Rīgā top moderns multifunkcionāls sociālo pakalpojumu centrs

1. Novembris, 2019

1.novembrī plkst.10:00, Katoļu ielā 22/24, kur top jauns un moderns "ceturtās paaudzes" multifunkcionāls sociālo pakalpojumu centrs "Senrīga", Rīgas domes pārstāvji, Rīgas pašvaldības sociālās sistēmas vadība, Brēmenes Samariešu apvienības un Latvijas Samariešu apvienības pārstāvji svinīgi ieraka laika kapsulu un reizē iezīmēja arī spāru svētkus.


Samariešu apvienība uzsākusi jauna, moderna sociālo pakalpojumu centra būvniecība Rīgā, lai mainītu uzskatus Latvijā par sociālās aprūpes iestādēm. Jaunajā centrā četros stāvos izvietotas 42 vienvietīgas un 34 divvietīgas istabiņas. Uzsvars likts uz ģimenisku pieeju, dienas ritmu kā mājās, katrā stāvā būs ziemas dārzs un koptelpas, kā arī tiks izveidots atsevišķs dzīvojamo telpu stāvs cilvēkiem ar demenci.

Foto: Riga.lv

"Šajā ģimenes tipa aprūpes centrā cilvēki varēs dzīvot kā mājas un vienlaikus uz vietas saņemt visus nepieciešamos ikdienas un veselības aprūpes pakalpojumus. Cilvēki dzīvos nevis palātās, bet ergonomiski pielāgotās istabās. Uz vietas būs viss: masieris, frizieris, fizioterapeits un viss pārējais, kas nepieciešams seniora ikdienai. Šādi centri Eiropā un pasaulē ir ierasta prakse - tas ir pavisam cits domāšanas veids un arī pavisam cits serviss, ko saņem seniors. Vecums tiek uztverts kā dabiska dzīves sastāvdaļa un sociālās aprūpes centrs tur nav biedējoša iestāde, bet gan mājīgs, ērts apartaments, kur cienīgi pavadīt savas vecumdienas," stāsta Latvijas Samariešu apvienības direktors Andris Bērziņš.

Foto: Riga.lv

Rīgas domes Labklājības departamenta direktores vietnieks Mārtiņš Moors uzsvēra, ka jaunā multifunkcionālā sociālā pakalpojuma centra būvēšana Katoļu ielā ir liels notikums Rīgai, jo pakalpojumu apjoms, kas tiks nodrošināts, būs skaitliski liels, un reti kura nevalstiskā organizācija uzņemas šādu iniciatīvu.

"Tā nav ikdienišķa prakse, tā ir inovatīva un jauna pieeja, kas noteikti būs ieguvums rīdziniekiem. Rīgai kā administratīvai teritorijai pietrūkst sociālo centru. Tāpat joprojām ir rinda uz šiem centriem. Manuprāt, ir lieki teikt, ka mēs esam ļoti nozīmīga notikuma procesā. Parasti šādu lielu centru izveide ir pašvaldībai pa spēkiem, bet šobrīd mēs redzam, ka kaut ko tādu uzņēmās nevalstiskā organizācija. Kas nozīmē, ka mūsu vidū valda patiesā uzticēšanās un apziņa, ka katrs ir savas jomas profesionālis," svinīgā pasākumā norādīja Mārtiņš Moors.

Foto: Riga.lv

2015. gada 17. septembrī Brēmenē tika parakstīta vienošanās starp Rīgu un Brēmenes Strādnieku - Samariešu apvienību, kas paredz sadarbību inovatīvu sociālo pakalpojumu attīstībā un multifunkcionāla sociālo pakalpojumu centra izveidi Rīgā. 2016. gada pavasarī Latvijas Samariešu apvienības direktors Andris Bērziņš prezentēja jaunā multifunkcionālā sociālo pakalpojuma centra plānu, ideju un skices. Centra izveidē tiks ieguldīti 4,2 miljoni eiro, kas ietver Vācijas Samariešu organizācijas līdzekļus, bankas un Attīstības finanšu institūcijas "Altum" aizdevumus.

Sadarbība starp Samariešu apvienību un Rīgas pašvaldību aizsākās jau 1997. gadā, kad ar Rīgas domes Labklājības departamenta un Rīgas domes Īpašuma departamenta atbalstu tika izveidota ilgstošās sociālās aprūpes un sociālās rehabilitācijas institūcija "Pārdaugava" (Garozes ielā 15).

Foto: Riga.lv

Šobrīd biedrība "Latvijas Samariešu apvienība" nodrošina deviņus sociālā pakalpojuma veidus Rīgas pašvaldībā: īslaicīgās uzturēšanās mītnes, pansijas, ģimenes asistenta, drošības pogas, ilgstošas sociālās aprūpes, grupu mājas, invalīdu transporta, aprūpes mājas pakalpojumus, kā arī tiek realizēta jauniešu atbalsta programma "Palēciens".

Foto: Riga.lv

Foto: Riga.lv

Foto: Riga.lv

Foto: Riga.lv