Priekšnesumi uz ielām: kas jāzina māksliniekiem?

16. Jūlijs, 2019

Priekšnesumi tuneļos, parkos, ielās un vecpilsētas laukumos jau sen nav pamata ienākumu avots, ar kuru sevi uzturēt, visbiežāk mūziķi, dejotāji, žonglētāji vai citu radošo žanru meistari šo laukumu izmanto kā bezmaksas skatuvi, lai parādītu savas prasmes vietējiem iedzīvotājiem un tūristiem. Kas zina, varbūt brīdī, kad dedzīgi izpildi Vitnijas Hjūstones "I Will Always Love You", tev garām ies "X Faktora" rīkotāji un uzaicinās uz konkursu.


Starp cilvēkiem, kuri uzstājas publiskās vietās, vasarās ir ļoti daudz jauniešu. Un, lai priekšnesums nebeigtos nepatīkami, Rīgas pašvaldības policija pastāsta, kas jāņem vērā.

Muzicēšana uz ielām Rīgā nav aizliegta, kamēr līdz ar muzicēšanu netiek pārkāpti citi noteikumi (piemēram, muzikants naktī traucē apkārtējo māju iedzīvotājiem gulēt).

Tāpat nav liegts uz ielām muzicēt nepilngadīgajiem. Tomēr, pirms nepilngadīgais dodas ielu muzikanta gaitās, ir jāņem vērā vairāki apstākļi:

Pirmkārt, jābūt sasniegušam tādu vecumu, lai drīkstētu viens atrasties uz ielas (līdz septiņu gadu vecumam viens uz ielas atrasties nedrīkst nemaz, bet līdz 16 gadu vecumam drīkst no plkst. 7.00 līdz 22.00).

Otrkārt, ņemot vērā, ka bērnu tiesību aizsardzība ir viena no Rīgas pašvaldības policijas prioritātēm, ir jārēķinās ar to, ka policisti šādu ielu muzikantu noteikti pārbaudīs. Tādēļ par muzicēšanu uz ielām ir jābūt informētiem vecākiem, kā arī vecākiem ir jābūt sasniedzamiem, lai policija ar viņiem varētu sazināties.

Jābūt gataviem arī tam, ka šādā gadījumā policijai ir arī tiesības pārliecināties, vai bērna dzīvesvietā ir atbilstoši apstākļi.

Tāpat tiem, kuri vēlas paklausīties ielu mūziku, iesakām pastaigu labāk plānot Vecrīgas apkārtnē. Jaunos talantus ļoti bieži var sastapt Brīvības alejā pie Brīvības pieminekļa, Vaļņu un Kaļķu ielu krustojumā, Kaļķu ielas garumā, pie Melngalvju nama (tieši pie Rolanda statujas), Doma laukumā, tunelī, kas ved no Centrālās dzelzceļa stacijas uz universālveikalu "Stockmann".