Narkologa padomi pirms Līgo svētkiem: reibumu samazina tikai kārtīgs miegs!

21. Jūnijs, 2019

Jāņi ir svētki, kuros reti iztiek bez alus, bet reizēm cilvēki lieto arī stiprākus dzērienus. Sliktākais, kas var notikt: stipri iereibis cilvēks, kas nav spējis novērtēt savu stāvokli, sēžas pie stūres. Jo, kā rāda Ceļu satiksmes drošības direkcijas (CSDD) nesen veiktā aptauja, daudzi latvieši vēl aizvien uzskata, ka sports, kārtīgas brokastis vai duša samazina reibumu. Bet tā nav. Narkoloģe Ilze Maksima atgādina eelementārus drošībus noteikumus par pārvietošanos uz ceļa pēc ballītes.


Vienāds daudzums alkohola katru ietekmē citādāk

Mēs katrs esam atšķirīgs, tādēļ arī alkohols katru cilvēku ietekmē savādāk. Tā iedarbība var atšķirties gan pēc dzimuma, vecuma un svara, gan arī pēc tā, kas ir darīts (vai gluži pretēji – nedarīts) pirms ballītes. Piemēram, cik fiziski vai garīgi smaga ir bijusi darba diena, vai pirms tam ir sportots, vai ir bijusi atpūta, laba maltīte un lietots pietiekami daudz šķidruma, u.tml. Savukārt alkohola mazināšana asinīs visiem notiek vienādā ātrumā - aptuveni 0.12-0.15 promiles stundā.

Duša var palīdzēt justies labāk, bet tā nemazina alkohola līmeni asinīs

Skatoties uz aptaujas datiem, redzam, ka iedzīvotāju izpratne ilgtermiņā uzlabojas. Piemēram, ja 2010. gadā 30% autovadītāju ticēja, ka kārtīgi paēdot var samazināt alkohola līmeni, tad šogad šādi domā uz pusi mazāk cilvēku (14%). Tomēr arī tas ir pietiekami liels skaitlis.

Ne pirts, ne stipra kafija, ne kaut kāda cita veida rīcība alkohola izvadīšanu no organisma nepaātrina. Te ir vajadzīgs laiks un tas daudzā ziņā ir atkarīgs no cilvēka fizioloģijas.

Jebkāda veida vielas radīto ietekmi uz organismu visefektīvāk mazināt var miegs. Un tāpēc ir svarīgi, lai miegs būtu ilgs un kvalitatīvs, lai alkohols ķermenī paspētu noārdīties, lai atjaunotos smadzeņu darbības un koncentrēšanās spējas un lai cilvēks varēti droši sēsties pie auto stūres.

Jau pirms svinībām apdomā, kas Tev jādara rīt

Internetā ir plaši pieejami kalkulatori, kuros var ievadīt izdzerto alkohola daudzumu, cilvēka svaru, u.c. parametrus pēc kuriem tiek aprēķināts, kad varēs sēsties pie auto stūres. Vienlaikus eksistē arī mērierīces jeb tā sauktie alkometri, kuri uzrāda promiļu daudzumu asinīs. Bet vispieejamākais “rīks” ir katra paša saprāts. Mans aicinājums katram ir jau sākotnēji pirms svinībām izvērtēt – kad man būs jāsēžas pie auto stūres un cik es varu atļauties izdzert.

Adekvāts miegs cilvēkam skaitās no sešām līdz astoņām stundām, bet pats minimums ir piecas stundas. Pāris stundas miega nekādi nevar sniegt cilvēkam “restartu”. Bet, ja ir izdzerts daudz, tad, pat izguļot deviņas vai desmit stundas, reibums nebūs atkāpies.

Rīta mundrums mēdz būt mānīgs

Bieži vien gadās, ka pēc kārtīgas ballītes cilvēks pamostas gana mundrs. Bet šīs sajūtas var būt mānīgas un īslaicīgas, jo pēc brīža nogurušās smadzenes vairs nespēj pildīt savu funkciju.

Ir atšķirība starp īslaicīgu uzmanības testu, kur nepieciešama tikai dažu sekunžu koncentrēšanās, no ilgstošas un nogurdinošas braukšanas pie auto stūres. Braucot pēc ballītes, smadzenes ātri signalizēs, ka ir pārgurušas, un tas ietekmēs darbības precizitāti un reakcijas ātrumu. Līdz ar to vienīgais veids, kā parūpēties, lai neapdraudētu sevi un citus, ir pārliecināties, ka reibums ir izgulēts.

Aicinātu prātā paturēt trīs punktu sarakstu, pēc kura varam sevi kontrolēt: 1) skaitīt izdzertās alkohola devas, ja ir iespēja, pārbaudīt sevi ar alkometru. 2) skaitīt cik ir miega stundas 3) meklēt alternatīvas kā nokļūt mājās, jo neviena situācija nav tik svarīga, lai sēstos pie stūres reibumā un nogurušam.

Lai Jums droši Līgo svētki!