Rīga – ilgdzīvotāju pilsēta

26. Augusts, 2019

Latvijas galvaspilsētā ļoti cienījama vecuma cilvēku ir daudz vairāk, kā citās valsts pilsētās. Un tieši Rīgā aizvadītajā sestdienā noritējis Latvijas vienaudžu salidojums.


VEF Kultūras pilī aizvadīts jau trešais salidojums, kurā pulcējās tie Latvijas iedzīvotāji, kuri tuvojas 100 gadu vecumam vai savu otro dzīves simtgadi jau ir sagaidījuši. Pašlaik Latvijā ir 78 valsts vienaudžu, 19 no kuriem jau ir pārkāpuši simt gadu slieksni. Cik ilgdzīvotāju mitinās Rīgā? Kāda ir šo cilvēku gara mūža recepte? Ko valsts galvenās amatpersonas novēlēja jubilāriem? To visu uzzināja Rīga.lv korespondenti.

Foto: publicitātes

Vecākais Latvijas iedzīvotājs ir rīdzinieks

Latvijas visvecākais ilgdzīvotājs ir rīdziniece, kura šā gada septembrī svinēs 109. gadu jubileju. Svinīgo ceremoniju viņš neapmeklēja, jo veselības stāvoklis šādu pasākumu apmeklēšanu vairs neatļauj. Savukārt rīdziniecei Vasilisai Šavrinai šogad apritēja 102. gadi. Viņai ir divi bērni – meitai ir 73 gadi, dēlam – 66, vecākajai mazmeitai novembrī apritēs 50 gadi, bet jaunākajam mazmazbērnam (kopumā Vasilisai Šavrinai ir trīs mazmazbērni) šogad apritēs četri gadi. Sieviete priecē un pārsteidz ar savu vieglumu un dzīvesprieku. Viņa iedvesmo tik ļoti, ka Rīgas mērs  Šavrinas kundzes priekšā pat nometies uz ceļa.

Savukārt Vasilisas Šavrinas labās pašsajūtas un dzīvesprieka noslēpums ir ļoti vienkāršs: “Es vienmēr esmu labā noskaņojumā, katru rītu vingroju. Es vienmēr esmu prieka pilna un vienmēr smaidu. Bet visiem pārējiem es iesaku nekam nepievērst uzmanību, ēst, ko vēlaties un rūpēties par sevi. Ne ar vienu nestrīdieties un galvenais – neapskaudiet nevienu!”.

Foto: publicitātes

Apsveikumi no valsts galvenajām amatpersonām

Latvijas prezidents Egils Levits atzīmēja, ka jebkura cilvēka 100 gadu jubileja ir visas valsts svētki. “Latvijai ir svarīgs katrs cilvēks, un katrs ir vērtība ar savu pieredzi, ar saviem nodzīvotajiem un nostrādātajiem gadiem, ar to, ko tas ir ieguvis šajā dzīvē un ko tas var dot tālāk mūsu tautai. Mūsu vēsture ir daudz pētīta un analizēta, aprakstīta grāmatās un atspoguļota dokumentālajās filmās. Tomēr patiesā vēsture dzīvo mūsu cilvēku sirdīs, atmiņās un pieredzes stāstos,” uzsvēra prezidents.

Rīgā cienījama vecuma iedzīvotāju skaits ir vairākas reizes lielāks, kā citās valsts pilsētās. 2018. gadā 100 gadu jubileju nosvinējuši 70 rīdzinieki. Ikviens jubilārs no pašvaldības saņem vienreizēju pabalstu 150 eiro apmērā. “Es atnācu nedaudz ātrāk pirms oficiāla pasākuma sākuma un ieskatījos Jums acīs. Šis mirdzošo un smaidošo acu skats ir ļoti aizkustinošs. Man tas deva ļoti lielu enerģiju. Es gribu novēlēt veselību un izturību. No savas puses mēs cenšamies un centīsimies darīt visu, lai Jūs, cienījamie cilvēki, dzīvotu pienācīgos apstākļos,” pie klātesošajiem vērsās Rīgas mērs.

Foto: publicitātes

Rīgas dome un citas organizācijas jubilāriem no visas valsts bija sagatavojuši dāvanas. “Šīs ir unikāls pasākums. Rīgai ir milzīgs gods un atbildība būt atvērtai šiem svētkiem. Lielākā daļa no jubilāriem ir rīdzinieki. Gadiem ilgi šie ļoti cienījamie cilvēki tiek sveikti, katrs saņem apsveikumu no pilsētas vadības. Un, kas nav mazsvarīgi – Rīga katram simtgadniekam piešķir arī pabalstu. Ir apbrīnojami, ka šie cilvēki ir tik priecīgi, šeit ir daudz jauniešu, kas liecina par saikni starp paaudzēm. Kamēr šī saikne būs, kamēr mēs atbalstīsim viens otru, pastāvēs mūsu valsts, pastāvēs Rīga, un tas ir tas, ko mēs varam novēlēt viens otram šajos svētkos valstij, pilsētai un ikvienam cilvēkam,” sacīja Rīgas domes Labklājības departamenta vadītāja Irēna Kondrāte. Svinīgā simtgadnieku un to, kuri šo robežu ir pārsnieguši, salidojuma rīkotājs ir Rīgas aktīvo senioru alianse.