Naktī uz 17. jūliju gaidāms mēness aptumsums. Vai to varēs redzēt arī rīdzinieki?

16. Jūlijs, 2019

Naktī no 16. uz 17. jūliju Latvijā būs vērojams daļējs Mēness aptumsums. Par to informē Latvijas Astronomijas biedrības speciālisti.


Mēness aptumsums pasaulē ir vērojams vidēji divas - trīs reizes gadā, taču ne visus no tiem ir iespējams novērot Eiropā. Taču aptumsums šonakt būs redzams arī Latvijas iedzīvotājiem - protams, ja vien netraucēs mākoņi un lietus. Aptumsuma sākumā Mēness ieies daļējā Zemes ēnā, pēc tam aptuveni plkst. 23.02 sāksies daļējs aptumsums, kas turpināsies līdz diviem naktī. Šajā laikā labi būs redzams Mēness kreisās puses aptumsums, to sāks segt Zemes ēna.

Maksimālā aptumsuma fāze būs vērojama 17. jūlija plkst. 0.31 naktī, šajā laikā 65% no Mēness diska pilnībā segs mūsu planētas ēna un Mēness būs vissārtākais. Aptumsums beigsies plkst. 3.18 - Mēness pilnībā izies no ēnas.

Lai redzētu Mēness aptumsumu, īpaša tehnika nav nepieciešama. Mēnesi var vērot ar neapbruņotu aci. Vienīgais šīs parādības novērošanas nosacījums ir skaidras debesis un piemērota vieta - novērot aptumsumu var jūras krastā vai atklātā vietā, kurā dienvidaustrumu pusē debesis neaizklāj ēkas vai koki. Tas būs pēdējais būtiskais Mēness aptumsums sešu gadu laikā, kas būs vērojams no Austrumeiropas teritorijas. Nākamreiz Latvijas iedzīvotāji Mēness aptumsumu varēs vērot 2023. gada 28. oktobrī, taču šī aptumsuma laikā Zemes ēna segs vien pavisam nelielu Mēness diska daļu.