nenotiek. 2011. gadā tika veikts eksperiments, bet tas netika turpināts. Starp citu, mēs zīmējumus neatkārtojam. Katram festivālam mēs radām savu.

Kā atrast festivāla norises vietu?

Šim nolūkam organizatori ir sagatavojuši īpašu karti. Mākslas priekšmeti atrodas Mežaparka alejā, kas iet no Jaunlaulāto kalniņa. Taku malās ir norādes, kā nokļūt festivālā.

Foto: Riga.lv

Foto: Riga.lv

Kas ir paredzēts festivāla programmā?

No 5. līdz 8. jūnijam mākslinieki gleznos savus darbus Mežaparka teritorijā (aleja, kas ved no Jaunlaulāto kalniņa uz Ķīšezera krastu).

8. jūnijā no pulksten 13.00 līdz 16.00 būs festivāla “Rīgas ilūzijas” noslēguma pasākums: zīmējumu atklāšana, balsošana par mīļākajiem darbiem, mākslinieku apbalvošana, radošās darbnīcas, teatralizēts uzvedums – cirka studijas “International Show Parade” no Francijas priekšnesums “White World” (“Baltā pasaule”).

Foto: