Rīgas Dzemdību namā atklātas mūsdienīgas grūtnieču aprūpes telpas (FOTO)

24. Janvāris, 2019

Mūsdienu jaunajām māmiņām visticamāk saglabāsies labas atmiņas ne tikai no pašām dzemdībām, bet arī no vietas, kur viņu atvase nākusi pasaulē. Tiem, kuri devās uz dzemdību namu vēl pirms desmit gadiem, varēja teikt: slimnīca kā slimnīca, Balti griesti, flīžu sienas. Mūsdienu dzemdību palātas atgādina mājīgas un ērtas viesnīcas. Ceturtdien, 24. janvārī Rīgas Dzemdību namā, Miera ielā 45, pēc vērienīgiem remontdarbiem svinīgi tika atklātas mūsdienīgas dzemdību un grūtnieču aprūpes telpas.


Kā pastāstīja dzemdību centra vadītāja, jaunās telpas ir aprīkotas tā, lai bērnu varētu pasaulē laist ērti un droši.

“Vislabākais jaunums ir tas, ka, domājot par jaunajiem vecākiem, vēlamies šo procesu padarīt pēc iespējas tuvāku tam, kā tam fizioloģiski būtu jānotiek, samazinot nevajadzīgu iejaukšanos skaitu. Un šajā nodaļā dzemdības vadīs tieši vecmātes. Tas ir, māmiņas var nebaidīties par pārmērīgu medicīnisko iejaukšanos,” atzīmēja Miskova.

Foto: Riga.lv

Šis pakalpojums ir aktuāls sievietēm, kuru grūtniecība ir noritējusi bez sarežģījumiem un dzemdības sākas pašas no sevis. Taču izlemt to, kuru stāvu izvēlēties dzemdībām – septīto (izremontēts pirms vairākiem gadiem) vai sesto (kur atrodas jaunā nodaļa) – palīdzēs dzemdību nama speciālisti. Dzemdību nodaļa septītajā stāvā atrodas tuvu operāciju blokam, savukārt ārsti dežurē visu diennakti. Sestajā stāvā ārsti tiek izsaukti nepieciešamības gadījumā. Visu procesu vada tikai vecmāte.

Foto: Riga.lv

“Protams, jebkurās dzemdībās var rasties sarežģījumi, pat visveiksmīgākās grūtniecības reizēm var noritēt pēc neplānota scenārija, katras piektās dzemdības beidzas ar ķeizargriezienu. Pilnībā riskus izslēgt nav iespējams, jo sestajā stāvā palātas ir aprīkotas tāpat, kā šeit, nepieciešamības gadījumā var veikt ārkārtas medicīniskās procedūras,” paskaidroja Miskova.

Rīgas Dzemdību nama valdes priekšsēdētāja Santa Markova uzsvēra, ka jauno dzemdību un grūtnieču aprūpes telpu iekārtojums palīdzēs īstenot mūsdienīgu, uz pacientu centrētu aprūpes koncepciju. “Jaunajās telpās dzemdētājām un viņu piederīgajiem radīta iespējami mājīga un komfortabla vide ar individualizētu un privātumu respektējošu aprūpi. Vēlamies lai mūsu klienti šeit patiesi jūtas kā  pacientam un ģimenei draudzīgā dzemdību palīdzības iestādē ar vecmāti kā centrālo ārstniecības personu.”

 

Foto: Riga.lv

Rīgas Dzemdību nama galvenā vecmāte Vija Bathena-Krastiņa pauda gandarījumu, ka radīta vēl viena mūsdienīga, vizuāli pievilcīga un droša vieta, kur sievietei un ģimenei sagaidīt savu mazuli. Līdztekus komfortam un mājīgumam jaunajās dzemdību telpās daudz domāts par mātes un bērna drošību - par projekta finansējumu iegādāts aprīkojums mātes un augļa vitālo parametru monitorēšanai un padziļinātai analīzei.

 

Foto: Riga.lv

Būvdarbu izpilde noritēja no 2018.gada maija līdz decembrim. Astoņu mēnešu laikā izveidotas piecas jaunas dzemdību zāles Dzemdību nama 6.stāvā, izremontētas grūtnieču aprūpes telpas Dzemdību nama 5. stāvā, atjaunotas evakuācijas kāpnes, uzlabotas jaundzimušo intensīvās terapijas nodaļas telpas.

Rīgas Dzemdību nama valdes locekle Dagnija Vilnīte, kura bija šī projekta vadītāja, norāda, ka projekta norise bija liels izaicinājums gan specifisko un tehnoloģiski sarežģīto darbu dēļ (tika izveidoti pilnīgi jauni inženierkomunikāciju risinājumi telpu aprīkošanai), gan arī  tādēļ, ka būvdarbu laikā stacionāra darbs netika pārtraukts un būvniekiem vajadzēja strādāt, cenšoties radīt pēc iespējas mazāk neērtību pacientiem un apmeklētājiem.

Foto: Riga.lv

 ”Projekts ir ļoti būtisks ieguldījums Rīgas Dzemdību nama  infrastruktūras uzturēšanai ilgtermiņā, jo remonta darbi tika veikti ar skatu nākotnē, un telpas ar nelieliem papildinājumiem vai atjaunojumiem būtu modernas arī turpmākos  10 gadus”, norādīja Dagnija Vilnīte.

Katra palāta ir aprīkota ar transformējamu dzemdību krēslu, kurā var gan sēdēt, gan gulēt, pieturēties pie rokturiem, nolaisties zemāk vai pacelties augstāk.

Krēsli ir ērti gan dzemdētājām, gan personālam. Lai atvieglotu kontrakcijas, sievietes var izmantot slingu, fitnesa bumbu vai īpašus krēslus, kas palīdz kontrakcijas atvieglot. Gan tualetē, gan dzemdību telpā atrodas pogas, lai ārkārtas gadījumos izsauktu personālu. Turklāt personāls, kas ierodas dzemdību telpā, automātiski fiksē savas ierašanās laiku un veiktās manipulācijas. Dzemdību istabas ir plašas, ja grūtniece vēlas, viņa var sēdēt, stāvēt, atrasties palātā ar tuviniekiem. Skapis lietām un apģērbiem tagad arī atrodas dzemdību palātā. No tehniskajiem jaunievedumiem – bezvadu ierīce mazuļa sirdspukstu mērīšanai. Tagad, mērot sirdspukstus, sieviete var brīvi pārvietoties pa istabu un nebūt vadu dēļ “piesieta pie gultas”.

Lai netraumētu grūtnieces, visa reanimācijas tehnika ir paslēpta aiz izbīdāmiem paneļiem, kas ikdienā izskatās pēc sienas dekorācijas. Jaundzimušo gulta nepieciešamības gadījumā var tikt pārveidota par reanimācijas galdu.

Vispārēja informācija

Rīgas Dzemdību nama jauno dzemdību telpu un grūtnieču aprūpes telpu pārbūve, kā arī inovatīvu tehnoloģiju iegāde veikta par Eiropas Reģionālās attīstības fonda, valsts un Rīgas Dzemdību nama finansējumu. Kopā projekts izmaksāja aptuveni 1,3 miljonu eiro, no kura aptuveni viens miljons eiro bija ERAF finansējums, 105 000 eiro – valsts finansējums, bet Rīgas Dzemdību nama ieguldījums bija 182 000 eiro.

Rīgas Dzemdību nams ir valstī lielākā un modernākā dzemdību palīdzības un prenatālās aprūpes iestāde ar 70 gadus lielu pieredzi dzemdību palīdzības un ginekoloģisko pakalpojumu sniegšanas jomā. Dzemdību namā ik gadu tiek pieņemtas aptuveni trešdaļa no visām dzemdībām valstī.

Pērn, 2018.gadā, Rīgas Dzemdību namā piedzima 6028 mazuļi – 3148 zēni un 2880 meitenes.

Pēdējo gadu laikā par Rīgas domes finansējumu veikta Dzemdību nama fasādes atjaunošana un siltināšana, logu un durvju nomaiņa, kā arī žoga un ceļa seguma remonts.