Pašvaldības līdzfinansējums mājas remontam: A. Čaka ielas 44 ēkas iedzīvotāju pieredze

3. Jūlijs, 2018

Ēka A. Čaka ielā 44 ir būvēta 1911. gadā. Pašlaik tās fasāde ir paslēpta zem aizsargtīkla – norit atjaunošanas darbi, kuru veikšanai mājas iedzīvotāju biedrība saņēmusi līdzfinansējumu 50% apmērā (ne vairāk kā 20 tūkstošus eiro) no Rīgas domes. Mājas vecākais – Jurijs Nazarovs – pastāstīja, kā dzīvokļu īpašnieki nonākuši pie šāda lēmuma un par to, kas ieplānots nākotnē.


Jurijs Nazarovs dzīvokli A. Čaka ielas 44 ēkā iegādājies pirms sešiem gadiem. “Kāpņu telpas durvis bija šausmīgas – bija kodu atslēga, taču, ja pietiekami spēcīgi pa durvīm iespēra ar kāju, tās atvērās. Iepazinos ar kaimiņiem un izrādījās, ka arī viņiem nekas nav pret ideju kaut ko mājā uzlabot, vienkārši bija tā, kā mēdz gadīties – nav ne spēka, ne laika kaut ko organizēt. Es savācu parakstus, kā izrādījās, nepareizi. Bet mēs to labojām un pēc tam arī nomainījām durvis, uzstādījām domofonu arī otrajā kāpņu telpā,” stāsta Jurijs. Pēc tam, kad Jurijs nolēmis sākt risināt problēmas, kas radušās ar apkuri, viņš iemantojis dzīvokļu īpašnieku uzticību un saņēmis atļauju pārstāvēt viņu intereses.

Mājā ir dzīvokļi ar balkoniem, daļai no tiem skats paveras uz A. Čaka ielu. Ekspluatācijas laikā tie bijuši gandrīz avārijas stāvoklī. “Ja betona gabals uzkritīs garāmgājējam, problēmas būs visai mājai. Arī pagalma puses balkoni ir avārijas stāvoklī – durvis ir aizslēgtas, balkoni apklāti ar tīklu, lai nekas nenokristu,” stāsta Jurijs.

Māju apkalpo pašvaldības uzņēmums “Rīgas namu pārvaldnieks”, kas piedāvā iespēju noslēgt trīspusējos līgumus – dzīvokļu īpašnieki var noslēgt līgumu par darbu veikšanu ar jebkuru uzņēmumu, savukārt RNP uzņemas starpnieka lomu un nodarbojas ar finanšu jautājumiem.

A. Čaka ielas 44 dzīvokļu īpašnieki izmantojuši šo iespēju un pasūtījuši fasādes remonta tehnisko projektu.

Foto:

“Mēs ieplānojām, ka vispirms salabosim ārējo fasādi, pēc tam – iekšējo, taču prioritātes mainījās. Pēc ielas puses fasādes remonta beigām pasūtīsim ekspertīzi pagalmam – tajā atrodas veikals, ir draudi, ka sijas ir pavisam novecojušas.  Pastāv risks, ka pagalma puse varētu sabrukt. Tāpēc iespējams, ka ārējās fasādes remontu varētu nākties atlikt,” stāsta Jurijs.

Kopējais ārējās fasādes laukums ir 600 kvadrātmetri, ieskaitot mājas galus. Būvdarbu tēriņi sasnieguši 60 tūkstošus eiro, 20 no tiem dzīvokļu īpašnieki saņēmuši no Rīgas domes, māju remontu līdzfinansēšanas projekta ietvaros. Fasādes atjaunošana paredz arī balkonu kapitālremontu.

Foto:

Fasādes atjaunošanas tehniskais projekts jau bijis pabeigts, tāpēc īpašnieki nolēmuši pieteikties pašvaldības finansējuma saņemšanai. Līdzfinansējuma apjoms nevar pārsniegt 20 tūkstošus eiro.

“Daudzi vēl aizvien nesaprot, ko nozīmē kopīpašums. Viņiem šķiet, ka izremontē tikai savu dzīvokli un viss, pārējais nav svarīgi. Ceru, ka ar laiku cilvēku izpratne par lietām mainīsies,” stāsta Jurijs. Jāatzīmē, ka bez atjaunotas mājas un Rīgas domes apmaksātiem 50% no tāmes summas, dzīvokļu īpašnieki (kuri ir izveidojuši biedrību) saņem arī nekustamā īpašuma nodokļa atvieglojumus 90% apmērā uz diviem gadiem.

Jāatzīmē, ka A. Čaka ielas 44 mājas dzīvokļu īpašnieki vasaras periodā maksā 1 eiro par katru dzīvojamās platības kvadrātmetru uzkrājumu fondam. Apkures sezonā – 40 centus.

 “Mums ir veca, skaista māja, manā dzīvoklī ir saglabājies parkets no 1911. gada. Mēs visi vēlamies, lai māja kalpotu ilgi, tāpēc pieņēmām lēmumu krāt vairāk, lai neielaistu problēmas,” stāsta Jurijs Nazarovs.

Aleksandra Cimbale
SIA „Rīgas namu pārvaldnieks” Administratīvās pārvaldes Personāla vadības nodaļas Mācību daļas vadītājas komentārs

A. Čaka ielas 44 ēkas ar veikaliem arhitekts ir rīdzinieks Edmunds fon Trompovskis. Pateicoties iedzimtai gaumes izjūtai un sistemātiskam darbam, Rīgas Politehnikuma arhitektūras faktultātes absolvents iemantojis slavu un atvēris savu biroju, lai gan ģimenes finansiālo grūtību dēļ agri kļuvis patstāvīgs un uzsācis savu karjeru ar palīgdarbiem. Trompovska kultūras mantojums ir vairāk nekā 100 ēkas. Viņš bijis lielisks pedagogs un piemērs slaveniem nākamās paaudzes arhitektiem (piemēram, Gerherdam fon Tīzenhauzenam un Herbertam Timmeram, kas savu darbību uzsākuši Trompovska vadībā).

Agrīnajam jūgendstilam, tostarp arī šai mājai, kas būvēta 1911. gadā, vēl raksturīgs eklektisms. Ēka ir vietējas nozīmes aizsargājams arhitektūras objekts. Jūgendstila ēkām raksturīga krāšņa fasāde un frāzes latīņu valodā. Māju Elizabetes ielā 23 rotā tāds pats uzraksts, kā uz ēkas A. Čaka ielā 44 - "Labor omnia vincit", kas nozīmē "Darbs uzvar visu".

Mobilo lietotņu cienītājiem ēka visticamāk ir pazīstama pēc spēles "Pokemon Go" - tā kā orientieris ir atzīmēta kartē un aktīvi tiek izmantota spēles procesā.