Par ko stāsta Rīgas piemiņas plāksnes?

18. Jūlijs, 2017

Interesants ekskursijas maršruts būs pastaiga pa Rīgas vietām, kur uzstādītas dažādas piemiņas plāksnes. Šāda ekskursija sagādātu daudzus jaunatklājumus ne tikai Rīgas viesiem, bet arī pašiem pilsētniekiem. 


Droši vien daudzi būs pārsteigti uzzināt, ka mūsu pilsēta glabā piemiņas zīmi Rīgas pirmajam gaisa kuģotājam, kurš pacēlās debesīs tālajā 1804. gadā. Un cik daudzi būs redzējuši piemiņas plāksni 14. gadsimtā atvērtajai aptiekai, kas bija pirmā aptieka visā tagadējā Baltijas teritorijā? Vai arī pratīs pateikt, kur meklēt plāksnīti, kas atzīmē pirmā kinoseansa izrādīšanas vietu 1896. gada 28. maijā?

Jau kopš viduslaikiem

Daži apgalvo, ka piemiņas plāksnes ir padomju varas izgudrojums, kas pilsētā parādījās vien 1919. gadā. Tās nu gan ir pilnīgas muļķības! Uz ēku sienām iemūžināt atmiņas par zīmīgiem cilvēkiem un notikumiem Rīgā sāka jau viduslaikos – par piemiņu karaliskā liceja atklāšanai Mazajā Pils ielā un lai atgādinātu par plūdiem Doma laukumā. Bet 19. gadsimta 60. gados Herdera laukumā tika piestiprināta piemiņas plāksne pie ēkas, kurā bija dzīvojis šis izcilais vācu apgaismības pārstāvis.

Padomju laikā uzstādīja daudz plāksnīšu, kas bija saistītas ar revolūcijas notikumiem un boļševiku pagrīdes tipogrāfijām. Pēdējos gados arvien vairāk plākšņu atzīmē prominentas personības. Starp tām ir arī slavenības, kas Rīgā uzturējušies diezgan īslaicīgi, taču vairums ir dzimuši Latvijā.

Skatuves mākslinieki

Piemiņas plāksne baleta zvaigznei Mārim Liepam atrodas Kalnciema ielā, pie Rīgas Horeogrāfijas vidusskolas ēkas – šeit baletdejotājs mācījās laikā no 1946. līdz 1953. gadam.   

Foto: Riga.lv

Avotu ielā 4 (tuvāk Marijas ielai) ir iemūžināta izcilā satīriķa Arkādija Raikina piemiņa. Šajā namā 1911. gadā skatuves mākslinieks nāca pasaulē, taču 1917. gadā, kad Rīgai tuvojās Pirmā pasaules kara fronte, viņš kopā ar vecākiem pilsētu pameta.

Foto: Riga.lv

Vīlandes ielā 4 ir uzstādīta piemiņas plāksne Jeļenai Tangijevai-Birzniecei – emigrantei no Pēterburgas, kura 1920. gadā pārcēlās uz Rīgu un šeit sniedza lielu ieguldījumu Latvijas baleta attīstībā. Kā apgalvo Mihails Barišņikovs, tieši Tangijevai-Birzniecei viņš ir parādā milzu pateicību par to, ka ir kļuvis par baleta zvaigzni.

Foto: Riga.lv

Pie Rīgas cirka ēkas atrodas skaista piemiņas plāksne, kas godina Gunāru Katkeviču – gaisa akrobātu un ilggadēju cirka direktoru. Viņu par savu draugu dēvēja arī slavenais aktieris un cirka mākslinieks Jurijs Ņikuļins. 

Foto: Riga.lv

Bet Vīlandes iela 1 glabā izcilā latviešu operas lielmeistara Marisa Vētras piemiņu.

Foto: Riga.lv

Arhitekti

Pēdējā laikā pilsētā ir parādījušās daudzas piemiņas plāksnes, kas veltītas arhitektiem. Lūk, tikai dažas no tām: Vāgnera ielā (pie Kaļķu ielas) atrodama piemiņas plāksne viduslaiku Rīgas pilsētas būvmeistaram Kristofam Hāberlandam, bet Pils iela 9 atzīmē arhitektu Vilhelmu Bokslafu. Viņš radījis daudz izcilu arhitektūras objektu gan Rīgā, gan citās Latvijas vietās, taču starp pašiem zināmākajiem šī arhitekta sniegumiem noteikti ierindojas Latvijas Mākslas akadēmija.

Foto: Riga.lv

Alberta ielā 4 atrodas piemiņas plāksne Rīgas jūgendstila tēvam un interesantāko šī stila ēku autoram Mihailam Eizenšteinam.

Foto: Riga.lv

Bet ar piemiņas plāksni Brīvības ielā 34 tiek godināts Jānis Baumanis – arhitekts, kurš projektējis desmitiem ēku pilsētas centrā, Bulvāru loka apkaimē, starp kurām atradīsiet arī tagadējo Francijas vēstniecības ēku.

Foto: Riga.lv

Humānisti

Plāksnēs iemūžinātas ir arī atmiņas par tiem rīdziniekiem, kas kara gados glāba ebrejus. Firsa Sadovņikova ielā ir uzstādīta piemiņas plāksne Žanim Lipkem, kurš no Rīgas geto izveda apmēram 50 cilvēku, savukārt Vecrīgā, Peldu ielā 15, tiek godināta Alma Pole – sētniece, kas pie sevis slēpa cilvēkus, kurus Hitlera vara grasījās iznīcināt.

Foto: Riga.lv

Foto: Riga.lv

Komponisti

Starp slavenībām, kuras Rīgā bijušas ciemiņu statusā, ir īpaši daudz komponistu. Daži no tiem Rīgā ne tikai uzstājušies ar koncertiem, bet arī strādājuši. Piemēram, Vāgnera ielā 4, kur reiz atradās Pilsētas teātris, ir uzstādīta piemiņas plāksne Rihardam Vāgneram. Izcilais komponists laikā no 1837. līdz 1839. gadam šajā teātrī strādāja par režisoru. Minētajā namā ir uzstājušies arī Ferencs Lists (1842. gadā) un Hektors Berliozs (1847. gadā).

Foto: Riga.lv

2013. gadā Tērbatas ielā 50 tika atklāta piemiņas plāksne Oskaram Strokam, atgādinot, ka šajā ēkā no 1945. līdz 1975. gadam ir dzīvojis tango karalis. Par tikšanās reizēm ar komponistu, kas norisinājās šajā namā, man ir stāstījis viņa draugs rīdzinieks Vladimirs Volkovs.

Foto: Riga.lv

Kinorežisori

Mēs varam lepoties ar to, ka no mūsu pilsētas ir nācis kinorežisors ar visā pasaulē slavenu vārdu – Sergejs Eizenšteins. Viņš ir dzimis un audzis namā, kas atrodas K. Valdemāra ielā 6, par ko liecina arī tur uzstādītā piemiņas plāksne.

Foto: Riga.lv

Rakstnieki, dzejnieki un folkloristi

Lāčplēša ielā (pie krustojuma ar Marijas ielu) atrodas piemiņas plāksne Aleksandram Čakam. Rīgas ielu apdziedātājs šeit mitinājās no 1937. līdz 1950. gadam.

Foto: Riga.lv

Bet Krišjāņa Barona iela nav iedomājama bez piemiņas plāksnes Dainu tēvam un folkloras glabātājam Krišjānim Baronam.

Tērbatas ielā 95 pirms dažiem gadiem tika atklāta piemiņas plāksne slavenajam krievu rakstniekam, populāru vēsturisku romānu autoram Valentīnam Pikulim, kurš šeit dzīvoja un strādāja laikā no 1962. līdz 1978. gadam.

Foto: Riga.lv

Tēlnieki un mākslinieki

Vēl viena izcila personība, kas dzimusi Rīgā, ir tēlniece Vera Muhina – slavenās skulptūras „Strādnieks un kolhozniece” autore. Viņas piemiņas plāksne ir piestiprināta pie nama Turgeņeva ielā 25, kur tēlniece pavadīja savus bērnības un jaunības gadus.

Foto: Riga.lv

Daudzus pirmsrevolūcijas laika pieminekļus Rīgā ir radījis Augusts Folcs. To vidū ir arī strūklaka „Nimfa” skvērā pie Nacionālās operas. Pie nama K. Valdemāra ielā 31, kur atradās viņa darbnīca, ir uzstādīta piemiņas plāksne.

Plāksnes iemūžinājušas arī atmiņas par daudziem māksliniekiem, piemēram, Elizabetes ielā 24 piestiprināta plāksne, kas piemin savdabīgo  Kārļa Padega personību – viņš no 1919. līdz 1940. gadam dzīvoja netālu dzelzceļa stacijas.

Šahisti

Piemiņas plāksne mūsu valsts slavenajam šahistam, pasaules čempionam Mihailam Tālam atrodama K. Valdemāra ielā 25.


... Visas piemiņas plāksnes uzskaitīt nav iespējams – tam būtu vajadzīga vesela grāmata. Vēlos pieminēt vien to, ka beidzamajos gados ir izveidojusies laba tradīcija, uzstādot piemiņas plāksnes par godu zīmīgiem notikumiem. Tā, piemēram, ir iemūžinātas atmiņas par senāko aptieku, pirmo kinoseansu un pirmo cilvēka lidojumu Latvijas teritorijā. Kur tieši? Mēģiniet sameklēt! Mazliet pateikšu priekšā – jums jādodas uz Rātslaukumu, Līvu laukumu un Citadeles ielu.

Iļja Dimenšteins