Rīgas pašvaldības policijas padomi: kā nesabojāt sev svētku laiku

15. Novembris, 2018

Svētku kopā būšana parasti asociējas ar labi pavadītu laiku un siltām atmiņām, taču mēdz būt visādi, un dažos gadījumos tā kļūst par brīžiem, kurus atcerēties negribētos. Pirms 18. novembra Rīga.lv vērsās Rīgas pašvaldības policijā pēc padomiem – kādus drošības noteikumus der atcerēties, apmeklējot masveida pasākumus?


Pēc kādas palīdzības pie policijas darbiniekiem cilvēki visbiežāk vēršas masveida pasākumos? Nozaudēti bērni un nepilngadīgie, kuri laikus nav atgriezušies mājās no uguņošanas, pazaudētas mantas, savstarpēji konflikti, iereibušie, kuri uzvedas agresīvi un aizskar citu cilvēku cieņu…

Tradicionāli svētkos pilsētā plānota pastiprināta patrulēšana

“Policistu būs daudz, jo vadāmies pēc principa “esam gatavi sliktākajam scenārijam, bet ceram, ka nekas slikts nenotiks”,” – stāsta Rīgas pašvaldības policijas preses sekretārs Toms Sadovskis, uzsverot, ka drošības sargi ir pilnībā gatavi, un piebilstot, ka Rīgas centrā policistus zaļajās vestēs grūti pamanīt nebūs.

Tātad, daži padomi no Rīgas pašvaldības policijas pirms svētkiem:

1.Ņemot vērā, ka cilvēku būs ļoti daudz, ir jārūpējas, lai bērns nepazūd pūlī!

“Pirms došanās uz lielo pasākumu ar savu ģimeni, policijas darbinieki iesaka izrunāt ar bērniem un ģimenes locekļiem situācijas, ko katrs darītu tad, ja tomēr kāds noklīdīs. Bērniem jāzina savu vecāku telefona numuri vai vismaz kabatā jābūt lapiņai ar tiem. Ja bērnam ir savs mobilais telefons, tas vēl nenozīmē, ka tas palīdzēs. Vajag atcerēties arī par to, ka masveida pasākumos var būt problēmas ar citu cilvēku sazvanīšanu, tādēļ ieteicams padomāt par kādu īpašu satikšanas vietu: “Pati vieta jāizvēlas tā, lai, it sevišķi bērns, šo vietu varētu ieraudzīt jau pa gabalu, piemēram, krastmalā tas varētu būt pie Strēlnieku pieminekļa, savukārt Brīvības laukuma apkārtnē kā orientieri var izvēlēties Laimas pulksteni, nevis Brīvības pieminekli, jo piemineklis ir pārāk liels un tam var pieiet no vairākām pusēm,” stāsta Sadovskis.

Un galvenais – bērnam jāzina, ka vienmēr var vērsties pēc palīdzības pie policista. Tieši tāpēc nav pareizi bērnus biedēt, sakot, piemēram: “Ja neizpildīsi mājasdarbus, tad atnāks policists un arestēs,” taču tas nav pareizi.

2.Lietojiet alkoholu atbildīgi un atturieties no grādīgo lietošanas, ja blakus ir bērni

Publiskās vietās (izņemot īpaši tam ierādītās vietās – ārā kafejnīcās vai svētku tirdziņu kioskos) alkoholiskos dzērienus lietot ir aizliegts, tāpat aizliegts ir atrasties publiskā vietā ar atvērtu alkohola iepakojumu. Sods par šādiem pārkāpumiem var sasniegt pat 142 eiro.

Protams, ja vēsajā novembra vakarā atļausieties iedzert glāzīti karstvīna vai nedaudz balzama ar sulu, bēda nenotiks. Taču alkohols jālieto samērīgi un jādomā par tuviniekiem. Diemžēl, apkopojot policistu pieredzi, visbiežāk nepatikšanas ar bērniem veidojas iereibušu pieaugušo dēļ, jo viņi par savām atvasēm nav spējuši parūpēties. Nereti ir situācijas, kad vecāki pārmērīgi aizraujas ar alkohola lietošanu un tā rezultātā bērniem svētku laiks ir jāpavada ar pamatīgi iereibušiem vecākiem un policijai nepieciešams iejaukties.

3.Iegaumējiet: jaunieši līdz 16 gadu vecumam bez vecākiem vai likumīgajiem aizbildņiem uz ielas var atrasties līdz plkst. 22.00.

Pretējā gadījumā policisti var pārbaudīt dokumentus un savā pavadībā nogādāt jaunieti mājās, kur vecākiem var tikt izrakstīts brīdinājums.

4.Neņemiet uz masveida pasākumiem savus mājdzīvniekus!

“Lielā pūlī suni būs grūti visu laiku turēt pie pavadas tā, lai tas netiek klāt citiem cilvēkiem. Bet vissvarīgākais ir tas, ka vakarā ir plānota uguņošana un tas dzīvnieku var pamatīgi sabiedēt, kas var beigties ar to, ka suns var aizbēgt vai kļūt neprognozējams,” – atgādina Toms Sadovskis.