Rīdzinieki pēdējā laikā novēro putnus, kuri nebaidās no cilvēkiem

16. Oktobris, 2018

Dažādu pilsētas apkaimju iedzīvotāji sociālajos tīklos sākuši ievietot fotogrāfijas ar maziem putniem, kuri, neskatoties uz savu mežonīgo izcelsmi, nez kāpēc atteikušies patstāvīgi lidot un viegli devušies rokās. Satrauktie rīdzinieki jautā: kas tie par putniem un vai tie jāglābj?


Pēc Latvijas Dabas muzeja ornitologa Dmitrija Boiko teiktā, šie putni ir zeltgalvīši, mazākie putni Eiropā. Pieaudzis īpatnis sver aptuveni 5 gramus, bet to izmēri nepārsniedz 9-10 centimetrus. Vasarā šos dziedošos skaistuļus mēs neredzam - tie ligzdo skuju koku un jauktu koku mežos. Rudenī putniem sākas migrācijas laiks - daļa zeltgalvīšu paliek Latvijā, daļa - lido uz siltajām zemēm. Mūsu zeltgalvīši aizlido līdz pat Holandei. Citi dod priekšroku Francijas dienvidiem, Itālijai, Kanāriju salām. Ņemot vērā to, ka putniņi ir ļoti mazi, to mirstība ir ļoti augsta. Ornitologi apgalvo, ka līdz pat 90% zeltgalvīšu diemžēl mirst pirmā gada laikā. Pilsētnieki sastop nogurušus putnus, kuri noguruši no lidojuma un atpalikuši no bara. Ir vēl tādi putni, kuri ietriekušies māju logos, nepamanot stiklu, tāpēc ir nedaudz dezorientēti.

Foto: no Facebook


Ja esat atraduši šādu putnu, tad īpaši glābšanas pasākumi jāveic nebūtu. Vislabāk zeltgalvīti aiznest tuvāk mežam vai uzsēdināt uz zara. Visu pārējo izdarīs daba.

Foto: no Facebook

Foto: no Facebook

Foto: no Facebook